FIFA 09 - recenze

Autor: David Bezdomnikov | 01.04.2009
Žánr:  XBOX  | Recenze  | Sportovní
Multiplayer: ANO
Nejlepší fotbal na trhu? Přečtěte si naši recenzi.

Fotbal je nejpopulárnějším sportem na této planetě a není se čemu divit. Pokud zrovna nemáte míč a hřiště, postačí pár pařezů či kamenů místo branek a zmuchlané svršky šikanovaného spolužáka místo míče a můžete rozehrát zápas století. Každý z nás jistě na plácku toužil být nějakou hvězdou, kterou vídal v televizi a představoval si, jaké by to bylo stát se profi fotbalistou. Tak drazí přátelé, nepovedlo se mi to a vzhledem k tomu, že čtete tyto řádky, tak asi ani Vám, tudíž nám nezbývá než hrát velké zápasy pouze virtuálně na X360 v nejnovější verzi Fify od EA Sports. Popravdě přiznávám, že posledních pár let jsem byl zarytým fanouškem série Pro Evolution Soccer a Fifu jsem opustil někdy kolem roku 2001. Nicméně minulý rok byl PES velkým zklamáním a letos jsem koupi dlouze zvažoval. Poté, co jsem měl možnost obě hry vyzkoušet, bylo evidentní, že Fifa bude letos jasně dominovat. Trochu troufalé tvrzení hned v úvodu recenze, ale na dalších řádcích se dozvíte, proč tomu tak je.


FIFA 09 


Fifa se vyznačuje už dlouhé roky vynikající prezentací a servisem pro své zákazníky v podobě široké nabídky všech možných (i nemožných) lig. Letošní číslo je opravdu unikátní. Více než 500 týmů ze třiceti různých evropských i jiných ligových soutěží (mně osobně chybí snad jen ruská) a není problém si vzít třeba tým ze třetí anglické ligy. Víme to asi všichni, ale pro jistotu – všechny soupisky skvěle korespondují s těmi reálnými, o čemž svědčí i sestavy z naší milované ligy (a vězte, že s těmito týmy budete předvádět podobnou nádheru jako v reálu, prostě kopaná se vším všudy). Statistiky většiny hráčů odpovídají jejich skutečným předlohám a ty největší hvězdy poznáte i podle jejich kukuče, což je při takovém množství opravdu chvályhodné.

 

Graficky hra vypadá opravdu velice dobře, animace hráčů a zvláště jejich kličky už se přiblížily tak blízko realitě, že někteří neznalí lidé měli problém rozlišit, jestli je to hra či skutečnost. Určité mezery bych přece jen viděl ve zpracování diváků a jednotlivých hráčů, kteří někdy až moc vypadají jako dřevěné loutky, ale rozhodně to neberte jako nějakou výraznou chybu. Když už tedy víte, že Vaše oči rozhodně nebudou ošizeny, můžeme se věnovat uším. Jakožto správný patriot jsem nainstaloval český komentář, který opět obstarává dvojice Bosák a Svěcený a můžu Vám říct, že na tento komentář je třeba se podívat ze dvou úhlů. Na jedné straně je celkem vtipný a hlavně pro anglicky neznalé hráče velice zintenzivňuje pocit ze hry. N druhé straně některé hlášky působí až trapně (až Vám soupeř lapí 100% šanci a Svěcený začne prozpěvovat mám jednu ruku dlouhou, tak pochopíte) a nehodí se vůbec k tomu, co se děje na hřišti. Jako by si ti dva dali pár kousků (opět hláška Svěceného), protože komentovat, že se utkání dramatizuje za stavu 1:5 je opravdu prazvláštní. Každopádně zvuky zápasu a především diváci snesou i nejpřísnější měřítka. Pokud dáte volume doprava, tak si budete připadat přímo jako na stadionu (akorát Vám tam nikdo nedá do zubů).


FIFA 09

 


Podívejme se na to nejdůležitější, co by měla fotbalová simulace splňovat. Řeč je samozřejmě o hratelnosti, což je kategorie, ve které v minulých letech dominoval spíše PES. Letos si troufám říct, že Fifa je opravdu kvalitní simulací fotbalu a nikoli nějakého podobného, ale mnohem akčnějšího sportu. Oproti minulosti jsem nestřílel góly z 30 metrů, neplatí již pravidlo, že co centr to gól a konečně je možné se kompletně zaměřit na defenzívu a hrát správného „zanďoura“. Důležitým prvkem hry je tentokrát hra tělem, díky které můžete odstavit protivníka bez použití skluzu či jiného nedovoleného prostředku. Každý, kdo někdy zkusil hrát fotbal ví, že dobré zpracování míče je základ kvalitní hry. V této hře to platí dvojnásob, protože si hned z první můžete míč pokopnout před sebe, aniž byste ztratili rychlost, čímž získáte nezanedbatelnou výhodu před obránci, ale zároveň hrozí, že si jej zakopnete do autu či moc daleko od nohy. Možnost hraní tělem a dobré poziční hry oceníte především u hlavičkových soubojů, které mně osobně hodně sedly.


FIFA 09

 

Herní možnosti nabízejí mimo klasické exhibice, turnaje či celé sezóny taky novinku od EA a tou je možnost Be a Pro, což je ideál pro ty, kteří stále sní o tom, že tou světovou hvězdou budou. Jak to funguje? Vytvoříte si velmi mladého hráče a zvolíte klub. Vtip je v tom, že po celou kariéru hrajete a ovládáte pouze tohoto hráče a ostatní spoluhráče ovládá AI. Je tedy jen na Vás jestli chcete být hvězdným útočníkem nebo naopak tvrdým stoperem. Já zvolil zlatou střední cestu v podobě ofenzivního záložníka a namyšleně zvolil Juventus Turín jako svůj klub. Hned od začátku jsem patřil k oporám týmu. Nutno podotknout, že toho rezervního, protože hrát za áčko byl pro začátek nereálný cíl a podařilo se mi to až po roce a půl a to jen díky konci kariéry krajana Nedvěda. Skvělý nápad, který ale čas od času padá se špatnými přihrávkami od AI a také jeho nepříliš kvalitní defenzivní hrou. Největší zábavu jsem si s tímto módem užil v online zápasech, kdy na každé straně působili pouze lidmi ovládaní hráči. Opravdu si užíváte každý dobrý moment Vaší hry a naopak si pěkně zanadáváte na neschopné spoluhráče a také na obránce, kteří se pohybují v útoku. Prostě jako kdysi na plácku. Právě díky tomuto módu je Fifa opravdovou fotbalovou simulací, která stojí za vyzkoušení.


FIFA 09

 

Neodpustím si nicméně poznámku o mé velké frustraci spojenou s odpojováním některých hráčů u zápasů 1 na 1, jakmile prohrávají. Osobně bych loboval za to, aby tito hráči dostávali nějaké výraznější penalizace (např. v podobě zákazu hraní na určitou dobu apod.) Oblíbenou položkou jsou jistě také achievementy, takže se podívejme, co si na nás připravili autoři. První třetinu získáte během prvních pár zápasů, aniž byste se nějak výrazně snažili (dát gól obráncem, lobem, z penalty, hlavou apod.), pak jsou tu online ajchy, které Vám možná dají trochu zabrat a do třetice také ty, které už můžou být oříškem – např. dát gól rybičkou či nůžkami, hrát po dobu 50 hodin nebo se hlavou trefit s vytvořeným hráčem, který měří cca 150 cm)


FIFA 09

 

Vrátím se teď k tvrzení, že letošní Fifa je nejlepším fotbalem na trhu a svého konkurenta drtí ve všech směrech. Po vyzkoušení obou fotbalových gigantů jsem k tomuto názoru opravdu došel a pro ty, kteří rádi čtou jen konce recenzí ještě jednou zopakuji, proč tomu tak je. Především díky výtečné prezentaci a množství týmů, které jsou na výběr, skvělé grafice a taky věrnému zpracování skutečného fotbalu, kdy už máte dobrý pocit i z výsledku 0:0, protože jste předvedli kvalitní defenzivní výkon. Be a Pro je taktéž zábava, díky které si o Vás budou živě povídat na diskuzních fórech, jak že to děláte, že Vás nikdo nemůže u lajny polapit (mého bratra na Vás a nekopnete si) apod. Fifa zkrátka potvrzuje, že loňský rok byl ze strany EA opravdu velice plodný a myslím, že než vyjde další díl, tak Vás její hraní hned tak neomrzí.

 

Detaily

Platforma: XBOX
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Recenze platformy XBOX? Přejděte na stránku XBOX Recenze.