Tiger Wood PGA Tour 09 All-Play - recenze

Autor: Jirí Dufek | 16.05.2009
Žánr:  Wii  | Recenze  | Sportovní
Tiger Woods je zpět. A s ním i další díl PGA Tour...
Golf nemusíte milovat, nemusíte ho mít vůbec rádi, můžete hoi nenávidět a dokonce jste ho ani nikdy nemuseli vidět či ho hrát. Ale i přesto jistě budete znát Tigera Woodse. Sportovní ikonu dneška. Sportovce který jako první dokázal za jediný rok vydělat více než 100 milionů dolarů! Tento chlapík dokázal pobláznit golfový svět natolik, že právě díky němu se mnozí, golfem nezasažení, vrhli na tento malebný sport. Ostatně sám si poslední dobou nedokážu představit lépe strávený nedělní večer než ve společnosti televizní obrazovky spolu s vyvrcholením nějakého pořádného turnaje (ten Čejka tomu tedy naposledy pěkně dal na frak J).

Tiger Wood PGA Tour 09 All-Play

Zlatým dolem je Tiger Woods zejména pro marketing. Jeho největší zisky tvoří právě zdroje z reklamy, a tak není divu, že nejedna velká společnost spojuje své jméno a výrobky právě s Tigerem. Již dlouhá léta můžeme takové společenství vídat i na herním poli, kde si EA za Tigeta připlácí nemalé sumičky. Jak je ale vidět z dostupných čísel, jistě to není na škodu věci. Ostatně který jiný sportovec dokáže k televizním obrazovkám přilákat zhruba o 30 % více diváků než je obvyklé? Odpovídat snad ani netřeba.
Přiznám se, že na letošní díl Tigera Woodse v podání EA Sports jsem se velice těšil. Byla to totiž má premiéra tohoto sportu na konzoli Wii, která je, dle mého soudu, právě pro podobně pohybově laděné hry přímo stvořena. Má zvědavost opravdu neznala mezí a po dodání hry skončila okamžitě uvnitř bílé mašinky.
Vím, nepatří se to hned do úvodu recenze, ale musím se o konečné resumé podělit již nyní. Změna je hold život. Tiger Woods 09 je totiž přesně takový jaký jsem si ho představoval. Není to žádná pecka z které byste si mohli sednout na zadnici, ale prostě kus dobře odvedené práce, která vás bude příjemně bavit po mnoho hodin. Moc novinek zde nehledejte, ono, co byste také po podobné hře každý rok chtěli, ale to nic nekazí na vítečném dojmu, který u mě stále převládá. Navíc se jedná o jednu z mála her, která mě uspokojila co se pohybového ovládání týče. No nic, to hlavní již sice bylo
řečeno, ale pojďme na to od začátku.

Tiger Wood PGA Tour 09 All-Play

První, co vás ve hře přivítá je hlavní nabídka s poměrně standardními možnostmi. Zvolit zde můžete rychlou hru, kariéru, nějaké ty výzvy a minihry plus pár dalších tradičních možností. Dalo by se říci, nic nového pod sluncem. Samozřejmě ale nesmíme zapomenout na množství nastavení, která jsou právě zde velice důležité. Nastavit si můžete prakticky cokoli od rychlosti greenů až po sílu větru. Ale než se pustíte do vlastních nastavení doporučuji se držet osvědčených nabídek typu lehká, střední a těžká obtížnost, které poměrně moudře nastaví vše potřebné. A věřte že z počátku pro vás bude střední obtížnost velikou výzvou. Co je rovněž velice potěšující je fakt, že každý hráč si tu najde tu svou nejpřijatelnější polohu. Zatímco na nejlehčí uvidíme na ukazatelích naprosto vše potřebné a budete prakticky hnání až do jamky, tak u těžké obtížnosti vám ukazatele nepomohou a vše zůstane jen na vašem pohledu a pocitu, tak jako v reálu.

Tiger Wood PGA Tour 09 All-Play

Nemá cenu se do značné míry zabývat rychlou hrou, která nabízí přesně to, co byste čekali. Zajímavější je již možnost pustit se do různých miniher a výzev. Zde si autoři přichystali množství „soutěží“, které prověří vaše dovednosti. Vyzkoušet můžete prakticky vše, pořádný drive, chip, hru na greenu atd. Navíc je zde vše podáno zábavnou formou miniher, která neodradí ani ty méně zdatné a naopak bude evokovat nutnost zlepšovat se. Největší pozornost si ale zaslouží mód kariéry. První, co vás čeká a nemine je vytvoření vašeho vysněného golfisty. Zejména fanoušci The Sims zde budou jako doma, protože možnosti úprav vzhledu jsou prakticky neomezené. Poté, co budete spokojeni s výslednou podobou se můžete vrhnout do prvních turnajů. Nečekejte ale žádné zázraky. Z počátku jste opravdový zelenáč, který bude odpal za 200 yardů považovat za obrovský úspěch a jeho flanelová košile také nebude připomínat poslední kolekci oblečení Tigera Woodse. Postupem doby a s prvními úspěchy budete moci nakoupit nějaké to nové oblečení, pěkné hole a i vaše schopnosti se budou postupně zlepšovat. Samozřejmě kariéra před vás staví mnohé překážky, které je třeba plnit, a tak se pomalu budete posunovat až k metám nejvyšším. Věřte že to vám ale opravdu zabere notných pár hodin. Mód kariéry rovněž umožňuje zahrát si určité množství výzev, které před vás staví světová golfová esa. Po jejich zvládnutí se právě daný světový borec postaví přímo vám, abyste poměřili své síly. Posledním v řadě je, jak jinak, Tiger Woods.

Nebudeme vás zde unavovat prostými počty jednotlivých hřišť, úderů, holí atd. Věřte, že toho je ve hře opravdu velká spousta. Zejména jednotlivá hřiště jsou opravdu fantasticky zpracovaná a prakticky každé má něco do sebe. Samozřejmě, narazíte na lehčí, obtížnější i ty velice obtížné, na které vás ale hra celkem logicky pustí až v opravdu pokročilejší fázi. Rovněž je třeba poznamenat, že se tak virtuálně projdete jak po skutečných hřištích, tak narazíte na úplně smyšlené, které mnohdy svou „šíleností“ připomínají spíše opičí dráhu. I zde ale celkově musíme dát autorům palec nahoru.

Co ale každého z vás jistě zajímá ze všeho nejvíce je, jak se to vlastně celé hraje. Pravda je že z počátku jsem se trochu potácel s pohybovým ovládáním a množstvím ukazatelů na obrazovce, ale po lehkém tréninku jsem již odpaloval jedna báseň. Samozřejmě pro bezchybnou hruna greenech a dlouhých drivech to bude chtít trochu cviku, ale po takové
hodince se vám základy vryjí rychle do paměti a začnete se pomalu zlepšovat (i díky vylepšování vašeho golfisty).

Tiger Wood PGA Tour 09 All-Play

Nutno poznamenat, že opravdu vydatnou práci si autoři dali s optimalizací pohybového ovládání, které opravdu bravurně zvládá vše potřebné. Můžete tak zahrát přesně to co chcete. Od jemných úderů přes skutečně dlouhatánské drivy, za které by se ani Tiger nemusel stydět, až po pěkně točené údery, které dojedou přesně tam kam chcete. Jedinou výtku bych v tomto směru měl k lehce rozporuplné obtížnosti jednotlivých úderů. Zatímco drivy vám po chvilce budou létat přesně tam kam chcete a prakticky se vám nestane, že byste je poslali úplně mimo fairway, tak dobrá příhra na green a samotné putování je daleko větší oříšek. Na většině jamek tak vlastně nezáleží tolik na prvním úderu, ale naopak klíčová je příhra na green, která vše rozhoduje. Sice tomu tak je podobně i při klasickém golfu, ale rozhodně bych neřekl (podle toho co občas vidíme), že je pořádný drive přesně na fairway taková brnkačka. Toto je ale opravdu jen malá kaňka na dobře promazaném stroji. Hra vám totiž jinak bude pěkně utíkat pod nohama a pár hodin strávených ve společnosti vrcholového golfu uteče jako voda.

Technicky je hra také zvládnuta poměrně obstojně, i když samozřejmě nelze čekat takové výsledky jako na konkurenčních konzolích nové generace. Zejména graficky hra nedosahuje takové kvality, ale to je dáno jednoduše výkonem celé konzole. Na druhou stranu pohyby hráčů, jejich vzevření a zpracování hřišť mohu opravdu jen pochválit. Opět jen malou vadou na kráse je ne vždy dobře zvládnutá práce kamery při úderech a opakovačkách. Občas prostě není vidět tam, kam byste potřebovali a záznam skvělých úderů by si také zasloužil pořádně vylepšit, abychom ho nemuseli stále vidět jen z jednoho či dvou úhlů.

Tiger Wood PGA Tour 09 All-Play

Závěrečné hodnocení jsem sice učinil již o mnoho výše, ale přesto by to chtělo pár řádek na shrnutí. Golf sice nepatří do rodiny úplně nejpopulárnějších sportů, ale jeho stále větší obliba láká nejednoho smrtelníka (včetně mě). Projít se po nádherném greenu, navíc v doprovodu Tigera Woodse to se prostě jen tak neodmítá. Navíc, když disponuje takovými přednostmi jako je skvělá hratelnost, grafika, pohybové ovládání a spoustu miniher. A těch pár much dokáže přece skousnout každý. Co na tom že jde pouze o digitální náhražku skutečného golfu. Za ošklivého počasí vás pobaví jistě více než procházka po rozmočeném greenu. Pro fandy golfu je tak nový díl Tigera Woodse z dílny EA Sports jasnou volbou. A vy ostatní byste si ho měli alespoň vyzkoušet, stojí to opravdu za to…


Hru poskytla firma EA Czech.

Detaily

Platforma: Wii
Hratelnost:
90%
Opravdu povedený golfový simulátor
Grafika:
70%
Nic moc lepšího v současnosti asi nenajdete
Zvuk:
75%
Rozhodně neurazí
Výsledný dojem:
85%
Tak akorát

Mohlo by vás zajímat - podobné hry a recenze

MySims Kingdom »
Need for Speed Undercover »

Chcete vidět další Recenze platformy Wii? Přejděte na stránku Wii Recenze.