Left 4 Dead - recenze

Autor: Oldřich Bezdomnikov | 11.04.2009
Žánr:  XBOX  | Recenze  | Akční
Multiplayer: ANO
Zombáci se vracejí a jsou rychlejší než dříve.

Temnou uličkou se ozval přidušený skřek. Šílený chechot mě vyvedl z chlácholivé představy, že se mi to všechno jenom zdá. Pokud je tohle sen, tak je to hnusná noční můra. Proboha, doufám, že si nás nevšimli. Ty HŇUPE, vypni tu baterku, chceš aby si pro nás přišla zubatá s kosou. Opatrně se proplížíme, protože jestli nás zmerčí, je s námi ámen. Máme sice zbraně, ale proti téhle přesile prostě nemáme šanci. Mám pocit, že tohle je peklo a já sedím v první řadě. Blbý vtip, pokud se ale nestane vám.


Left 4 Dead

 

Po menším vykrádacím úvodu (mám rád filmy a komiksy) se můžeme věnovat hře, která sice vyšla v minulém roce, ale svými kvalitami si své místo v sekci recenzí rozhodně zaslouží. Sám jsem od ní očekával hodně a musím říct, že už jsem se dlouho tak dobře nebavil. Left 4 Dead je výborná zábava, při které nemusíte příliš přemýšlet, ovšem hra vám za to připravuje neustálý přísun adrenalinu. V čem její kouzlo spočívá? Určitě jste někdy viděli nějaký film, ve kterém krvelační zombáci útočí na hrstku nevinných osob, kteří se snaží zachránit holé životy, často i hodně netradičním způsobem. Podnětný studijní materiál lze najít např. ve filmu Úsvit mrtvých. Stejně jako ve filmu také v této hře jsou zombie sice nemyslící jedinci, ale touha dostat se k lidskému masu je spolehlivým motivem, abyste se někam probili. Nemrtví jsou také rychlí až běda, takže žádné šouravé kroky nečekejte. Spíše zběsilí útok, ve kterém vám budou čelit především svým počtem. Jak se říká, nás mnoho (on to vlastně tvrdil Stalin a možná to nebyl tak úplně nejlepší příměr). Tohle bude ta správná řež a v rukavičkách se tady rozhodně hrát nebude.


Left 4 Dead

 

L4D se nijak moc nepáře s příběhovým podhoubím. Město je napadeno virem, díky kterému zmutovalo obyvatelstvo a před vámi stojí jediný úkol – přežít. Nečeká tak na vás žádné zachraňování města a ničení nepřátelské společnosti ala série Resident Evil. Tohle je mnohem reálnější a také sobečtější, prostě přežije jenom vaše parta. Tu tvoří čtyři postavy, které jsou nejtypičtějšími zástupci hrdinů v těchto hrách nebo filmech. Takže se setkáte s postarším tvrďákem, který zjevně nezapře svou vojenskou minulost. Následuje drsně potetovaný motorkář, který se s brokovnicí umí ohánět zatraceně rychle. Černošský obchodník je sice stále v košili a kravatě, ale když jde o život, tak jdou jakékoliv zásady slušného chování stranou. Skupinu doplňuje něžné pohlaví, dívka Zoe, která se specializuje především na práci s lehčími zbraněmi. Jak už jsem výše zmínil, hra je neskutečně chytlavá. Toho dociluje především svou rychlostí, protože jednotlivými lokacemi můžete prosvištět opravdu hodně svižně. Ovládání je taktéž šité na míru a plně dostačuje požadavku ostré akce. Hrou prochází všechny postavy, buď ovládá ostatní počítač nebo hráči po síti.


Left 4 Dead

 

Jistě, počítač je hodně snaživý a nejednou vám zachrání život. Ale živý člověk je přeci jen jiný zážitek. L4D přináší ve čtyřech hráčích neskutečný požitek, zvlášť když používáte mikrofon a domlouváte se tak na dalším postupu ve hře. Adrenalinem vám buší srdce, když třeba procházíte obrovským parkovištěm , kde se občas vyskytne nějaký ten zombák. Potichu našlapujete, střílet se vám moc nechce. Důvod je prostý, v autech jsou pochopitelně nastavené alarmy a hluk by přivolal další zástupy nemrtvých. Vtom jeden trouba zmáčkne nechtěně (nebo možná, ne radši na to nemyslet, že by patřil k nim) spoušť (pochopitelně tlačítko ovladače, ale nechtěl jsem kazit atmosféru) a nastálá vřava z vás vydoluje všechny vaše skryté schopnosti. Není lepší pocit, než se zabarikádovat v opuštěném stavení v očekávání nelidského náporu. Ten si vezme okno, ten dveře, ty jdi zase nahoru, poslední se postaví k těžkému kulometu. Oslava smrti může začít. Ještě pár dobře mířených granátů a vše je hotovo. Můžete se konečně evakuovat do bezpečí.


 
 
Výborné intro
 

Před vámi jsou celkem čtyři akty, kterými můžete procházet v libovolném pořadí. Každý je koncipován do odlišného prostředí a provází jej jednoduchý, byť celkem zajímavý příběh. Protože se hra hlásí ke klasickým FPS, podívejme se teď na zoubek zbraním. Nic ultra těžkého nečekejte, ani žádné mimozemské podivnosti vás tady nečekají. Takže spíše klasika jako pistole, brokáda nebo samopal. Občas to doplní nějaká ta výbušnina nebo molotov, který dokáže mezi zástupy protivníků udělat řádnou paseku. Ti také občas vytáhnou zbraň těžšího kalibru, takže se dočkáte i těžkotonážních mutantů (příznačně se jmenuje Tank) nebo anorekticky vypadajících dívek, které lákají chudé pocestné svým pláčem, aby pak vytasily své hodně ostré zuby. Při nastavení na nejtěžší obtížnost se stává hra opravdovou výzvou i pro zkušeného hráče. Tady už musíte přemýšlet, rambo styl tady už nefunguje ani náhodou.


 

Left 4 Dead

 
Protože hru vytvářela firma Valve, čeká nás grafická modifikace enginu ze hry Half Life 2. Určitě tedy nečekejte geniální grafiku, ale plně funkčního starouše, který odpovídá zvolenému tempu hry. Autoři se vyřádili na zvucích a celkové ponuré hudby, která se mísí s nervózními hlasy těch, kteří přežili. Na co však hra nejvíce sází, je především skvělá atmosféra a kooperace mezi hráči. Hra navíc nikdy není stejná, nic není dopředu naskriptované. Jednou vás proto zombák překvapí proskočením okna, jindy zase vyleze z kanálu. Hra vám nabídne také možnost zahrát si za zombáka a otravovat tak život jiným hrdinům (mně tento mód příliš nesednul). Ajchy jsou poměrně lehké a v příjemném tempu na vaše konto přibývají.

 

Left 4 Dead

 
Co říci na závěr? U hry jsem se výborně bavil, byť o nějakou vyloženě originální akci nejde. Rozhodující je ale hratelnost, které v této hře můžete nabrat plnými hrstmi. Skvělá možnost kooperace až čtyř hráčů je prakticky bezchybná. Vůbec negativ vidím poskrovnu, přestože jsem hru hrál poměrně často. Mohu ji tedy s klidným svědomím doporučit. Tohle je prostě trhák, akorát spíše pro starší hráče. Ti mladší by si totiž mohli zadělat na noční můry. No co, nemůžeme chtít všechno. Hra existuje i ve verzi pro PC, o konverzi na PS3 se zatím neuvažuje.

Detaily

Platforma: XBOX
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Recenze platformy XBOX? Přejděte na stránku XBOX Recenze.