Tumble - recenze

Autor: Miloslav Čechal | 27.12.2010
Žánr:  PS3  | Recenze  | Logické
Multiplayer: ANO
Může být skládání kostek do komínů zábavné, i když už si matně vzpomínáte, kdy jste to dělali naposledy? Pojďme to zjistit.


Sony se rozhodla, že svůj nový ovladač podpoří všemi možnými způsoby, a tak pro méně movité zákazníky připravila hru stažitelnou přes službu PSN za symbolickou částku. Jedná se v zásadě o hraní si s kostkami různých tvarů a materiálů. Že to zní příliš banálně až infantilně? Ano, taky jsem si říkal, když jsem o této koncepci prvně slyšel, ale naštěstí zůstalo jen u tohoto.


Tumble

 


Pro hraní této hry je potřeba vlastnit alespoň jeden Move ovladač a PS3 -Eye kameru. Jsou tu sice módy, které vyžadují dva ovladače, ale týkají se jen několika multiplayerových záležitostí. Jak jsem již říkal, princip hry se zdá triviální a může nejprve zavánět i stereotypem. Pomocí Move ovladače zdviháte objekty tvarů podobných těm z logické hry Tetris a zkoušíte z nich postavit věž za podmínky, že vám žádný kousek nespadne. Není to samozřejmě tak lehké, jak si můžete myslet. S přibývajícími úrovněmi se složitost tvarů a úkolů zvyšuje a vaše ruka se bude velmi třást před finálním spuštěním objektu na vrchol komínu. Všechny úkoly a mise jsou rozděleny do tzv. zón, k nimž nemáte hned přístup, ale musíte je postupně odemykat svými úspěchy. V první zóně vám příjemný ženský hlas vysvětlí základy hry, seznámí vás s prácí s kamerou a objekty a následně bude oznamovat jednotlivé mise a jejich požadavky. Požadavky jsou rozděleny do tří fází, nebo-li ocenění v podobě medailí – bronz, stříbro, zlato. Ve většině disciplín nebude problém získat bronzovou, mnohdy ani stříbrnou, ale zlatá bude často vyžadovat opakované pokořování mise. Což o to, k otevření misí v rámci zóny není potřeba mít všechny na zlatou medaili, ale k přístupu do další zóny je nutné získat určitý počet medailí a to později bude vyžadovat i nějaké ty stříbrné a zlaté. Narazíte tu i na speciální ocenění, když například stihnete úkol v časovém limitu apod.


Tumble

Co se týče objektů mající různé tvary, tak jsou navíc i z odlišných materiálů – dřevo, sklo, plast, guma, atd. , čili je dobré mít toto při stavění na paměti, protože jejich rozvrstvení může mít zásadní dopad na stabilitu vaší věže. Jinak stavění věže často není tak prosté, jelikož jak jsem před tím psal, úkoly se liší obtížností a požadavky. Stane se tak, že budete mít malou desku a daný počet objektů a budete je na ni muset všechny naskládat, aniž by jakýkoliv spadl. Nebo budete stavět věž, ale v jistém bodě bude přejíždět prostorem „limbo“ tyč, která smete všechny překážky v její cestě, takže se musíte snažit ji šikovně obejít. Další variantou je hra s lasery, kdy je vaším úkolem pomocí zrcadel správně nasměrovat paprsky z bodu A do bodu B. A jedna z velice populárních disciplín je destrukce. Snad každý z nás má někde hluboko v sobě radost z ničení a pokud to popíráte, tak tyto mise vám prokážou opak. Věž je zde totiž už postavena a na vás je chytře umístit na ni tři miny a po detonaci z ní co největší část vyhodit do vzduchu, aby dopadla co nejdále od jejího centra, kde tak získáte nejvíce bodů. Každá disciplína je zkrátka něčím poutavá a od hráče je na druhou stranu vyžadována preciznost a trpělivost. Zvlášť ve chvílích, kdy stabilitu vaší snahy otestuje zemětřesení nebo větráky.


Tumble

V případě, že si raději hrajete s kamarádem po boku, nabízí Tumble i multiplayerový režim, který skýtá další hodiny zábavy. Většina módů je založena na kolech, takže se střídáte a stačí vám tak jeden ovladač. Pak jsou tu ovšem disciplíny, kdy například každý staví svou věž a kdo nejrychleji postaví vyšší, vyhrává. Při tom ten pomalejší schytává penále od hry, že se kamera automaticky přesouvá k vítězícímu hráči a tím mu znesnadňuje stavění. Je to překvapivě velmi zábavné a chytlavé.


Tumble

Tudíž než odemknete všechny mise a zóny a odehrajete nějaké ty zápasy s kamarády, ke nimž se jistě budete rádi vracet, tak vám Tumble zabere slušnou dávku času.


Tumble

Co se týče ovládání, to je přesné a intuitivní. Hra vám rychle poskytne základní informace o ovládání. Pohyby kamerou jsou celkem v pořádku, ačkoliv občas se stane, že se nedostanete do ideální pozice. Nebo jakmile změníte pozici, kterou jste měli při kalibraci, může se stát, že zamíříte jinam, než jste chtěli, avšak naštěstí stačí pouze jedno tlačítko a pozice ovladače se přemístí do centra, takže je vše ok.


Tumble

Graficky na žánru tohoto typu není příliš moc co předvádět, ale vše působí pěkně barevně a hravě. Každý objekt je odlišen vizáží podle materiálu, z něhož je vyroben. Zvuk a hudba jdou ruku v ruce s bezproblémovým vzhledem. Hlavní ženský hlas provázející vás všemi misemi je srozumitelný a vcelku příjemný. Hudba skvěle ladí s prostředím, čili vás nijak nevyrušuje, neznervózňuje ani neotravuje.


Tumble

Závěrem mohu říct, že Tumble je na svou zdánlivou jednoduchost vskutku podařenou hříčkou a za tu cenu se rozhodně vyplatí. Jako diskový titul by zřejmě tolik neuspěla, ale jako PSN doplněk k vašemu Move ovladači je ideální. Ať už hrajete sami nebo s kamarády, využití se najde v obou případech. Navíc pokud si stále nejste jisti, není problém zdarma vyzkoušet trial verzi a pak se rozhodnout na základě dojmů. Za mě osobně získává vřelá doporučení.Detaily

Platforma: PS3
Multiplayer: ANO
Doporučená konfigurace: PS3
Hratelnost:
80%
nápaditá, variabilní, sází na preciznost a trpělivost
Grafika:
70%
barevná, přehledná, ničím nepřekvapující
Zvuk:
80%
hudba příjemná a zvuky na velmi dobré úrovni

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.