Virtua Tennis 2009 - recenze

Autor: Marek Škácha | 26.07.2009
Žánr:  PC  | Recenze  | Sportovní
Multiplayer: ANO
Tenisová sezóna je v plném proudu, a tak si rádi zahrajeme i nějaký ten sport gentlemanů na našich mašinkách.
Série Virtua Tennis je s námi již pár let a snad žádný díl napříč platformami nebyl vyloženě špatný. Virtua Tennis 3 přinesl velkou řadu novinek a podle toho si odnášel velmi slušná hodnocení, která se pohybovala kolem 8-9/10. Od dílu 2009 se tedy pouze očekávalo vylepšení stávajícího konceptu. Překvapil vůbec něčím nejnovější díl?  

Po vstupu do herního menu vás pravděpodobně zaujmou 2 položky - start a world tour. Start je přesně to, co byste asi čekali. Nastavitelná exhibice se vším všudy. Vyberete si, za koho chcete hrát, soupeře, délku zápasu a povrch. World Tour je mnohem zajímavější. Jde o tenisovou kariéru se všemi detaily, které souvisí s tenisovým světem. Nejdříve si klasicky uděláte svého tenisového avatara. Na výběr je plná řada hejblátek a možností, jak něco změnit. Můžete si pohrát s barvou pleti, rozměry obličeje, změnit postavení očí, výšku, váhu, váš styl podání či jak budete držet raketu při bekhendu. Po potvrzení tohoto úvodního nastavení následuje výběr domovského sídla. Nyní také poprvé uvidíte globální mapu. Na ní se vám budou zobrazovat všechny důležité události související s pokrokem vaší kariéry. Můžete trénovat v tenisové akademii, hrát minihry, přátelská utkání či turnaje. Dalším místem, které budete navštěvovat, je váš domov. V něm si odpočinete a naberete síly na další turnaje. Stamina je velmi důležitá, bez energie se zkrátka turnaje vyhrávat nedají.

Virtua Tennis 2009Virtua Tennis 2009

V akademii trénujete klasické tenisové záležitosti. Potřebujete zlepšit forehand? Odehrajte za sebou 5 míčků forehandem a o nárůst výkonu máte postaráno. Mini hry jsou na tom podobně, akorát je jich opravdu hodně. Je jich celkem 12 a díky nim si vylepšíte všechny své vlastnosti. Například souboje s pirátskými loděmi vám pomohou vylepšit volej, ničením barevných bloků si zase vypracujete lepší podání, ve hře „nákupní horečka“ máte za úkol vysbírat předem daný počet věcí, musíte se ale přitom vyhýbat míčkům.

Samotné zápasy vás asi v ničem nepřekvapí. Na výběr máte ze 3 druhů úderů. Top spin, slice a lob. Top spin se pravděpodobně stane vaším favoritem, s ním se budete snažit zakončovat všechny výměny. Slice slouží čistě k obranným účelům, kdy se snažíte odvrátit soupeřovu dobře mířenou ránu. No a lob použijete poté, když si všimnete, že soupeř je příliš blízko u sítě. Hráči také automaticky vybírají správný úder dle toho, jak k míčku zrovna stojí. Jednou se hodí forhend, jindy bekhend a samozřejmě nemůže chybět oblíbená smeč. Důležité je také, jak dobře si na míček naběhnete. Pokud míč nestihnete, odvrátíte ho pouze s velkými obtížemi, ztratíte čas a soupeř bude mít lehkou pozici k vyhrání výměny. Když si ale dobře naběhnete, problémy bude mít soupeř. Ve čtyřhře navíc můžete zadávat jednoduché pokyny svému spoluhráči. Na výběr jsou 3. Aby hrál od základní čáry, u sítě nebo ho necháte, aby hrál, jak se to bude zrovna hodit.

Virtua Tennis 2009

I tento ročník začíná stejně jako u všech podobných sportovních titulů. Z počátku jste nula, která touží po tom, aby se dostala mezi nejlepší hráče v profesionální sféře. Začínáte na poslední příčce mezi amatéry. Tedy nic chválihodného. Nejdřív se tedy musíte probojovat na přední příčky a až pak to zkusit mezi těmi nejlepšími na světě. K tomu, abyste se posunovali žebříčkem vzhůru, musíte vyhrávat turnaje. To není vůbec těžké, stačí pár tréninkových her s trenérem, několik miniher a problémy budete mít jen s několika hráči. Za vítězství dostanete jak body do žebříčku, tak nějaké ty peníze, za které si později můžete nakupovat nové vybavení. To je čistě designová záležitost, jako nové tričko či brýle, ale i herní – s novou raketou zvládnete lépe údery.

Když už jsem nakousl turnaje, potom k nim přidám něco více. Ze začátku se samozřejmě nemůžete zúčastnit všech. Na ty prestižnější se dostanou jen ti lépe postavení, a tak vám nezbude nic jiného, než vyhrávat a trénovat. Turnaje můžete hrát ve dvouhře i ve čtyřhře. Partnera na čtyřhru dostanete z přátelského utkání, který vám tenista sám nabídne. Pokud znáte tenis, pak pro vás průběh samotných zápasů nebude vůbec žádným překvapením, jediným rozdílem je počet gemů, které musíte vyhrát. U Virtua Tennis 2009 to jsou 3 gemy , tedy normální zápas nepotrvá více než pár minut. Pokud jste opravdu dobří, tak za minutu je po všem a vy se můžete připravovat na dalšího soupeře.

Virtua Tennis 2009Virtua Tennis 2009Virtua Tennis 2009

V amatérské soutěži jsou všechna jména smyšlená. Až se ale probojujete do té profesionální, narazíte na spoustu známých hvězd jak mužského, tak ženského tenisu. Vašimi soupeři se v mužském tenise stanou Rafael Nadal, Roger Federer, James Blake nebo Andy Murray a v ženském Marie Sharapové, Venus Williamsové či Ana Ivanovičová. Nově je tu i plně licencovaný Davis Cup.

Grafická stránka je na tom velmi dobře. Známé hráče, pokud nejste naprostý sportovní ignorant, jistě poznáte. Okolí zápasů je vymodelováno také slušně. Animace hráčů doznaly několika vylepšení, takže je zážitek ještě věrohodnější. Hardwarová náročnost či spíše nenáročnost udělá radost všem těm, kteří ještě neměli čas dokoupit novou hardwarovou výbavičku.

Virtua Tennis 2009 nepředvádí nic revolučního, jen se snaží vylepšovat stávající prvky, a to se mu celkem daří. Pokud doma máte předchozí díl, pravděpodobně moc rozdílů nepoznáte. Jestli jste tenisovými nováčky, budete se dobře bavit

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO
Hratelnost:
75%
Rychle se dostane do krve
Grafika:
80%
K vidění jsou nové animace a celkově grafika působí dobře
Zvuk:
60%
Hudba příliš neoslní
Výsledný dojem:
75%
Pokud si chcete zahrát dobrý tennis s VT 2009 chybu neuděláte

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.