Dead Space - recenze

Autor: David Bezdomnikov | 10.02.2009
Žánr:  XBOX  | Recenze  | Akční
Skvělá hororová akce, která vám může přivodit neklidné spaní.

Bohužel se často stává, že nějaký titul je toužebně očekávaný po dobu několika dlouhých měsíců s předzvěstí toho, že se bude jednat o číslo jedna, ale nakonec se jedná o průměr a v horším případě o brak. Reklama je opravdu zrádná, a proto bylo pro celou hráčskou veřejnost překvapením, když se objevila hra, která neměla takovou kampaň, ale o to kvalitnější nakonec je. Řeč je samozřejmě o titulu Dead Space, na který se zevrubně podíváme.

 

Hru má na svědomí videoherní gigant EA, který je sice často kritizován pro svoji komerčnost, ale ruku na srdce, hry nám dodává pořád skvělé. Ale dost politiky. Dead Space se dá směle zařadit mezi žánr survival hororu, který byl v minulosti reprezentován například sérií Resident Evil či Silent Hill, ale v posledních letech je poněkud v útlumu a co se next-gen konzolí týče, velkou kvalitu nám prozatím nepřinesl. Celou hru sledujete z pohledu třetí osoby a hlavním aspektem mimo strachu je samozřejmě střelba. Graficky využívá vylepšenou verzi Godfather enginu a osobně jsem při hraní nenašel závažnějších vizuálních chyb či nedokonalostí.

 

Jak název napovídá, hra se odehrává ve vesmíru, respektive na opuštěné vesmírné lodi Ishimura, na kterou se vydává nevelký tým odborníků, aby zjistili, co se vlastně na lodi stalo. Během přistání ovšem dojde k nehodě a vaše mateřská loď utrpí velké škody, tudíž nezbývá než se vydat hlouběji do opuštěné lodě a…zažít opravdový děs. Hlavním hrdinou je inženýr Isaac Clarke (jehož jméno je spojením Isaaca Asimova a A. C. Clarka), ke kterému si osobní vztah sice moc nenajdete, protože po celou dobu hry je zakuklený v obleku, který připomíná zbroj hlavního hrdiny Halo, ale rozhodně to není žádné ořezávátko. Značnou část hry jste v rádio kontaktu s vašimi dalšími kolegy, kteří vám sice dobře poradí, ale nejčastěji jsou tu od toho, aby vám zadali nový úkol, který přibližuje záchranu do reálnějších měřítek.


Dead Space

 

Několikrát jsem zmínil slovo horor, ale mnozí jistě pořád netuší proč. Ishimura je totiž přímo přecpána mimozemskými bytostmi, které rozhodně nejsou přátelské a ani jejich vizáž není jako ze salónu. Ono se není čemu divit, protože tyto bytosti (tzv. Nekromorfové) vznikly tak, že mrtvá lidská těla byla napadena mimozemskými mikroby a notně vyspravila jejich vzhled. Torzo lidského těla je ozdobeno několika novými končetinami, opatřených smrtícími drápy. Hned při prvním setkání zjistíte, že klasických headshotů si v této hře moc neužijete, protože jednoduše nefungují. Důvodem jsou právě zmíněné končetiny, ve kterých mají Nekromorfové svoji sílu, tudíž je musíte od těla nějakým způsobem oddělit. Ale není to tak lehký úkol, protože tyto bytosti oplývají značnou flexibilitou, tudíž ustřelení nohou je z boje nevyřadí a budete tuto špinavou práci muset dokončit. K tomu slouží základní zbraň – plazmová řezačka, kterou jsem kupodivu shledal jako nejúčinnější zbraň, což ve hrách nebývá zvykem. Mezi ty další patří například plamenomet, pulzní samopal čí „pásová“ pistole, která dokáže nadělat opravdová jatka mezi vašimi nepřáteli. Tyto zbraně kupujete v průběhu celé hry z obchodu (peníze nacházíte v bednách či u mrtvol ala Resident Evil) a můžete je dokonce vylepšovat za pomocí energetických uzlů (vylepšení síly, kapacity nebo v případě obleku množství energie či vzduchu).


Dead Space

 

Isaac se naštěstí nemusí spoléhat jen na své zbraně, ale také na další schopnosti. Stáze je užitečná věc, protože na určitou dobu zpomalí čas, což se hodí v mnoha případech a v neposlední řadě i na vaše nepřátele. Telekineze už tu byla sice v mnoha hrách, ale i tak možnost hýbat na dálku předměty potěší. Vzhledem k tomu, že se nacházíme ve vesmíru, můžete se dostat dokonce i do vakua, ve kterém není kyslík, tudíž si musíte vystačit s kyslíkovou nádrží na vašem obleku či si nějakou dokoupit. Věřte mi, že zvuk dusícího se Isaaca působí velice věrohodně. Nápadité a překvapivě dobře fungující jsou i prostory, které postrádají gravitaci. V nich nemusíte řešit, kde je stěna nebo strop, protože kamkoli můžete jednoduše doskočit, ale počítejte s tím, že ani v těchto komorách vám nepřátele nedají pokoj.


Dead Space

 

Nejsilnějším aspektem celé hry je ovšem atmosféra. Podezírám autory, že při vyvíjení hry často sledovali mé oblíbené filmy, protože jejich vliv je na hře až příliš zřejmý, ale za sebe říkám, že rozhodně nejsem proti. A o jaké filmy se jedná? Tak především o legendární sérii o Vetřelcích, kterou mi připomíná celkový design hry. Monstra jsou zase jako vystřižená z Carpenterovy Věci (doporučuji jako jeden z nejatmosferičtějších filmů všech dob) a některé scény mi připomenuly film Horizont události či některé známé japonské horory. Velice dobře fungují i klasické hororové finty – tu a tam se ozve zvuk, který rozhodně slyšet nechcete, protože tušíte, že velice brzy se na vás vyřítí nějaké monstrum, akorát nevíte jaké a odkud. Po celou hru pracujete s omezeným množstvím světla a často si budete svítit pouze malým světýlkem na vaší pistoli či plamenometem. Autoři s námi rozehrávají hru stínů, která není pro slabé povahy. Opravdu můžu potvrdit, že Dead Space je jednou z nejděsivějších her, která kdy vznikla a směle se může zařadit k prvním Residentům či Silent Hillu. Spolu s těmito děsy je spojena i neúměrná brutalita, která má za následek, že hra je doporučena až od 18 let, čemuž se nelze moc divit. Pokračuje zde i trend, kdy se na obrazovce nevyskytují údaje o Vašem zdraví či počtu nábojů či zdraví a vše si musíte sledovat sami na ukazatelích na zbraních či obleku. Při soubojích s bossy, kteří jsou mimochodem velcí a patřičně odporní, jsem měl často opravdovou honičku, abych vše ukočíroval.


Dead Space

 

Abych hru jen nechválil, tak si alespoň trochu postěžuji na ovládání, které je sice inovativní, což autory šlechtí, ale místy není tak plynulé jako v konkurenčních hrách a zvláště pohyb ve sprintu mi někdy činil potíže. Stejně tak míření mi po několikatýdenním hraní Gearsů před recenzováním tohoto titulu nepřipadlo úplně stoprocentní a často jsem pálil všude, jen ne do končetin, které jsem akutně potřeboval amputovat.

Dead Space

Dead Space bych nazval koktejlem, která je namíchán z toho nejlepšího, co v posedních letech vyšlo. Mix Residentu, Silent Hillu, Bioshocku a dalších titulů a navíc okořeněné inspirací ze zmíněných filmů. Nutno dodat, že výsledkem je ale vynikající hra a titul největšího překvapení roku 2008 jí podle mě patří právem. Hra zažívá veliký komerční úspěch a už teď se můžeme sázet, kdy bude oznámeno pokračování. Pro nadšence této hry jen podotýkám, že v souvislosti se hrou vznikl i animovaný film (stejně brutální) a komiks. Pokud rádi hrajete akční horory, Dead Space je pro vás ideální volbou. Stejně tak je ale volbu i pro ty, kteří si rádi zahrají opravdu kvalitní hru, na kterou jen tak nezapomenou. Věřím, že takových je mezi námi většina.


Hru poskytla firma EA Czech.

Detaily

Platforma: XBOX

Chcete vidět další Recenze platformy XBOX? Přejděte na stránku XBOX Recenze.