Flower - recenze

Autor: Oldřich Bezdomnikov | 16.12.2009
Žánr:  PS3  | Recenze  | Logické
Oživte květiny ve famózní hře.

Po delší době jsem se rozhodl, že opět napíšu nějakou tu recenzi na arkádu. A protože jsem neměl valnou představu, co vybrat z těch x titulů, co jsem za poslední měsíce hrál, zabrousil jsem trochu do minulosti. Přesněji řečeno do února 2009, kdy vyšla zajímavá hříčka s názvem Flower. Hra je exkluzivně k dostání pouze na Playstation 3 a musíte si ji stáhnout z PSN. Za nepříliš vysokou cenu (na americkém Storu za 10 dolarů, na českém pak 215 korun) se vám dostane hry, která je originální každým coulem. Připravte se na poklidnou recenzi, která si zavdala jeden cíl. Přesvědčit vás, že koupě této hry se rozhodně vyplatí.


Flower

 


Autoři hry mají s podobnými herními skvosty zkušenosti, vždyť roztodivný Flow (barevná améba požírá ostatní organizmy) je právě od nich. Flower byl anoncován dlouho dobu dopředu a řada hráčů jej s napětím očekávala. Koncept hry je jednoduchý. Ovládáte vzdušný proud, kterým se proháníte krajinou a sbíráte lístky z květin (tady se také vysvětluje název hry). Vítr pak ovládáte pohybovým ovladačem a jde asi o to nejpřirozenější využití, co jsem měl zatím možnost vyzkoušet. Nakláníte ovladač ve směru, kterým se chcete ubírat, tlačítkem pak přidáváte rychlost. Je to fantastický pocit, protože máte opravu dojem, že jste součástí děje. K tomu přispívá specifická grafika, kterou ostatně můžete posoudit s přiložených obrázků a videa. Vizuální stránka této hry připomíná spíše obrazy impresionistů. Nejde tedy o zobrazování skutečné reality, ale spíše dojmu z průzkumu vámi zvoleného světa. Grafika je skutečně čarokrásná a je ideální k relaxu, který tato hra nabízí. Opravdu, vizuální zpracování prostě nemá chybu.


Flower

 


Po spuštění hry se objevíte v neznámém pokoji, u okna vidíte osamocený květináč. Pohybem ovladače se přesunete ke květině a ocitnete se tak v prvním světě. Čekají na vás rozsáhlé louky, které jsou plné překrásné zelené trávy. Občas vidíte rostlinu, kterou pochopitelně musíte sebrat. Otvíráte si tak cestu do dalších lokací, které si pro vás autoři připravili. Řítíte se dál rozjetým vlakem fantazie a postupně se dostanete do dalších světů. Tvůrci hry fantazií rozhodně nešetřili a dočkáte se tak např. nápadité hry světla a stínu, kdy vy sami jste nositeli světla, které přinášíte do nejroztodivnějších zákoutí této hry. Nebo skvělý nápad v jedné úrovni, kdy vašim přičiněním oživujete šedivé sídliště a následně osvobozujete celé město. Vše pak podbarvuje výborná hudba, která skvěle doplňuje dění na obrazovce. Navíc reaguje na vaše počínání, kdo má rád hry od Nintenda, určitě rád zavzpomíná.


Flower

 


Zdá se vám to málo? Kde jsou nějaké úkoly, kde můžu levelovat, kde jsou protivníci, ptá se náruživý hráč. Odpověď je jednoduchá, nikde. A přece se mi nezdálo, že by mně tyto herní vymoženosti chyběly. Tady nejde o zabíjení nepřátel nebo překonávání nejlepších časů. Jistě, ve hře jsou i trofeje, takže lovci nepřijdou o svou kratochvíli, ale abych řekl pravdu, nějak jsem v této hře neměl náladu pachtit se za odměnami. Ne, tato hra je naopak ideální, když si chcete odpočinout od herního běsnění typu Modern Warfare 2 nebo Forza 3. Ideální na vyplnění pauzy při řešení „herních problémů“. A nebo pro člověka, který už nemá tolik času na hraní a vyšetřil si půlhodinku, aby konzoli vůbec zapnul. A že hra není příliš dlouhá? Osobně mi to vůbec nevadilo, tak intenzivní zážitek by se totiž klidně mohl rozplynout jako pára nad hrncem. A to by byla věčná škoda. Jestli totiž mají PSN hry zaujmout, tak rozhodně právě originalitou a zajímavým konceptem. Měly by tak konkurovat těm „velkým hrám“ a být jejich zajímavou alternativou. Pár her jsem si v tomto roce stáhnul a klidně odpřísáhnu, že Flower patří k těm nejlepším a nejzábavnějším. Mohu vám ji s klidným svědomím doporučit. Určitě berte, rozhodně neprohloupíte.

 

 

Detaily

Platforma: PS3

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.