PlayStation Move - preview

Autor: Lukáš Slavkovský | 06.09.2010
Žánr:  PS3  | Preview  | Simulátory
Nový ovladač pro PS3 je za dveřmi a nás zajímalo, jestli se vyplatí ho koupit.

S příchodem nové generace konzolí přišly jednotlivé firmy - Sony, Microsoft a Nintendo s mnoha nápady a exkluzivními značkami her, ukazuje se však, že zejména Nintendo odhadlo směr, jakým se hráči chtějí ubírat při hraní videoher. Motion controller, který snímá vaše pohyby, a obrovské množství her, které jeho funkce hojně využívají, zapříčinily, že Microsoft i Sony chtěli pro své konzole něco podobného. S blížícím se vydáním ovladače s názvem Move vyvstává otázka, zda se vyplatí zainvestovat nemalé peníze do tohoto nového kousku hardwaru. Konečně jsme za ty roky hraní nasbírali nemalé množství různých menších i větších ovladačů, které pokud nemáte v bytě velkosklad, pomalu už nebudeme mít kam dávat. Jak vypadají první tituly od Sony a jak se hrají s použitím nového ovladače, tím se budete zabývat v následujících řádcích.


PlayStation Move


Bezdrátový ovladač Move, který v kombinaci s Eye kamerou snímá vaše pohyby, má několik zajímavostí. Kromě čtyř známých knoflíků (trojúhelník, X, kulička a čtvereček) má v sobě zabudovaný motorek pro vytváření vibrací, aby podobně jako DualShock 3 zesílil vaše dojmy z hraní hry. Barevná koule na vrchu ovladače zas zaujme schopností měnit barvy v závislosti na tom, jak ovlivňujete dění na obrazovce. V některých titulech si však budete moci skutečně vychutnat hraní za předpokladu, že vlastníte dva Move ovladače, což může značně zatížit váš osobní či rodinný rozpočet. Hry se však podle všeho mají vždy dát hrát i jediným ovladačem. Na rozdíl od ovladače pro Nintendo Wii tvůrci ze Sony usilovali o to, abyste byli motivováni ke skutečným pohybům. Tedy zatímco při hraní na Wii vám stačilo hýbat zápěstím na dosažení požadovaného výsledku, s Move budete muset každý pohyb uskutečnit opravdu. V případě nabíjení jedná o známý systém přes USB kabel, přičemž k jedné PS3 můžete najednou "přihlásit" až čtyři Move controllery. Pro začátek se postupně budete s Movem moci realizovat v nových titulech jako Sports Champions, Brunswick Pro Bowling, Singstar Dance nebo například i Time Crisis: Razing Storm. Na druhé straně již existující hry jako Eyepet, Heavy Rain a dokonce i takový Resident Evil 5: Gold Edition, bude také možné hrát tímto způsobem. Bude to však stačit?

Předpokládáme zcela správně, že si nikdo nebude kupovat Move primárně kvůli již existujícím hrám, do kterých budou funkce ovladače dodány. Pravým tahákem ke koupi nového kousku hardwaru musí být tituly, které vyžadují pouze jeho využití. Za tímto účelem byly již prezentovány hry, kterým se ve stručnosti budeme věnovat: Sports Champions, Start the Party, Kung Fu Rider či Tumble.

PlayStation Move


Sports Champions je nápadně podobné Wii Sports Resort, jde o sérii sportů, které si můžete zahrát sami, nebo proti umělé inteligenci. Na výběr máte lukostřelbu, zápasení v aréně se zbraněmi, volejbal, stolní tenis či například házení talířem. Jak už asi správně tušíte, jedná POUZE o sérii miniher, s nimiž se vyblázníte, poodmykáte co se dá a za chvíli necháte pravděpodobně na poličce zapadnout prachem. Ne že by hra nebyla zábavná, ale každá z her k dispozici se vám časem obehraje. Každá z nich se však snaží co nejvíce přiblížit ke své reálné předloze a mnohým se to i daří. Výjimkami jsou volejbal a boj v aréně. Volejbal je totiž i na vyšších obtížnostech jednoduchou záležitostí a jediné, co se od vás očekává, je ve správný moment trefit míč dobrým pohybem. V aréně se vám zas nemusí nutně líbit, že ne každý váš pohyb hra bezpečně rozpozná. Její pohyby jsou totiž značně omezené a tak se vám může stát, že místo útoku zůstanete jen tak nečinně stát na místě. V tom lepším případě hra přetvoří váš pohyb na takový, který se tomu vašemu trošku podobá. Ačkoliv nápad je velmi dobrý a hra nabízí zejména na začátku skvělou zábavu, jako každá minihra, i tato vás časem omrzí.


PlayStation Move


V případě Start the Party můžete pocítit silné deja vu. Podobně jako za celé působení EyeToy kamery na PS2, i zde jde jen o sérii miniher, které si párkrát zahrajete a hru už nikdy nezapnete. Je na vás, zda sednete do helikoptéry a budete zachraňovat různé tvory, čistit krokodýlovi zuby či propichovat barevné ryby a vyhýbat se minám, dříve či později se vám hry obehrají a jediné, co vás tak jako tak bude pravděpodobně motivovat k pokračování ve hře, jsou trofeje. Dalším motivačním faktorem může být party hra, kde stačí jediný ovladač, který si budete vyměňovat s kamarády a tak se střídat ve snaze ukořistit co nejvíce bodů. Hra kromě faktu, že jde jen o minihry, může odradit i tím, že ne vždy je interakce plně funkční. Může se vám stát, že jakkoli jste úkol splnili, hra na to prostě nereaguje. A bojovat kromě challenge i s ovládáním, to není u většiny hráčů představou dobré zábavy. Jinými slovy, Start the Party je vhodná zejména pro ty, kteří plánují organizovat večírky s kamarády a přitom si s nimi zahrát, pro ostatní to pravděpodobně bude zábava na krátkou chvíli.


PlayStation Move


Nadějně vypadá Kung Fu Rider, kde je vaším úkolem jezdit na židli, překonávat různé překážky a případně bojovat i s členy triády. Přitom třeba sbírat barevné kuličky, to vše za předpokladu, že se zkamarádíte s motion ovládáním. To totiž není příliš přátelsky zpracováno. Ačkoliv se může zdát, že vyhýbání před překážkami, získávání skrytých předmětů a používání různých druhů přepravních prostředků, bude vysoce zábavné, špatné ovládání vás od hry odradí dřív, než se do ní pořádně ponoříte. Nikdy nekončící frustrace z ovládání a z neustálého opakování stejných levelů dokola způsobí, že hře Kung Fu Rider se hráči raději vyhnou.


PlayStation Move


Nejlépe zatím vypadá logická hra Tumble, kde je vaším úkolem stavět na sebe různé geometrické útvary, čím vyšší, tím lépe. Zní to možná jednoduše a fádně, ale opak je pravdou. Naučit se hrát Tumble bude zpočátku asi nejtěžší úkol, neboť interakce s předměty jakož i točení kamery vyžaduje jistý trénink. Pokud si však dáte dostatečnou námahu a naučíte se hru hrát, odmění se vám svou návykovost a zábavností ve hře pro jednoho či více hráčů. Kromě stavění geometrických útvarů budete ve hře například odrážet laser z jednoho místa na druhé tak, abyste ho nakonec dostali na požadované místo určení. To je jednoduché na pohled, těžší na provedení. Hra bude obsahovat nemalé množství činností, kde budete muset využít své kinetické schopnosti naplno, abyste dosáhli zlaté medaile, které vám časem pootvírají nové úrovně. Jediným slabším místem hry, kromě faktu, že není pro každého, mohou být například dlouhé loadingy, které časem začnou být nepříjemné.


PlayStation Move


Úvodní nabídka titulů pro Move není až tak bohatá, aby se běžnému hráči vyplatilo vytáhnout z peněženky tolik peněz, ale na cestě jsou již další, více i méně atraktivní tituly, které mohou stát za to. Pokud se nového ovladače nemůžete dočkat a peníze pro vás nejsou problém, můžete se spokojit kromě titulů speciálně určených pro Move také s novým ovládáním pro stávající hry EyePet či Heavy Rain, které už své vysoké kvality světu ukázaly.


Move je naplánovaný na 21.9.2010

Detaily

Platforma: PS3

Chcete vidět další Preview platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Preview.