Call of Juarez: Bound in Blood - recenze

Autor: Marek Škácha | 04.09.2009
Žánr:  PC  | Recenze  | Akční
Multiplayer: ANO
Druhý díl dobře hodnocené westernové akce Call of Juarez se dostal na naše monitory. Je lepší než ten první?
Western je, celkem překvapivě, jedním ze žánrů, které hry využívají až příliš málo. První velkým, a celkem i kultovním titulem byl Outlaws od Lucas Arts. To je ale už minimálně 10 let zpátky, a tak by se měl objevit nějaký jeho náhradník, který by tento žánr opět dostal na výsluní. O to se celkem úspěšně pokouší série Call of Juarez od polského studia Techland. Krom CoJ mají tito vývojáři za sebou i oblíbenou sérii Chrome či Xpand Rally. Podařil se jim i jejich nejnovější titul?

Call of Juarez: Bound in Blood

První díl Call of Juarez byl povětšinou hodnocen velmi kladně, ať už právě kvůli neokoukanému prostředí, ale i kvůli samotnému zpracování, které sázelo na dva odlišné přístupy hraní. Ty jste zažívali v kůži bratrů McCallových, kteří se objevují i ve druhém díle. Hrát budete za Raye, který se objevil i v prvním díle a za Thomase. Příběhově se jedná o prequel, takže se podíváte, jak to vypadalo před událostmi prvního dílu. Začátek druhého dílu je zasazen kolem občanské války, kdy bratři bojují proti nájezdu indiánů. Jenže něco se zvrtne a služba v armádě pro ně skončí. Stanou se z nich psanci, kteří zatouží po bájném pokladě.

Specialitkou tu je možnost hrát za dvě celkem rozdílné postavy. Obě mají odlišné techniky boje. Ray například umí střílet ze dvou pistolí zároveň a nedělá mu problém házet dynamit po nepřátelích. Thomas zase umí s puškou a dokáže se dostat na nepřístupná místa pomocí lasa. Ray je také více neohrabaný, takže nejdřív pokaždé vyčká než mu Thomas pomůže. Mezi další zajímavé doplňky, které okořeňují Bound in Blood, patří speciální bullet time, který má každý z bratrů trochu odlišný. Pokud se vám podaří doplnit zásobník se „soustředěním“, můžete pak využít speciální funkce zpomalující čas a střelba po protivnících pak bude mnohem snazší.

Call of Juarez: Bound in Blood

Většina kampaně je striktně omezena na lineární mise, což ale není na škodu. Hra sází hodně na příběh, který je hodně povedený a příběhové zvraty jsou celkem překvapivé. Spektrum misí se dá označit za klasicky westernové. Někoho odprásknout, zachránit, najít dostavník, chránit nalezený lup a podobně. Krom příběhových misí tu jsou i úkoly vedlejší, díky kterým si přijdete na nějaký ten peníz. Mezi tyto dobrovolné mise patří například odstranění nebezpečného gangu či nalézt ztracené stádo dobytka. Za vydělané dolary si nakoupíte nové, lepší zbraně, které jsou nejenom účinnější, ale také se hned nerozbijí. Po rozlehlém světě se nebudete pohybovat pěšky, ale budete využívat dopravu na koni, která je znatelně rychlejší. Čas od času přijde zpestření v podobě tasení koltů. Dostanete se na volné prostranství a záleží už jen na vás a vašich rychlých prstech, kdo z duelu odejde po svých.  

Po dohrání kampaně se pravděpodobně vrhnete na multiplayer složku, ta je víceméně klasická. Shootout je deathmatch, akorát s jiným názvem, Posse je to samé, akorát v týmech. Pokud všichni členové týmu zemřou, druhý tým vyhrává. Dohromady můžete nalézt na 5 modů pro více hráčů. Hratelných charakterů máte ze začátku 5, dalších 8 si můžete odemknout. Každý z nich se nějak odlišuje, Miner dokáže vrhat dynamit, Sniper to zase umí s puškou a tak dále.

Grafické zpracování je na dnešní dobu vcelku dobré. Nároky na hardware jsou nízké, takže si Bound in Blood zahrajete i na starších sestavách i se zapnutým vyhlazováním. Audio stránka také ničím příliš neudiví, když se to hodí, tak se spustí klasické westernové tóny, to je tak vše, co by stálo za zmínku. 

Call of Juarez Bound in Blood je z další řady westernových her, které se povedly. Povedený příběh, možnost hrát za víc postav, což dává možnost k opětovnému hraní a mnoho dalších věcí, které vás zaujmou. Pro westernové nadšence je to jasná koupě.

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO
Doporučená konfigurace: Windows® XP/Windows Vista®, Procesor 3.2 Ghz, NVidia™ 6800/ATI 1650, 1GB RAM, 4GB HDD
Hratelnost:
85%
Samotné úkoly příliš nepřekvapí a opakují se
Grafika:
80%
Na dnešní dobu lepší průměr
Zvuk:
75%
Hraje typická hudba z daného období
Výsledný dojem:
80%
Pro nadšence divokého západu jasná koupě

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.