Tekken 6 - recenze

Autor: Lukáš Slavkovský | 02.05.2010
Žánr:  PS3  | Recenze  | Akční
Multiplayer: ANO
Král železné pěsti je zpět!

Legendární bojovka Tekken je zpět v podobě šestého dílu, který si mohou vychutnat majitelé PS3 a Xbox 360. Známé jméno však už dávno není dostatečnou zárukou kvality titulu a hlavně ne v konkurenci stejně známých titulů, které se již odprezentovaly a získaly nemalé hodnocení. Na to, aby nejnovější Tekken obstál, musí trumfnout minimálně Soul Calibur IV a Street Fighter IV, což zajisté není snadným úkolem. Do jaké míry se to této hře povedlo?


Tekken 6 


Na trhu máme v současnosti minimálně tři velká jména v řadách bojových her, přičemž každá z nich má své vlastní kvality a dokáže oslovit vlastní základnu hráčů. Na jedné straně tu máme Soul Calibur IV, který v podobě předchozích dílů na PS2 snadno drtil ostatní konkurenci svou plynulou hratelností a dostatkem nových módů. Avšak čtvrtý díl malinko zaostává i v mezích grafiky, i co se módů týče. Kromě příběhového módu, který byl od minule až přes příliš očesaný, nenabídl kromě online módu nic dostatečně kreativního. Jediné dva naoko nové módy přišly v podobě Tower of Lost Souls, kde jste mohli hrát něco, co se okatě podobalo starému známému Survival módu, a na straně druhé jste si vybrali jednoho až několika bojovníků a šli jste porážet protivníky na jednotlivých "patrech". Jinými slovy, hratelností to bylo dobré jako vždy, ale módů bylo žalostně málo. Pak tu máme výborný Street Fighter IV s parádní cel-shadingovou grafikou a nekompromisním bojovým systémem. Právě ten je na jedné straně výhodou, na druhé však velkým zádrhelem. Vše závisí na tom, za jakého hráče se v rámci bojových her považujete. Pokud nejte zvyklí bojovky hrávat dlouhé hodiny denně a máte zájem se vždy jen určitou dobu krátce zabavit, Street Fighter IV nebude hra pro vás. Náročnost zvládání kombo pohybů je příliš velká na to, abyste hru hrávali rekreačně, musíte jí zkrátka věnovat dlouhé hodiny učení bojových pohybů a technik, abyste bez problémů odehráli hru pro jednoho hráče alespoň na easy. Jinými slovy, kdo se cítí jako dostatečně velký fanoušek bojových her a rád stráví při těchto hrách dlouhé hodiny učením se nových pohybů, pro toho je Street Fighter IV ideální.


Tekken 6 


Tekken 6 je tedy zjevně dostatečně dobrým skloubením obou zmíněných konkurentů. Na jedné straně nabízí pěkné grafické zpracování a dostatek módů, na straně druhé podstatně lehčí zvládání bojových pohybů. Zde je však důležité poznamenat, že není problém chytit do rukou ovladač a dát dohromady několik efektních a efektivních pohybů, ale pokud chcete skutečně zdolat vysloveně těžké protivníky, musíte prostě zajít do módu Practice a nacvičit si nové, složitější a tedy i účinnější pohyby. Hra nabízí kromě tradičních módů typu Survival, Practice, Arcade, Versus či Team Battle například i Story Mode, který mapuje a dává dohromady příběhy všech dosavadních Tekken, aby hra mohla následně dále rozvíjet nové události. V okolním světě zuří válka, kterou odstartovaly organizace pod vedením Jina a Kazuya a aby toho nebylo málo, každá strana se snaží vyhladit tu druhou. Vy v kůži nového bojovníka Laarsa, se snažíte z neznámých důvodů zničit Jina, avšak dříve, než uspějete, ztratíte paměť. Spolu s tajemnou Alison se tedy vydáváte na cestu za hledáním pravdy v módu, který náramně připomíná odrůdu někdejšího Tekken Forcu. Dvě postavy se protloukaly arénami, ve kterých se mohou volně pohybovat, jakmile se však zjeví protivníci, volný pohyb se omezí v zájmu toho, aby se vám dobře bojovalo. Tedy hra se přepne do režimu boje, abyste neměli problémy s prováděním bojových pohybů. Najednou většinou bojujete proti více protivníkům, proto si musíte mezi nimi přepínat přes zaměřovací systém. Ten má jen dvě chybičky na kráse: ne vždy vám hra zaměří nejbližšího protivníka a po zdolání soupeře vám hra nepřepne zaměřování na živého protivníka do doby, než ten původní zmizí. Toto se však dá řešit přes ruční zaměřování, proto nejde o velký problém.


Tekken 6 


Arény jsou ohraničené časovým limitem, čím víc protivníků zdoláte a čím rychleji arénu projdete, tím víc bodů dostanete. Za body následně dostanete peníze a za ně si smíte kupovat upgrady pro všechny odemknuté postavy. Postavu odemykáte jeho porážkou, tedy na konci každé arény na vás čeká souboj s bossem. Výhodou je, že nemusíte projít všechny arény na to, abyste mohli pokračovat v příběhu dál. Pokud máte otevřených více arén najednou, můžete klidně přeskočit tu, která vám dělá problémy a vrátit se k ní později, když AI vašeho spolubojovníka bude vyšší. Alison jako sekundující postava totiž časem nabírá na "inteligenci" a bude vám tedy lepším partnerem v boji. Kromě běžného bojování môžete rozrážet v prostředí krabice, ve kterých najdete lékárničky, bonusové předměty či zbraně, které následně smíte použít v boji. Mezi zbraněmi najdete střelné zbraně i různé kovové tyče, no a ty můžete používat pouze na omezený počet střel / úderů. Volný pohyb je vyřešen dobře, ale pohyb 3D prostředím může být občas pro vás nevýhodou při boji s více protivníky. Boje se totiž odehrávají klasickým 2D způsobem, kde se hýbete doleva a doprava, přičemž povoleny jsou i úkroky do stran. Jenže co když zaměříte jednoho protivníka před vámi a kolem vás jsou další tři? V takovém případě je třeba doufat, že vám bude druhá postava nápomocna. Hrát můžete i online, takže pokud bude třeba, stačí najít někoho, kdo vám ochotně v boji pomůže.


Tekken 6 


V ostatních módech zůstalo mnohé při starém, nové jsou například rozměry arén. V každé aréně naleznete místa, ve kterých můžete nepřítele prorazit přes zeď, nebo přes podlahu, čímž se bojiště buď rozšíří, nebo kompletně změní. Je to příjemná, osvěžující změna. Druhou pěknou novinkou je rage. Jakmile jste blízko smrti, dostanete se do zmíněného stavu, ve kterém jste schopni zranit nepřítele účinnější než obvykle. Toto vše funguje skvěle ať už offline či online. Narozdíl od Soul Calibur IV, online mód v Tekken 6 je plynulý. Ačkoli jistý čas trvá, než si najdete protivníka, v rámci boje jde všechno svižně. Pouze pokud má soupeř nebo vy slabší připojení, může být boj malinko zpomalený, ale v ostatních případech jde všechno dokonale plynule. Takže žádný loading během boje, jak jsme to viděli v zmíněném Soul Calibur IV. Abych hru jen nechválil, nelíbí se mi dlouhý loading v rámci Story módu. Hru lze dobrovolně nainstalovat, ale i přesto je nahrávacích časů hodně a trvají nějakou chvíli. V již zmíněném Story módu je to opravdu přítěží, loadingy jsou mezi videi, arénami, mapou, výběrem bojovníků, zkrátka skoro všude. Je to zpočátku velmi frustrující, časem se dá zvyknout.


Tekken 6 


Tekken 6 je pro mě ideálním skloubením pozitiv Street Fighter IV a Soul Calibur IV, které nemusí být tou nejlepší volbou pro každého, ale pro značné množství hráčů určitě ano. Jednoduchá, příjemná hratelnost potěší běžné hráče, složité komba zas ty náročnější. Dostatek módů, pěkný Story mód a dobře zpracované online hraní dělá z tohoto titulu výbornou záležitost, kterou stojí za to koupit.

Detaily

Platforma: PS3
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.