Blood Bowl - recenze

Autor: Pavel Kovalančík | 20.09.2009
Žánr:  PC  | Recenze  | Adventury
Multiplayer: ANO
Máte rádi fantasy a drsnější sporty? Čtěte dále. Jen v Blood Bowl máte možnost zažít střetnutí elfů a orků na fotbalovém hřišti.
Američané jsou jiní. Prostě jsou… a jiné jsou i jejich oblíbené sporty. Schválně, kolik z vás má rádo a nebo se aktivně zajímá o americký fotbal? Pro koho z vás je Super Bowl největší události od propitých narozenin? No to nebyl dobrý příklad, každopádně pro velkou část Ameriky je americký fotbal jakousi modlou.
Blood Bowl


Pro nás Evropany je to trošku nevšední záležitost, na druhou stranu většina z nás zná ragby, které se onomu americkému fotbalu v lecčem podobá. A kolik z vás má rádo fantasy. Skřety, gobliny a jejich příbuzné silné orky. Kdo z vás je raději na straně zachování humanity a bojuje s oblibou za lidské pokolení? Ať tak či tak, jistě se vás už najde mnohem více, než v předchozím případě. Je tu ještě třetí skupinka, a ta asi ví, co se chystá, která už zná kombinaci amerického fotbalu a fantasy ze světa Warhammeru. Zná stolní hru s krásnými figurkami Blood Bowl, která je oblíbená po celém světě. Nyní máme i my možnost si tuto zajímavou pecku zahrát. Na osobních počítačích.

A nyní na řadu přichází těžká chvíle pro nováčky. I pro mne, abych se přiznal. Hra ačkoliv obsahuje tutoriál, který vám ukáže nejnutnější základ, vám moc nedá. Lepší je si to vyzkoušet přímo ve hře. Ale ejhle. Najednou zjistíte, že je všechno takové složité, zdlouhavé a že neustále prohráváte. Chce to přetrpět. Ideální je si sednout s nějakým kamarádem a zkusit si hru dvou hráčů v režimu hot seat a nepouštět se hned do kampaně, která je ale velmi zábavná. Hra dokonce obsahuje i možnost hrát po internetu, ale tam bych to nezkoušel do chvíle, než bych normálně v singleplayer hře exceloval. Ve hře si můžete zvolit dva režimy. Režim „classic“, který jede podle deskové předlohy a obsahuje tahový systém. Druhým je režim „blitz“, který si můžete přizpůsobit sobě a například si dát hru v real-time provedení, které ale působí celkem zmateně a velmi chaoticky, i když moc živě a adrenalinově. V režimu „blitz“ si také můžete upravovat další vlastnosti hry. Různá povolení v zápasu nebo naopak zákazy používání předmětů atd. 
Blood Bowl


Protože se jedná o deskovou hru, velkou roli bude mít náhodný faktor kostek. Ve hře jsou imaginární kostky, které vám rozhodují situace, kdy například házíte šišku (míč) spoluhráči a on ji může a také nemusí chytit. Rozhoduje, jak vám vyjde faulování, jestli protihráče skolíte, či vám ten lišák uskočí a pokračuje směle k vítěznému touchdownu. Vaše postavy mají vlastní statistiky a jedná se o Sílu, Obratnost, Pohyb a Brnění. Z těchto statistik dokážete usoudit, kam který hráč patří, nebo jakou má šanci v určité situaci. Je jasné, že pokud dáte „házeče“ do předních linií a jako sparring partnera si ho vybere někdo z nepřátelského týmu, je extrémně vysoká šance, že vám váš miláček skončí v kaluži krve (ano skončí a doslova :D) na trávníku. Výběr vhodných kandidátů zvládnete po odehrání několika her a ani to vám nezaručí vítězství proti někomu, kdo zná hru a sportovní strategie. Také doporučuji na internetu projet ony strategie od hráčů, kteří jsou deskovým Blood Bowlem téměř odkojeni. Pro začátek vám to velmi pomůže. Co se pohybu týče, pohybujete se na kostkovém „gridu“ a vždy vidíte, kam můžete doběhnout, kam hodit míč, kde vám hrozí nebezpečí kontaktu s protihráčem, eventuelně s kým můžete ještě hrát. To vše je důležité si velmi dobře naplánovat, protože pokud vás nepřítel skolí, nebo nechytíte nahrávku, v podstatě uděláte nějakou významnou chybu, míč získává soupeř. Tento zásadní prvek střídání balónu je něco, co hru prodlužuje a my evropané ji úplně nechápeme, ale prostě to tak je. 

Tímto ale strategie nekončí, respektive končí, ale nezačíná. Komplikované? Ale kdepak. Po zvolení týmu nastává čas na volbu sestavy. Podrobně v informačních tabulkách vidíte hráče a do svého týmu si můžete jednoho po druhém navolit, aby vám ideálně zaplnil váš prostor. Jednotlivé hráče můžete mezi zápasy dokonce i trénovat, aby podávali lepší výkon, ale zase to nesmíte přehánět, nebo se vám unaví či odpadnou, hehehe. Vůbec bych rád pochválil autory za tyto zdlouhavé, ale krásné prvky, protože se s vašim týmem sžijete a jsou jako vaše rodina. Dokonce si váš tým můžete prohlédnou na lavičce před zápasem a je to pastva pro oči, ale o grafickém zpracování později. 
Blood Bowl


Zpět k mechanismům hry... Fair-play. Každý to znáte, ale v Blood Bowl platí něco jiného. Kdo vítězí, ten vítězí a to za každou cenu. Můžete podplácet rozhodčí, aby vám nevyhazoval hráče, kteří faulují o sto šest. Můžete pít magické lektvary, které vám zvednou atributy vašich postaviček. Můžete používat i speciální schopnosti svých hráčů, kterým se učí v průběhu kariéry. Velmi užitečný je rychlý a delší běh. Kolikrát jsem zpočátku proklínal elfy, když si tohle zapnuli a přeběhli mi přes polovinu hřiště pro uspokojující touchdown. Velmi zvláštní schopností je, když spoluhráč hodí menšího člena ze svého týmu dopředu i s mičudou. Těchto vlastností je ve hře víc a opravdu proměňují hru v něco s nekonečnými, pestrými možnostmi a strategiemi. Své raněné hráče můžete dokonce i uzdravovat.

S kterými týmy budeme vůbec hrát? Máme k dispozici lidi, jim příbuzné lesní elfy, silné trpaslíky, zástupce zvláštní krysí rasy skaveny, ještěry, gobliny, brutální orky, ještě brutálnější zástupce Chaosu. Vyberte si podle vašeho gusta. Mně přirostla k srdci zelená dvoumetrová klasika. :) Samozřejmě platí, že každý tým exceluje v něčem jiném. Chcete někoho pro drsnou hru? Vyberte si osvědčenou kvalitu. Brutální síla je vaše filosofie. Berte orky nebo „chaosáky“. Jste spíše sportovně založení a máte rádi obratné hráče? Lidé nebo Elfové to jistí. Každý si u nás vybere, co mu sedne. Jen se netlačte v té frontě prosím.
Blood Bowl

Nyní se již přesuneme ke grafické stránce... Trošku zapeklité. Na jednu stranu zde uvidíme nádherné ztvárnění týmů mezi zápasy, vše je krásně barevné, můžeme dokonce zvolit i barvy dresů nebo i vzhled výbavy našich drsných fotbalistů. K dispozici máme i několik typů hřišť a každé z nich je jedinečně, ať se jedná o hřiště u královského hradu, nebo snad v pekle, kde je všude okolo oheň a karmínové odstíny. O trochu hůře vypadají animace během hry a pokud jste přímo v hlavním dění na trávníků, je to opět takový průměr. Svým stylem mi to připomíná Warcraft III. Pěkné, barevné i když hranaté. 

Pochválit musím hudební stránku. Rázná klasika u mě prostě vítězí a do hry s „historickou“ tématikou posazenou někam do středověku je to jasně nejlepší volba.

Ovládání je snadné. Ke všem úkonům vám stačí váš krysojdní společník. V real-time režimu je to sice onen chaos, ale také se to dá nějak zmáknout. Sami zjistíte, že většina hráčů stejně upřednostňuje tahový styl.

Krátí se nám místo a doufám, že většinu potřebného o této gamesce jsem již napsal. Jistě se najdou tací, kterým zde bude spousta informací chybět. S tím samozřejmě souhlasím, ale psaní o této hře by vystačilo na článek třikrát tak dlouhý, pokud by se zde mělo psát o všem. A samotnou hru také rozhodně nemám projetou do posledních detailů. Lhal bych, kdybych tvrdil, že ano. Však vycházejí i různé příručky na velkou hromadu listů. Je to sice pro deskovou podobu hry, ale ta obsahuje stejná pravidla jako v tahovém režimu. Blood Bowl má tu smůlu, že úspěchy začnete vnímat až po několika hodinách tvrdého hraní a spousta nováčků na to nemá. I mně to dělalo velké problémy, ale neztrácejte hlavu a zkoušejte to třeba s kamarády, kteří to také „umí“ jako vy. Hra mě celkově potěšila i přes svou těžkopádnost a její zpracování také oplývá svým vlastním kouzlem. Pokud chcete zažít nevšední sportovní zážitek, kde se vyplácí i hrát nečistě, máte rádi svět Warhammeru, zkuste Blood Bowl. Po nějaké době se vám určitě odmění. Jako bonus berte i fakt, že díky multiplayeru vydrží napořád. 

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO
Doporučená konfigurace: OS: Windows XP/Vista
CPU: 2400 MHz
RAM: 1024 MB RAM
GK: 3D grafická karta se 128 MB
Hratelnost:
90%
Těžkopádná, zdlouhavá, ale zábavná a to je hlavní.
Grafika:
65%
Průměr. Chvílemi skvělé, chvílemi jen šedý průměr.
Zvuk:
85%
Hudba a hlasy... Vše je výborné.
Výsledný dojem:
80%
Jedná se o propracovanou hru, která měla ještě na víc.

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.