Littlest Pet Shop - recenze

Autor: Jirí Dufek | 28.05.2009
Žánr:  Wii  | Recenze  | Dětské
Dětských her jsme tu na Wii ještě mnoho neměli. Povede se prorazit Littlest Pet Shop?
Tak předně si pojďme vyjasnit o koho nám v Littlest Pet Shop půjde. Ne, opravdu milovníci stříleček si tady moc neužijí, stratégové nevyužijí své manažerské schopnosti a sportovcům zde výborný přehled také nebude k ničemu. Tahle hra je určena pro ty menší  našeho pokolení. Konkrétněji by se dokonce dalo napsat, že hra je primárně určena malým děvčatům. Tak je prostě nutno k Littlest Pet Shop přistupovat ať už si o tom prostě myslíte cokoli. V opačnémpřípadě byste byli jistě nemile překvapeni…

Vězte, že hra je vydávána v těsné spolupráci s firmou Habro, která ve svém portfoliu má výrobu přesně takových hraček, které se objevují v naší hře. Cílová skupina je tak víceméně shodná s tou, na kterou je mířen prodej již zmiňovaných hraček. Ač někteří z vás (možná i většina) o podobné sérii hraček neslyšeli, tak vězte, že v dětském světě se jedná o jedny z nejprodávanějších postaviček poslední doby a Hasbro si tímto snaží udělat pořádnou reklamu i mezi hráči. Ostatně nějaký dolar navíc se hodí vždy, že. A to by v tom byl čet, aby se do podobného projektu nezapojili právě lidé z Electronic Arts.

Littlest Pet Shop

Z hlediska samotné náplně nečekejte nic objevného. Pod  palcem budete mít stále se rozrůstající počet domácích mazlíčků od kočiček, přes psíčky až po roztodivné žabičky či koníky. V tomto směru je výběr poměrně rozmanitý a celkově se tak budete starat až o 32 zvířátek. Ty budou postupně pobíhat až po čtyřech světech, které si postupně během hry otevřete. Dostanete se tak například na rozkvetlou louku, do džungle nebo do zasněžené vesničky.

Vaším prvořadým úkolem bude se o všechny mazlíčky pečlivě starat. Takové starání, ale není v podání takovéto hry jen tak. Nejvíce totiž vaše mazlíčky potěší množství serepetiček, které jim budete kupovat. Zejména se jedná o roztodivné hadříky, brejličky či obojky, které budete na zvířátka navěšet. Podobných předmětů je ve hře kolem stovky a věřte, že si zde vybere opravdu každá ratolest. Je sice pravda, že většina kostýmků je jak
z říše snů, ale to se ostatně kreje s celou náplní Littlest Pet Shop. Jen si dejte pozor, abyste se jednou nevrátili domů a vaše ratolest podobně neozdobila i vašeho domácího mazlíčka. To už by zas tak veselé asi nebylo. Hra se v tomto směru možná trochu podobá The Sims. Příliš úzké vazby zde ale nehledejte. Námět a nějaký nápad jsou sice podobné, ale jinak se jedná o hru pro úplně jinou věkovou skupinu.

Littlest Pet Shop

Kromě toho, že budete mít možnost svého mazlíčka oblékat do všelijakých hadříků je hlavní náplní hry prozkoumávání herního světa. Kromě brouzdání roztomilou krajinou bude vaším hlavním úkolem sbírání penízků. Ty jsou volně rozesety po všech lokacích a nebo je můžete získávat za úspěšné hraní v minihrách (viz dále). Za utržené penízky si posléze kupujete již zmíněné nové vybavení, hračky nebo celá nová zvířátka.

Když jsme se již zmínili o minihrách, tak se u nich trochu zastavíme. V každé lokaci se jich vyskytuje hnedle několik. Každá z nich disponuje celkem třemi úrovněmi obtížnosti. Zatímco tu nejlehčí by obvykle zvládlo opravdu i nemluvně, tak ty těžší již představují určitou výzvu. Samozřejmě tím myslíme výzvu pro danou věkovou skupinu. Ostatní hráči nebudou mít po jednom zahrání problém. Jednotlivé minihry jsou koncipované tak, aby využili pohybového ovládání. Hra sice podporuje pouze základní ovladač, ale i tak si užijete několik zajímavých miniher. Jako jednu z prvních tak například vyzkoušíte udržení rovnováhy na balóně. Ovladač v takovém případě budete naklánět do stran tak, aby vaše zvířátko vydrželo na míči pokud možno co nejdéle. Na podobných principech jsou pak postaveny i další minihry. Budete tak ovladač využívat jako pistoli, hledat své mazlíčky při hře na schovávanou, uklízet povalující se ovoce něco skákat se svým tvorečkem do dálky. Celkově vzato jsou minihry poměrně dobře zpracované a odpovídají celkovému vyznění hry. Bohužel po nějaké době se všechny hry začnou nepříjemně opakovat a za pár hodin vás jejich hraní může poměrně nudit. V tomto směru to možná chtělo šáhnout trochu hlouběji do kapsy a  vymyslet jich o něco více. Škoda, takto se ratolesti po nějakém čase možná začnou trochu ošívat a nakonec nechají hru ležet ladem někde v koutě.

Littlest Pet ShopLittlest Pet Shop

Něž se od samotných miniher odpoutáme, musím se alespoň slůvkem zmínit o ovládání. Bohužel, je naprosto upuštěno od ovládání pomocí Nunchuku. Je pravdou, že pro menší děti by ovládání dvěma ovladači mohlo představovat určitý problém, ale na druhou stranu by to jistě vylepšilo celkový dojem ze hry. Takto vše působí trochu chudě a někdy až příliš jednoduše i pro naše ratolesti (někdy se fakt nezdají).

Technicky toho hře nelze mnoho vytknout. Postavičky inspirované hračkami od Hasbra jsou velice věrné a pokud má dítko nějakou tu postavičku vedle postele bude jistě v sedmém nebi. Na druhou stranu je ale třeba respektovat možnosti Nintenda Wii, a tak opravdu nečekejte nějaký hardcore zážitek. Přiznám ho, že já osobně jsem nic takového ani nečekal a výsledek mě poměrně mile překvapil. Horši je to již s hudebním doprovodem.
Ten je sice nějakou tu minutku zajímavý, ale když slýcháte v jednom herním světě jednu a tutéž melodii celé hodiny, tak z toho opravdu běhá mráz po zádech. To jako byste si dokola celé odpoledne pouštěli Evu a Vaška. To se prostě fakt nedá!!! Nevím, sice jsem nezkoušel, jak na hudbu reagují děti, ale myslím, že celý den by to nebylo příjemné ani pro ně. Co naopak musím v tomto segmentu her kvitovat je český překlad. Ač her určených pro Wii se překlady zas tolik netýkají, tak zde je tomu naopak. Přece jen právě pro děti by angličtina byla velký oříšek a připravila by je o ten praví zážitek ze hry. Je sice pravda, že Littlest Pet Shop nedisponuje bezchybným překladem, ale těch několik chybek na které jsem narazil nedokáží zakrýt jednoznačně pozitivní vliv překladu na celou hru.

Co říci závěrem? Přiznám se, že jsem sám trochu na rozpacích. Hra totiž není určena pro hráče, kteří ke konzoli usedají nejčastěji. Dokonce není určena ani pro občasné hráče, ale je prostě určena jen a pouze dětem. Podle toho je také třeba k celému projektu přistupovat. Osobně jsem (jak jste již jistě zaznamenali) udělil hře ryze průměrné hodnocení. Pro příležitostného hráče totiž hra představuje naprosto průměrnou hru, u které možná nějakou tu chvíli v klidu vydrží. Pro hardcore hráče naopak hra nepředstavuje výzvu prakticky žádnou. Z toho důvodu všem takovým radím, aby se hře vyhnuli obloukem. Komu ale hru mohu s klidným svědomím doporučit, to jsou rodiče menších ratolestí, zejména ženského pohlaví. Ty nechť si k výslednému hodnocení přičtou klidně 20 – 30%. Hra totiž oplývá naprosto vším, co podobná věková skupina potřebuje včetně poměrně slušného českého překladu.

Detaily

Platforma: Wii
Hratelnost:
40%
Ideální hra pro děti
Grafika:
70%
Mladší ročníky jistě zabaví
Zvuk:
40%
Příjemně potěšila
Výsledný dojem:
40%
Raději po čase vypnout

Chcete vidět další Recenze platformy Wii? Přejděte na stránku Wii Recenze.