Pro Evolution Soccer 2010 - recenze

Autor: frantisek.hlahulek@gamesport.cz | 21.11.2009
Žánr:  PC  | Recenze  | Sportovní
Multiplayer: ANO
Nejlepší fotbálek na PC?
Rok se s rokem sešel a fotbaloví fanoušci opět jásají, ovšem nikoli jen proto, že jsou evropské soutěže v plném proudu, ale hlavně kvůli tomu, že je tu podzim a s ním přichází na naše herní mašinky řada sportovních her v čele s těmi fotbalovými. FIFA od EA již svůj boj započala v předstihu, ale její neúnavný sok nikdy nespí, a tak tady máme také nový Pro Evolution Soccer od Konami. Podle kritiků je to letos 2:3, alespoň na PC, pro hru od Konami. Pojďme si tedy Pro Evolution Soccer představit blíže v naší recenzi.

Hlavními postavami letošního ročníku jsou Fernando Torres a Lionel Messi s nimiž se seznámíte hned v úvodním intru. Základní menu doznalo znatelných změn oproti starším ročníkům. Je uděláno do kruhu a mě osobně se moc nelíbí, nejen kvůli růžovému zvýraznění, ale především kvůli (ne)přehlednosti. Oproti minulým ročníkům je nabídka možností stejná a opět zde najdeme obyčejný přátelák, můžeme změřit síly v nějakém tom turnaji, vést svůj tým v Master League módu či si zahrát velmi kvalitně zpracovanou Ligu Mistrů. V Champions League máte na výběr ze dvou možností, můžete odehrát přátelské utkání, nebo si zkusit projít touto milionářskou soutěží se svým oblíbeným týmem a dovést ho až do slastného finále.

Pro Evolution Soccer 2010

Dalším z módů je již ostřílená Master League, která ovšem doznala hned několika změn. Opět mě zklamalo relativně nepřehledné menu, které je vyvedeno stejným způsobem, jak to základní. Můžete si sním pootáčet a přesouvat se tak na jedno ze tří stanovišť. Na začátku sezóny podepíšete nějaké ty sponzory a kapříci se pohrnou jedna báseň. Dále můžete hned v úvodu vložit své peníze do vybraných hráčů na přestupovém trhu. S přestupovým trhem jsem si docela vyhrál a velmi se mi zamlouvá kupříkladu ukazatel u hráčů, který říká, se kterým klubem jedná, či jaký velkoklub vyslal své skauty sledovat vaše či cizí hráče.

Když opustíme Master League, můžeme se podívat na další zajímavé novinky. Je zde relativně široká škála možností trénování hráčů. Kdy si například můžete přetrénovat krajního obránce na středového a podobně. Je to sice placený trénink, ale při četných zraněních se vyplatí. Další změna nastala v hodnocení hráčů, kdy už se nebudete orientovat pomocí výkonnostních šestiúhelníku, ale pouze pomocí celkových čísel jako je tomu například v konkurenční Fifě. Je to poněkud zkreslující, ale na druhou stranu si u každého hráče můžete zobrazit podrobný přehled jeho vlastností a dozvíte se tak v čem je opravdu dobrý a v čem naopak nikoli. Po celkové herní stránce udělal letošní ročník jednoznačně krok kupředu. Po rozjetí přátelského utkání se nám naskytne pohled do tunelu, kterým hráči přicházejí, nastupivší mužstva se seřadí na trávníku s rozhodčími a my si můžeme prohlédnout jednotlivé sestavy stejně jako na grafice v televizi.

Pro Evolution Soccer 2010

Rozhodčí pak už jen pískne do píšťalky a uvrhne vás do víru fotbalové extáze. Již ze začátku je patrné, že hra je oproti loňsku poněkud fotbalovější. Systém přihrávek zkrátka roste do krásy. Naše česká ulička je vybroušena ke genialitě a míč opravdu jde tam kam potřebujete, pokud teda zvolíte volného hráče. Centrované míče jsou malinko pomalé a těžkopádné, ale na to se dá zvyknout. Při přijímání přihrávek hráči nevypadají už tak staticky, ale přijímají přihrávky s větší elasticitou než tomu bývalo. Ve výsledku to tedy znamená, že hráč zpracuje míč tak jak mu přijde a na nohu či jinou část těla. Je to tedy velice flexibilní, ostatně jako střely na bránu. Gól totiž můžete vstřelit odkudkoli je to prakticky možné. Tedy pokud vám to brankář a nastavená obtížnost dovolí. Můžete se tedy radovat z gólu po odražené střele od protihráčova obránce, po krásně zatočeném přímáčku do šibenice, či po krásné akci zakončené do prázdné branky, nebo přelobováním brankáře.

Na závěr nezbývá než zhodnotit, a to velice kladně. Kluci z Konami se letos opravdu vyšvihli. Ve výsledku je to sice více či méně to staré dobré ProEvo, ale letos má prostě o špetku navíc. Je komplexnější a mnohem flexibilnější co se různých fotbalových situací týče. Už to není tolik statické, a to je jen dobře. Zase se nám totiž fotbalová hra malinko přiblížila opravdovému fotbalu. Do opravdu reálného fotbalového zážitku to má samozřejmě ještě hodně daleko, ale ruku na srdce, když chci hrát fotbal, zajdu s mičudou ven a budu prostě hrát Pokud mi to však počasí nedovolí, určitě sáhnu po novém ProEvu a budu si vychutnávat ten pocit, že i já mohu být mistrem světa, nebo pozvednu nad hlavu trofej za vítěze Ligy mistrů.

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.