Final Fantasy XIII - preview

Autor: Jan Vrba | 14.06.2008
Žánr:  PS3  | Preview  | RPG

Final Fantasy. úžasné téma samo o sobě. Po parádním Final Fantasy XII se již dychtivě očekává příchod nástupce, nového krále na opuštěný trůn RPG her. Sny statisíců lidí o novém, napínavém, dramatickém příběhu plného zvratů, nových osudů hlavních postav, mohou být již brzy naplněny.

 

 

Story

Hlavním motivem příběhu se stává bezpráví, v podstatě by šlo říci otročení nebohých obyvatel říše Pulse, kterou ovládá pomocí speciálních krystalů druhá říše, Cacoon. Cacoon se vznáší vznáší v oblacích nad zotročenou říší Pulse. Ovšem takhle to přece obyvatelé říše Pulse nemohou nechat! A právě tady začíná nový příběh krystalů. Okamžikem, kdy vzbouřenci utlačované říše napadnou otrokáře z říše Cacoon, hra Final Fantasy začíná. Příběh, postavy, zbraně, dopravní prostředky, příroda, celkově celý svět Final Fanatsy bude zasazen do hodně vzdálené budoucnosti. Očekávejte futuristické zbraně, roboty, monstra, technologické vychytávky. No zkrátka Final Fantasy zasazené do budoucnosti. Hlavní hrdinka se jemnuje Lighting, půjde o vůdkyni vzbouřenců utlačované Pulse, ale prozatím není ještě úplně jasné, jak se její osud ve hře bude vyvíjet dále. Jak Square-Enix známe, určitě se příběh pěkně zamotá, zajisté narazíme na nějaký, ikdyž možná skrytý, příběh lásky, jako tomu bývalo v předchozích dílech, zrady, života a smrti. Toto Square-Enix umí dokonale. Troufám si tvrdit, že na světě neexistuje moc lepších tvůrců videoherních příběhů, než těch v Square-Enix.


Bojový systém

Tady nastává první velký zlom. Hra si získala srdce mnoha hráčů díky tomu, že šlo o RPG, ve kterém byl onen typ "čekajícího bojového systému" a náhodných bitev, ale poslední dobou se tato série stává čím dál tím více akčnější. Mnoho hráčům se tento krok zamlouvá, ale také existují ti, kteří zastávají názor, že Final Fantasy je přece RPG a né akční hra typu GTA či Call of Duty a také tak by to mělo zůstat. Bohužel vývojáři jsou jiného názoru. I ve Final Fantasy XIII se dočkáme zakčnění bojů. Ve vývoji je nový animační systém, boje budou v real-time, ale snad zůstane zachován systém příkazů, tak jak jsme ho znali do dnes. Nejvýraznější změna v tomto směru nás čeká v tom, že souboje budou vypadat, jakobyste ovládali akční film. Přítomnost Summonů snad zůstane zachována. Samotná akce by měla být o něco více rozvinutější a dokonalejší. Již samotné pohyby hlavní hrdinky z traileru dávají znát to, že hra bude akčněji laděná a zaměřenější na různá útočná komba a chvaty. Další (pro někoho i nepříjemnou změnou) je ta, že se ve hře objeví více protivníků, hra bude doslova obsazená desítkami nepřátel. Nemohu si pomoci ale mě osobně přijde, že nový FF bude v tomto směru něco jako kříženec akce z Devil May Cry s RPG prvky z Final Fantasy. Ale to se už možná nechávám trochu "unášet". Uvidíme, zdali to hře prospěje či nikoliv. Tedy jak to nakonec vývojáří dají dohromady. Může se jednat o fantastický nápad, ale také i naopak o něco za co budou vývojáři fanoušky Final Fantasy zatracování na věky věků.

 


Grafika, GCI a engine White... to bude bomba!

Podle všech zpráv ve Square-enixu je vyvýjen zcela nový grafický engine pojmenovaný "WHITE". Tento engine měl být použit již dříve, na starších konzolích, ale vývojáři si ho "schovali" až na next-gen konzole PlayStation 3 a XBOX 360. Jestliže jsou záběry z trailerů a screenů opravdu pravdivé, pak tento engine nebude mít daleko k dokonalosti a bude silným soupeřem pro stávající Unreal Engine 3. Možná, že se dočkáme doby, kdy se ingame grafika vyrovná grafice, kterou vidíme v předrenderovaných animacích (CGI animace) již v tomto díle Final Fantasy.

Na Final Fantasy XIII pracuje stejný tým, který tvořil legendární (ať v tom dobrém, tak i v tom špatném slova smyslu) Final Fantasy X. Toto by vysvětlovalo podobnost hlavní hrdinky s Yunou z Final Fantasy X. Jinak do portfolia tohoto týmu patří například i technologické demo FF 7 pro PS3. Vedoucí týmu je Motomu Toriyama, postavy navrhuje Tetsyo Nomura. Držme tedy palce tomuto týmu, nechť se Final Fantasy XIII povede!

Index očekávání: 99% - tato hra má velký potenciál na to, aby se stala nejlepší RPG hrou na PlayStationu, avšak zůstává otázkou, zda-li dokáží vývojáři ze Square-Enix tento potenciál opravdu naplnit.

 

Zde se můžete mrknout na video o vývoji Final Fantasy XIII:

Detaily

Platforma: PS3

Chcete vidět další Preview platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Preview.