Resident Evil 5: Gold Edition - preview

Autor: Lukáš Slavkovský | 18.09.2010
Žánr:  PS3  | Preview  | Akční
Multiplayer: ANO
Bude sa Resi 5 kamarádit s ovladačem Move?

Kromě zcela nových titulů, které Sony připravila na start svého nového ovladače - Move, byly přizpůsobeny i některé stávající hry, jako například EyePet, Heavy Rain či Resident Evil 5: Gold Edition. Zatímco EyePet nebo Heavy Rain jsou více méně ideální pro tento způsob hraní, diskutabilní zůstává, nakolik se ovládání přes Move osvědčí v Resident Evil 5. Pátý díl populární hororové série již totiž není ani tak horor, jako spíše akční adventura, kde zejména na vyšších obtížnostech hordy nepřátel dají zabrat už při hraní prostřednictvím DualShock 3 (případně prostřednictvím SIXAXISu). Nakolik je Move vhodný na hraní této hry a jak se tvůrci z Capcomu vypořádali s hratelností, to bude předmětem dnešního článku.


 


Ve zkratce, Resident Evil 5 byla a je velmi dobrá hra. Jistě, není to už horor a fanoušky této série mohla zklamat přílišná akčnost a absence strachu. Na druhé straně si však hra našla masy nových fanoušků, a to zejména díky výbornému kooperativnímu hraní. Na oživení původní hry byly postupně vydány různé DLC, až nakonec všechno shrnuli v Gold Edition. Ta bude nyní nejnověji obohacena o možnost hrát hru prostřednictvím Move, což by mohlo motivovat hráče, kteří hru již prošli, k opětovnému hraní. Po zapojení ovladače byste v nabídce options měli najít dva nové režimy ovládání, které se nějak zvlášť od sebe neliší, tedy až na rychlou otočku o 180 stupňů. Ta je ve hře velmi důležitá, mít ji tedy správně zvládnutou je základ pro přežití zejména na vyšších obtížnostech. První schéma ovládání předpokládá klasickou otočku přes X a analogovou páku, jak tomu bylo i v původní hře. Může se však stát, že vám toto nebude zcela sedět, vzhledem k tomu, že v jedné i v druhé ruce držíte různý ovladač (Move skládá ze dvou zařízení, jedno, které ukazuje Eye kameře váš pohyb, druhé, které obsahuje levé trigery a levý analog) a tak druhé schéma vám nabídne schopnost otočit se použitím L2 namísto X-ka. Tím se otočka o 180 stupňů bude ovládat jedinou rukou.


 


Otočka je věcí zvyku, někomu však může dělat problémy delší dobu, je třeba se s tím poprat. Větším problémem však může být kamera. Ta se totiž jednoznačně domyslet snad ani nedala. Abyste nemuseli ruku křečovitě držet před sebou, aby se postava netočila v momentě, kdy si potřebuje ruka odpočinout, na točení okolo osy musíte podržet triger na míření (tehdy se však nemůžete hýbat). Následně se vám zapne otáčení kamerou přes pohybové funkce Move ovladače. Bohužel, otáčení není takové praktické, jakmile se dostanete na okraj obrazovky vaším ovladačem, hra ho přestane vnímat. A vy se přestanete otáčet. Pokud se chcete otáčet opravdu efektivní, musíte na to využít stejnou analogovou páku, kterou jste se ještě před vteřinou hýbali. Je to vysoce nepraktické, dá se však na to zvyknout. Jiné otáčení kamery není při pohybu možné, co vám může zejména zpočátku překážet. Ovládání hry přes Move je takříkajíc příliš jiné a jednoduše řečeno - nezvyk. Celé to působí dobře, hraní je zábavné a míření koneckonců funguje. Dokonce i momenty, kdy je třeba se vyhnout nějaké překážce nebo utíkat před padajícím chrámem, je zpracováno dostatečně zaživa.


 


Pokud jste Resident Evil 5 již dohráli dokonce a možná i na platinovou trofej, můžete si myslet, že vám už nemá co nabídnout. Move to však může změnit, protože přináší zcela jiný zážitek z hraní, který je funkční. Ovládání není zcela dokonalé as některými věcmi se budete muset popasovat či prostě smířit, ale v zásadě je hra stále vysoce hratelná a hlavně zábavná. Jednoduchost hraní přes běžný ovladač sice již nepocítíte, ale mávat Movem před obrazovkou má své zvláštní kouzlo. Pokud si plánuje nový ovladač zakoupit a vlastníte Resident Evil 5: Gold Edition, stačí stáhnout jediný update a zkusit to. Pokud tomu věnujete svůj čas, netradiční ovládání si vás svým způsobem jistě získá.


Detaily

Platforma: PS3
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Preview platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Preview.