Heroes Over Europe - recenze

Autor: Vojta Uher | 19.01.2010
Žánr:  PC  | Recenze  | Adventury
Multiplayer: ANO
Nová porce zábavy přilétá na křídlech Heroes Over Europe.

Čtyři roky po vydání Heroes Of the Pacific se konečně dočkáváme dalšího pokračování této letecké arkády nesoucího název Heroes Over Europe. Místo létání nad pacifikem se podíváme přímo do evropských válečných ceter druhé světové války. Zavítáme do Anglie, zůčastníme se dobývání Berlína, ale hned napoprvé si vyzkoušíme ožehavou atmosféru Francie s ambiciózním letcem Tomem Foresterem. Hra se však nedrží pouze jednoho hrdiny, těch je zde hned několik a každý představuje svůj osobitý pohled na průběh války, což bychom mohli považovat za zajímavé zpestření.

Heroes Over Europe

Na úvod si projedeme několik začátečních misí, ve kterých se naučíme celé zařízení ovládat. Tutorial však probíhá už ve formě samotné bitvy, takže ne na cvičných terčích. A že to není opravdu nic převratně složitého. Arkádovost si hra zachovala po vzoru předchozího dílu, takže složitých ovládacích prvků, výškoměru nebo podobných hračiček se bát nemusíme. Hra dokonce nenabízí ani pohled z kokpitu, který by tedy v tomto případě spíše překážel. Akrobatické kousky se dělají poměrně jednoduše, stačí manévrovat nahoru, dolů, doleva a doprava, a tím vše zvládnete. Jediné, co se musíte naučit, je získat si cit pro jednotlivé manévry. Postupem času (docela rychle) se dostáváte k novým letadlům, které nabídnou několik odlišných technických vlastností, a stejně tak se mění i hrdinové. Úkoly nejsou nijak zvlášť komplikované. Většinou jde o to něco ubránit, někam doletět, nebo něco sestřelit navzdory nepřátelskému odporu. Obtížnost misí se pak odvíjí především od rozmístění cílů či množství nepřátel.

Když vás protivník zasáhne následují poměrně pěkné efekty poškození. V letadle se tvoří dírky, postupně se z něj začíná kouřit a křídla cupovat. Poškození se však nijak zásadně neprojevuje na manévrovacích schopnostech stroje. K realističnosti nepomůže ani fakt, že se letouny opravují jako zázrakem zcela samy. Nárazem na vodní hladinu se letadlo těžce poničí, nebo úplně vybuchne. Ze speciálních manévrů můžeme zmínit v podstatě jenom dva: Ace kill a Squad Leader Kill. Ace kill je speciální stav, do kterého se dostanete po dlouhém míření na cíl. Čas se zpomalí, a jakmile se zaměřovací terčík zabarví dožluta, znamená to, že cíl už prakticky nemůžete minout, neboť jej máte bezpečně zaměřený. Problém je však v tom, že mířit musíte opravdu dost dlouho, takže nakonec je pro vás pohodlnější i rychlejší pálit na protivníka bez Ace killu. Druhý trik zvaný Squad Leader Kill spočívá v sestřelení velitelského letounu, čímž nepřátelské jednotky znejistí a ztratí orientaci a organizaci. Je tedy pak jednodušší je sestřelit.

Heroes Over Europe

Pokud se pohybujeme na nebesích, zážitek z grafické stránky hry je dobrý. Počasí se dynamicky mění, letadla jsou povedená, a jak jsme již řekli, i destrukční model není nejhorší. Jakmile se však ocitnete blízko země, máte pocit, že jste spadli do bažiny, nebo jak mám nazvat ten hnědozelený hnus pokrývající povrch pevniny. Voda taktéž není moc propracovaná, chybí efekty, které bychom u dnešních 3D her čekali, a budovy vypadají jako vyšperkované krabičky od zápalek. Textury jsou rozmazané až hanba. Nevím, kam vývojáři dali oči. Ovšem když se na celou scénu podíváme z patřičné vzdálenosti sympatické pilotovi, neduhy okamžitě mizí. Když už jsme u stížností, tak musím s lítostí konstatovat, že ani ta kamera není taková, jakou bychom si u her podobného typu představovali. Neustále budete hlavu naklánět na stranu, jelikož kamera s letadlem nezahýbá, jen ho pomalu sleduje, sem tam vymění úhel pohledu. Občas se vám tak stane, že vám letadlo úplně vyletí ze záběru, nebo se dostanete do situace totální desorientace. Až si na to ale zvyknete a pokud budete používat k létání joystick, hraní vám půjde hned o poznání lépe. Pak se však stane hraní stereotypním. Mise jsou jedna jako druhá a žádná svou obtížností příliš nevybočuje. Herní dobu prodlouží docela zábavný multiplayer.

Heroes Over Europe

Závěrem si to shrňme. Máme zde arkádové létání přinášející spoustu zábavy, která však časem omrzí. Z reality toho Heroes Over Europe moc nepochytila, což jí však nemůžeme vytýkat. Graficky se vývojáři nepochlapili a ani ovládání nepřináší nic zajímavého. Přesto si jistě najde množství příznivců, které baví létat a střílet téměř po všem, co se hýbe. Osobně bych hru hodnotil jako zcela průměrnou. Kdyby v téhle podobě vyšla už před pár lety, úspěch by měla určitě větší. Takto působí poněkud zastarale.

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO
Hratelnost:
50%
Průměrná letecká arkáda, která na pár hodin zabaví.
Grafika:
45%
Ryze arkádové ovládání bez speciálních doplňků.
Zvuk:
50%
Na dnešní dobu zastaralá s rozmazanými texturami.
Výsledný dojem:
50%
Nevybočuje.

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.