ModNation Racers - recenze

Autor: Lukáš Slavkovský | 17.07.2010
Žánr:  PS3  | Recenze  | Závodní
Multiplayer: ANO
Jak dopadl ModNation Racers v naší recenzi?

Mezi nejnovější exkluzivity pro PS3 přibyla před necelými dvěma měsíci zbrusu nová závodní hra ModNation Racers, která navzdory dětskému zjevu nejenže vypadala dost zajímavě, ale také získala celkem slušné hodnocení na nejednom domácím i zahraničním serveru. Dosud jsme se věnovali jen demo ukázce a nyní konečně nastal čas, abychom rozebrali plnou verzi. Bude stát za koupi?


ModNation Racers


Komu by se zdál zjev tento hry docela povědomý, ten by se určitě nemýlil, protože hra v nemalém množství nápadů navazuje na další podařenou PS3 exkluzivitu - Little Big Planet. Ačkoli jde čistě o závodění (a samozřejmě i střílení do nepřátel, či sbírání boostu, dělání triků a podobně), hlavní myšlenkou a silou této hry je kreativita hráčské komunity. Tím se myslí, že tady máte možnosti vytváření si vlastních aut, závodníků či tratí. A s tím celým se samozřejmě můžete pochlubit online komunitě, nebo se jen tak vyřádit v split-screen multiplayeru pro čtyři hráče. Neodmyslitelnou součástí hry je pro mě vždy singleplayer, který vás má naučit hrát. I když je to pro závodní hru značně netradiční, ModNation Racers obsahuje i drobnou příběhovou linii. Ocitáte se rázem ve světě, kde závodění se zbraněmi, boosty a triky je běžnou věcí a vysílá se jako sport prostřednictvím televize, což v praxi znamená, že se můžete těšit na komentátory, rivalitu mezi závodníky a přízeň fanoušků. V kůži nováčka v tomto sportu se snažíte získat si respekt za podpory dvou nejbližších spolupracovníků. Hra vám postupně pomocí in-game tutoriálů vysvětluje jednotlivé prvky ovládání a hraní, jak fungují boosty, štíty, triky, zbraně a jiné důležité součásti ovládání. Problémem však je, že ačkoliv všechny tyto možnosti máte od začátku, některé vám hra vysvětlí až podstatně později. A bohužel ne vždy úplně nejefektivnější.


ModNation Racers


Naštěstí při troše snahy a zkoušení, všechno nakonec pochopíte nebo alespoň odkoukáte od soupeřů. Boost můžete využívat jednak ten, který je v podobě panelů na zemi, nebo vlastní, který získáváte skákáním na rampách, děláním triků či driftováním. Driftování však není takovou naprostou samozřejmostí, jako je tomu v mnoha jiných hrách. Drift spustíte X-kem, přičemž během celého driftování musíte X držet. Když ho pustíte, drift skončí, obdržíte za něj body a samozřejmě boost. Ten smíte ale využívat i jako štít. Pokud na vás letí zbraň, můžete její negativní efekt vyblokovat, ale musíte na to vystihnout ten správný moment. No a že ten je při každé zbrani odlišný, bude vám trvat hodnou chvilku, než se ho naučíte využívat. Se štítem je i ten problém, že jej můžete používat pouze tehdy, když máte určitou minimální hranici boostu. Tu si však musíte zasloužit a pokud ji nemáte, jste zcela bezmocní. No a tady nastává stresová siuace, pak jak vás sestřelí nepřítel, za trest se vám ubere z boostu nebo odebere nabytá zbraň. Pokud po sestřelení nemáte boost, snadno se může stát, že se opakovaně stanete bezmocným terčem, což je extrémně frustrující. Pokud jde o zbraně, ty také libovolně sbíráte po trati. Pokud vezmete zbraň a jednu jste již měli, upgraduje se na vyšší, hůře blokovatelný a efektivnější level. Pokud však se zbraní, kterou jste vzali, nejste spokojeni, můžete ji hodit za sebe v podobě miny. Na nepřátele však můžete útočit i bočními nárazy či spouštěním smrtících mechanismů na trati. Vše funguje skvěle, ale nejdřív si to musíte nacvičit.


ModNation Racers


Překvapivá je i rychlost závodění. Ačkoliv běžné ježdění může být pomalé, hojné využívání boostu, driftování či skákání spojované s děláním triků, dodává hře řádně na dynamice. Zábavnosti také přidávají vtipná videa mezi některými tratěmi, hádky mezi komentátory a podobně. Každá trať má tři úkoly, které můžete i nemusíte splnit. Jedním z nich je skončit minimálně třetí, ten jediný vám zajistí postup na další tratě, což je velmi sympatické zejména v případě tratí, které jsou příliš těžké na to, abyste je jen tak odehráli na prvním místě. Ostatní dvě úlohy jsou vždy jiné, jde o skončení na prvním místě a splnění dalšího úkolu. Tím může být sestřelení konkrétního soupeře, nahromadění určitého počtu bodů za triky, drifty a podobně. Za každou úlohu získáte určitý počet věcí, které vám hojně poslouží při modifikovaní vašeho auta, vaší tratě či závodníka. Na každé trati však leží různě rozmístěné tokeny, které si v automatech můžete měnit za další předměty. Najít je a sebrat všechny však nemusí být vždy úplně jednoduché, protože některé zkratky lze snadno přehlédnout. Jediným větším problémem, kromě někdy se vyskytující frustrace, je délka loadingu. Přestože hra zabírá skoro 4GB na HDD, loadingy trvají téměř celou minutu, což je na obyčejnou závodní hru nesmírně mnoho. Dosud to nezměnil ani žádný update, je tedy velmi sporné, zda se s tím dá do budoucna něco dělat.


ModNation Racers


Podobně je tomu i s čekáním na online hraní, ačkoliv se hra začne načítat velmi svižně, zasekne se při určitém procentu, kde se bude déle načítat a až pak vás pustí do hry. Naštěstí je hraní online plynulé bez lagování či jiných problémů. K dispozici je množsví možností online i offline, což vám vynahradí kratičký singleplayer, který v pohodě přejdete během 5-6 hodin. Pokud milujete arkádové závody plné zbraní, boostu, triků a jiných zábavných věcí, můžete se těšit, že vlastníte PS3, protože ModNation Racers je výbornou hrou.

Detaily

Platforma: PS3
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.