Uncharted 2: Among Thieves - preview

Autor: Jakub Dak | 01.02.2009
Žánr:  PS3  | Preview  | Adventury
Neohrožený a ironickým smyslem pro humor obdařený lovec pokladů nás již brzy opět poctí svou návštěvou. Pojďte se společně s námi podívat na detaily druhého dobrodružství Nathana Drakea.
Neohrožený a ironickým smyslem pro humor obdařený lovec pokladů nás již brzy opět poctí svou návštěvou. Pojďte se společně s námi podívat na detaily druhého dobrodružství Nathana Drakea.

Všichni majitelé Playstationu 3 jistě vzpomínají na úžasný titul Uncharted: Drake´s Fortune. Ze zpočátku nenápadného titulu se nakonec vyklubal neskutečný trhák, kvůli kterému určitě stálo za to pořídit si PS3. Perfektní grafika, skvělý příběh a úchvatná hratelnost, tím vším se Uncharted proslavil. Nyní, po roce vydání prvního Uncharted, se konečně začali na veřejnost dostávat informace o druhém díle, jenž ponese podtitul Among Thieves k jehož oznámení došlo poměrně nedávno.


Uncharted 2: Among Thieves


V minulém díle jsme se spolu se hlavním hrdinou Nathanem Drakem, potomkem sira Francise Drakea, vydali na honbu za pokladem, který se nakonec ukázal býti mírně prokletým. Nyní se Nathan vydává po stopách největšího cestovatele všech dob - Marca Pola. Bohužel pro Drakea, opět se najdou lidé, kteří mají stejný cíl jako on. A opět to nejsou žádní milí archeologové, ale tvrdě vycvičení žoldáci, kteří nejdříve střílejí, a až poté se ptají.
Nate tedy bude opět stát proti obrovské přesile. Naštěstí bude stejně jako v předchozím dobrodružství obklopen i přátelštějšími stvořeními, než jsou krvelační žoldáci. Tentokrát se však místo dvou osob objeví pouze jedna - charismatická černovláska Chloe Frazer. Pravděpodobně bude vykonávat stejné funkce jako Elena či Sulivan v minulém díle. Jen s tím rozdílem, že Chloe si s přehledem poradí i s těžšími kalibry než jsou pistole. V jejich rukách se tedy během hry vystřídá hned několik zbraní včetně raketometu a kulometu. Ani Nate však nezůstane se svým arzenálem pozadu. Ve hře by se mělo objevit několik nových i starých zbraní. Z těch starý se zde opět potkáme např. s AK-47 a M4.
V boji však nemusíte používat pouze střelné zbraně. Krom starých dobrých pěstí se autoři chlubí i se zcela novým systémem interakce s prostředím. Nejen, že Nate bude moci šplhat a lézt téměř po všem co mu přijde do cesty, bude dokonce moci i využívat obrovskou spoustu předmětů a objektů ve svůj prospěch. Například kámen či železná tyč nalezená během putováni může sloužit jako slušná, jednorázová cesta do říše snů ( samozřejmě pro vaše nepřátele ). Tím to však nekončí. Během akce je potřeba se velmi často a účinně krýt. Když pomineme to, že není se již budete moci krýt téměř za čímkoliv a ve všemožných polohách, zaujme nás jistě i další uplatnění interakce s prostředím. Jako příklad autoři uváděli např. urvané dveře vozidla, jenž budete moci použít jako kvalitní štít pro přemísťování pod těžkou palbou. Takových objektů se ve hře samozřejmě najde mnohem více.

Uncharted 2: Among Thieves

Dalším novým prvkem, který se autoři rozhodli do hry zakomponovat, jsou stealth prvky ala Splinter Cell. Spoustu situací tak nyní budete moci řešit vícero způsoby. Buď můžete zkusit zběsilou akci a lítou přestřelku, nebo se můžete potichoučku plížit a sem tam lámat vazy. Někde dokonce nebudete mít na vybranou, jelikož přestřelka by pro vás znamenala jistou smrt. Na jednu stranu působí stealth prvky velmi zajímavě, avšak na stranu druhou se trochu obávám, aby to s nimi autoři nepřehnali a celý postup hrou by nebyl založen jen na tichém postupu. Naughty Dog však tvrdí, že ve většině případů se budeme moci svobodně rozhodnout, jaký styl hraní nám nejvíce vyhovuje, tudíž jim budeme věřit.
Změn doznala také AI nepřátel. Ti budou až nebezpečně inteligentní a navíc se vámi dostanou kamkoliv. Pokud vyvoláte poplach a budete se chtít ukrýt, pak vězte, že pravděpodobně neexistuje místo, kam by si pro vás nepřátelé nedošli. Zkrátka a dobře dostanou se na stejná místa jako vy. Navíc budou mít při různých situacích různé chování. Pokud se jim bude zdát, že vás zahlédli, vydají se (podobně jako V Metal Gear Solid) vašim směrem. Pokud vás najdou, okamžitě vyvolají poplach a zavolají si posily, jenž vám mohou pořádně zatopit. Také vy však můžete z nové AI těžit. Uvedu příklad. Inteligentní stráž hlídá vchod, do kterého se potřebujete dostat. Jeden dobře vržený kámen jej může odlákat od onoho místa a vy máte cestu volnou.


Stejně jako minule nás čekají i nějaká ta vozidla. Co víme určitě je, že se opět potkáme s džípem, avšak další vozidla pro nás zůstávají záhadou. Autoři nicméně slibují více oněch adrenalinových sekvencí strávených ve vozidle, což určitě nebude na škodu. Přeci jen, takových okamžiků bylo v minulém díle žalostně málo. I zde můžeme, po vzoru prvního dílu, očekávat spolupráci Nathana a Chloe, kdy jeden převezme volant a druhý se postará o střelbu.

Uncharted 2: Among Thieves


Z tropické džungle tentokrát míříme přesně na opačnou stranu země. Je pravděpodobné, že lokací bude ve hře více, avšak valná část hry se bude odehrávat v Nepálu a podobných končinách. Velké vrcholky zasněžených hor budou střídat vyprahlé pustiny, kde ani lišky nedávají dobrou noc. Jelikož byl však Marco Polo opravdu největší cestovatel všech dob, samozřejmě až po našem Emilu Holubovi, je možné, že lokací bude nakonec opravdu hodně.
U prvního dílu nás naprosto okouzlila famózní grafika. Již tehdy se představitelé SONY chvástali, že se jedná o pouhých 30% výkonu PS3. Naughty Dog nyní tvrdí, že Uncharted 2: Among Thieves bude z hardwaru Playstationu 3 ždímat plných 100% výkonu. Jak pravdivé toto tvrzení bude, to ukáže až čas. Je však na první pohled viditelné, že po technické stránce je Uncharted 2 zase obrovským skokem dopředu.
Je zcela zřejmé, že druhé dobrodružství Nathana Drake se stane obrovským hitem, který v mnoha ohledech předčí první díl. Většinou nedělám ukvapené záběry, jelikož vždy se může něco zvrtnout, avšak u Naughty Dogu je tak nějak pravidlem, že z každého jejich výtvoru se vyklube nadprůměrná hra. Uncharted 2: Among Thieves by měl vyjít na podzim tohoto roku.

Detaily

Platforma: PS3

Chcete vidět další Preview platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Preview.