Home - novinky

Autor: Oldřich Bezdomnikov | 01.01.2009
Žánr:  PS3  | Novinky  | Simulátory
Multiplayer: ANO
Home - co přináší jeho funkční verze?

Home je v podstatě jakýsi online svět, ve kterém se můžete potkávat s jinými uživateli Playstationu, poklábosit si s nimi, zkrátka navázat nové kontakty. Zároveň má Home sloužit jako reklamní, potažmo nákupní prostor, který by měl rozšiřovat možnosti klasického Storu. V neposlední řadě si můžeme užít komfort vlastního bytu, který můžeme libovolně vybavit a prezentovat tak třeba své úspěchy ve hrách.

 

Home

 

Vývoj služby Home je již poměrně letitý, první práce začaly v roce 2005, tzn. v dobách slávy „dvojky“. Celý projekt byl pak promptně převeden pro třetí pokračování konzolí firmy Sony. A následovalo pár obrázků a nějaké to video, ale Home nikde. Škarohlídové tvrdili, že Home vlastně nikdy neexistoval a Sony nás tahá, lidově řečeno, za fusekli. Vždyť služba měla být k dispozici již minulé Vánoce. Sám jsem byl také dost skeptický, ostatně jako k celé strategii firmy Sony, která podle mého názoru prostě nestíhá. A nebo je konkurence od firem Microsoft a Nintendo tak dobrá. Proto mě příjemně překvapilo, že Home je víceméně hotov a navíc si jej můžete vyzkoušet. Má to svoje "ale", později o nich budu hovořit.

 

Home

 

Před pár týdny mi přišlo pozvání od uzavřené bety Home. Zaradoval jsem se a jal se ihned stahovat inkriminované soubory. Podotýkám, že momentálně je již beta otevřená a tedy přístupná pro všechny. A vraťme se ke stahování dat, kterých není příliš mnoho (několik desítek mega). Po instalaci vám v menu vašeho Playstationu 3 přibude nová slušivá ikona, na které modře svítí nápis Home. Spouštím proto nový servis a nepřipojuji se… Tak to vypadá špatně, že by další nedodělek. Druhý pokus a hele úspěch. Takže omluva, tohle je rozhodně příjemné překvapení. Na začátku si vytvoříte svého avatara, který vás bude reprezentovat. Možností zatím není moc, ale jejich styl se mi rozhodně zamlouvá. Žádné roztomilé ksichtíky, ale normální vizáž (relativně). Takže vybírám pořádného českého Švejka, jemuž se sám tak trochu podobám. Následně se ocitám ve svém vlastním bytě. V plném produktu bychom si měli vybírat z různých typů nábytku. Grafika je na parádní úrovni a to ještě byt není nic proti tomu, když vyjdete ven na terasu. Modrá laguna s jachtami, uklidňující křik racků, prostě fantastická dovolená někde v Monte Carlu.

 

Ovládání je naštěstí velice intuitivní a jednoduché. Po zmáčknutí trojúhelníku se dostanete k chatu, který samozřejmě budete hodně využívat. Použít můžete též headset, o kterém vám bohužel nic moc neřeknu, protože k němu mám vrozený odpor a nikdy v něm nic neslyším. Tlačítka L a R skrývají přednastavené věty, abyste nemuseli všechno pořád vypisovat nebo specifické pohyby, takže si můžete třeba zatančit disko nebo rock.

 

Home

 

Vcházím na centrální náměstíčko a začínám šmejdit, jak se zabavit. Shodou okolností potkávám dvojici Čechů, kteří se právě dopřáli partičku dámy. Tu si zahrajete jednoduše, posadíte se ke stolečku a prostě hrajete. Samozřejmě musíte mít protivníka, ale s tím jsem rozhodně neměl  problém, všude se potulovala spousta lidí. Pokud byste měli zájem o něco složitějšího, pak máte k dispozici šachy. Za nějakou chvíli vytváříme diskutující slovanskou kliku, protože k hovoru se přidávávají také dva hráči z Ruska a Polska. A já zjišťuji, že Zaklínač je po Evropě hodně známý pojem.

 

Je čas objevovat další vymoženosti virtuálního světa. Vcházím do kina, kde se můžete podívat na trailery nových her nebo filmů. Takže třeba očekávaní Watchmen (Strážci) upoutají jistě pozornost filmových maniaků. Mrknu ještě do obchodu a jsem překvapen mastnými cenami. Posuďte sami. Koupit si pro svou figurku značkové tričko za 50 korun. Nevím, ale zase nemusím mít všechno. Jisté je, že Home skýtá netušené možnosti v oblasti marketingu. Další firmy budou jistě následovat, už teď se hlasitě mluví o místu, které bude prezentovat firmu Red Bull.

 

Home

 

Ale protože je člověk živ hrami, vydávám se do herní haly. Tady si můžete vyzkoušet partičku bowlingu s přáteli nebo si zkusit kulečník. V zadní části místnosti na vás čekají klasické herní automaty, které si určitě pamatujete z maringotek, kde jsme utratili něco pětikaček. Na výběr máte jednoduché hry typu Arkanoid nebo Echochrome (existuje ke stažení na PS Storu). I toto místo je zatím v plenkách, ale už teď řada firem (EA, Capcom, Sega, Rockstar) připravuje své vlastní místnosti, kde budou prezentovat své výrobky. Home navíc umožňuje plynule přejít k online hraní. Domluvíte se třeba s kamarádem, že si zahrajete pár závodu nového Motorstormu. Nic vám nebrání, jenom vložíte disk do mechaniky a plynule přejdete ke hraní. Populární hry pak budou mít své vlastní místnosti. Kdo by se třeba nechtěl projít v tropické džungli ze hry Uncharted nebo se pokochat bojištěm z online akce Warhawk a naplánovat další postup ve hře.

 

Home

 

Budoucnost je veskrze růžová, přestože všechno ještě nefunguje tak, jak by mělo. Stalo se mi, že po jednom updatu jsem se nemohl vůbec připojit. Další tento problém vyřešil, ale zase celou hru zpomalil. Rok 2009 by měl konečně přinést funkční svět Home, který by se mohl stát vhodnou alternativou ke hraní. Větší využití by mělo nastat také v systému trofejí, takže pro schopné hráče by měly být připravené zajímavé bonusy. Já se celkem těším, řada je teď na vás.

Detaily

Platforma: PS3
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Novinky platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Novinky.