Syphon Filter: Logan's Shadow - recenze

Autor: Radek Micopulos | 04.02.2008
Žánr:  PSP  | Recenze  | Akční
Multiplayer: ANO
Gabe Logan je zpátky a hned dostal na práci nelehký úkol. Získat zpět ukradenou technologii a postřílet kupu nepřátel.

Syphon Filter: Logan´s Shadow je pokračováním úspěšné série, která zapustila kořeny také na herním handheldu PSP. Gabe Logan je zpátky a hned dostal na práci nelehký úkol. Získat zpět ukradenou technologii a postřílet kupu nepřátel. Než se pustíte do samotné akce, dostanete možnost natrénovat si vše v samostatném módu. Pokud jste ale této hry znalí, můžete se klidně pustit do akce hned!

 

 

První co asi každého milovníka akčních her mile překvapí je rychlá akce již od úplného začátku. Přilétáte k unesené nákladní lodi a hned máte za úkol z vrtulníku odstřelovat nepřátele a startující rakety. Poté už se ocitáte na palubě samotné proti kupě ozbrojených vojáků a vaším úkolem je se přes ně prostřílet. Za tímto účelem hra poskytuje nebývalý komfortní ovládací systém, za který by měla dostat metál. Podobně jako ve hře Killswitch je i zde hlavním hratelnostním prvkem krytí a jeho využívání. K jakékoliv překážce se lze přitisknout a vykukovat zpoza ní. Můžete buď zaměřovat, aniž byste byli vystaveni přímé střelbě nebo můžete nově využít střelby naslepo. Můžete se skrýt za stěny, vysoké překážky a nebo nízké bedny, za nimiž pak můžete střílet z levé, z pravé a nebo z horní strany. Tento systém je natolik univerzální, že ho budete používat velmi často a rádi! Hra se totiž kloní spíše k realitě, a proto nemůžete být vystaveni moc dlouho přímé střelbě. Navíc přestřelky vypadají opravdu parádně!

 

 

Inteligence nepřátel je totiž natolik dobrá, že se do hry často výborně vžijete. Vojáci k vám přebíhají blíž a blíž, přičemž používají krycí střelbu a skrývání se za překážkami. Pokud chcete jejich přebíhání zabránit, hodí se v tomto případě právě slepá střelba, která alespoň vojáka zraní a on se tak musí schovat v nejbližším úkrytu. Navíc mají vojáci velmi široké pohybové možnosti. Nejenže se skrývají, přeskakují překážky, ale také se umí slaňovat, lézt po žebřících a dokonce umí i plavat a přitom střílet! Pokud je zasáhnete do nohou, tak upadnou a pak se belhají. Hra používá fyzikální engine Havok, který všem zásahům dodává potřebnou fyziku. Při výbuchu granátu nebo výbušného barelu těla letí na všechny strany, vojáci po zásahu pěkně padají s prstem na spoušti, zůstávají viset na zábradlí a nebo opření o sporák. Občas se také objeví jacísi bossové, ale jsou to spíše jen silnější nepřátelé, na které je nutné použít více soustředění a využití té správné chvilky k útoku.

 

Velkým plusem této hry je tedy ovládání, které přejde stejně rychle do krve jako jízda na kole a to ještě z kopce bez šlapání.

 

Pohyb postavy se ovládá analogovou páčkou a směr střelby čtveřicí tlačítek. Tlačítkem L si můžete přiblížit kameru za rameno a střílet s mnohem větší přesností. Vše je provedené v opravdu parádní grafice. Výbuchy, prach, kulky nad hlavou. To vše vás neustále provází a vypadá to prostě skvěle! Příběh navíc propojují prvotřídní videa, které jsem snad v takové kvalitě neviděl ani na PS2.

 

 

Co se týče prostředí, tak ani zde si není nač stěžovat. Začínáte na již zmíněné lodi, která se pak potopí a tak se musíte ještě vydat na dno oceánu a pak do lodě samotné. To samé co jste viděli před chvílí na hladině, nyní leží hluboko pod ní a navíc obráceně! Něco takového jsem ještě ve hře neviděl a musím říct, že to byl velmi zajímavý zážitek, na který budu ještě dlouho vzpomínat. Nejde totiž pouze o loď zvenku, ale také o její vnitřek, do kterého se hned vydáte. Vše je totiž přesně tak, jak bylo ale vzhůru nohama, zaplavené a částečně zdemolované. Procházíte zaplavená místa, podplouváte překážky, chodíte po zářivkách a přelézáte futra dveří. Opravdu dobrý nápad a také dobře provedený.

 

 

V dalších částech hry se také dostanete do válečných zón blízkého východu, do hor, lesů ale dokonce i do letadla, přehrady a také do zajetí, tedy do vězení. K procházení úrovní plných nejrůznějších překážek má Gabe k dispozici celou škálu pohybových schopností. Může lézt po žebřících, přelézat či přeskakovat překážky, používat úchytné zařízení na lano, po kterém se dostane dál. Také je možnost při vstupu do místnosti buď otevřít dveře pomalu a v tichosti nebo je vykopnout a upozornit tak všechny nepřátele za nimi. Pokud zvolíte první možnost, tedy tichou, můžete ji využít k překvapení nepřítele, k němuž se připlížíte, chytnete ho a máte hned několik dalších možností. Buď ho využijete jako živý štít, nebo ho jednoduše zabijete kombem tlačítek, které musíte v danou chvíli namačkat. Tím se dostáváme ke zbraním, kterých je opravdu hodně! Na výběr je několik typů útočných pušek, samopalů, ručních zbraní, granátů, brokovnice, bazuky a sniperek. Zbraně můžete nést pouze čtyři plus granáty, přičemž všechnu výzbroj vidíte krásně na postavě, takže máte stále přehled o vaší výzbroji. Sniperky mají navíc několik druhů střeliva. Dají se přepnout na elektrošokové, výbušné nebo plynové střely. Ty se přichytí na těle nepřítele a teprve druhým zmáčknutím spouště je odpálíte. Ze všech zbraní lze střílet jak ze žebříku, lana, tak i z vody a to do všech stran!

 

 

Celou hrou vás provází výborná akční, rytmická a hlavně atmosférická hudba. Zvuk je rovněž na velmi dobré úrovni, nemluvě o levelech, kde ruští vojáci pokřikují nejrůznější hlášky. Nejlepší je, že jim je krásně rozumět a tak hned v prvních levelech zaznamenáte úsměvné pokřiky jako „mně raníli", „kdo je tam?", „za to zaplatiš!", „zdochni!" a nebo „mně zasáhl!"

 

Kromě zbraní máte po ruce i spoustu dalších užitečných pomůcek. Využijete prakticky všechny stejně dlouhou dobu. Možná se ale někomu bude líbit více použití baterky, než-li brýlí pro noční vidění, ale speciální elektromagnetické brýle použijete určitě často také rádi. Ty totiž fungují jako indikátor elektrických vedení, díky nimž odhalíte miny a také vám zobrazí výbušné sudy, či propanbutanové lahve. Rovněž slouží jako nápověda k dalšímu postupu, protože odhalí správné dveře či poklopy ventilačních šachet. Pak tu jsou ještě infračervené brýle, které ukáží i vojáky skrývající se za překážkami nebo mlhou. Výborně poslouží například v lese za husté vánice a přízemní mlhy k odhalení vojáků, kteří mají tu smůlu, že oni vás nevidí a vy je ano :-).

 

 

Postupem ve hře se objevují vojáci, kteří už mají neprůstřelné vesty a nebo helmy s vestami, takže už je mnohem obtížnější je jen tak „sejmout". Bývají většinou tužší, ale hra má nastavenou (i na hard) velmi příjemnou obtížnost, takže budete i větší výzvy s radostí podstupovat. Život se navíc doplňuje při odpočinku a trvanlivost vesty si můžete doplnit v bednách rozmístěných na dobrých místech. Také jsou tu specialitky, jako třeba harpuna, kterou využijete hlavně pod vodou. Normální zbraně můžete pod vodou také použít, ale uvidíte sami s jakou účinností :-). Potápěče můžete zneškodnit střelbou a nebo jednou dobře mířenou kulkou do kyslíkové láhve. Hra nabízí spoustu inovací a dobrých nápadů skvěle zpestřujících hratelnost. Jednou z nich je víceméně známá asistence, tedy mačkání tlačítek ve správném pořadí a nebo v kluse. To buď u odklánění min ponorce a nebo zaháknutí kleští vrtulníku do překážky, která vám brání v postupu. Dalšími dobrými nápady je třeba využití speciálních brýlí na všechny způsoby. Hratelnost je zkrátka výtečná a musím přiznat, že jsem hru napoprvé dohrál jak na normal, tak i na hard, jen abych si zkusil zda to zvládnu. Je to jak kvůli skvělé hratelnosti, tak i kvůli skrytým místům s tajnými evidencemi, jenž vám po jejich nasbírání zpřístupní různé bonusy včetně zbraní.

 

Bonusy se vám také odemykají do multiplayerového módu, který můžete hrát buď Ad Hoc nebo Infrastrukture. Zkoušel jsem ho rovněž a musím říct, že je opravdu zábavný. Na nepřátele můžete číhat jako snipeři, útočit jako rambo a nebo se skrývat v temných koutech s kudlou v ruce. Syphon Filter: Logan´s Shadow je zkrátka hra, které dozajista propadnete ať už chcete nebo ne. Žádné chyby kromě toho, že se tento díl v grafice oproti předchozímu zas tak nezměnil, jsem nenašel. Návyková hratelnost, super nápady a skvělá akce. To je prostě Syphon Filter!

Detaily

Platforma: PSP
Multiplayer: ANO
Doporučená konfigurace: PSP

Chcete vidět další Recenze platformy PSP? Přejděte na stránku PSP Recenze.