Guitar Hero World Tour - recenze

Autor: Oldřich Bezdomnikov | 31.01.2009
Žánr:  PS3  | Recenze  | Simulátory
Multiplayer: ANO
Další díl hudebního nášupu a opět jednička. Zábava na druhou, abychom se drželi matematického jazyka.

Pokud čtete pravidelně tento web, jistě víte, že mám pro tzv. hudební hry slabost. Ještě před rokem mi absolutně nic neříkaly a měl jsem pocit, že je to zábava pro malé děti. Po zakoupení třetího dílu (recenze) jsem názor výrazně změnil a bavil se u hry jako nikdy předtím. Nešlo jinak, ale musel jsem si pořídit i rozšiřující datadisk s kapelou Aerosmith (recenze) a s bratrem jsme investovali balík do konkurenční sestavy Rock Band (recenze). Když k tomu připočítám řadu stáhnutých písniček ze PS Storu, dostávám se na slušnou částku, kterou raději ani nechci znát. Z těchto důvodů jsem příliš neuvažoval o koupi nového dílu Guitar Hera. Říkal jsem si (naivně), že nějakou dobu počkám a uvidím. No, moc dlouho jsem to nevydržel a nečekaná odměna v práci tento proces výrazně urychlila. Jaké jsou tedy mé dojmy ze hry Guitar Hero: World Tour?


Takže pro začátek beru novou kytaru (nic jiného mi ostatně ani nezbývá, protože jsem si zakoupil bundle pouze s kytarou) a spouštím hru. Kytara ve mně vzbuzuje samá pozitiva. Opět je o nějaký ten centimetr delší a také o něco těžší než předchozí model. I design se výrazně zlepšuje, plastový povrch připomíná čerstvě nalakované dřevo a také ovládací prvky jsou šikovně zakomponovány tak, aby připomínaly skutečnou kytaru. Pro stlačení ovládací prvků na krku kytary je potřeba nižší tlak, což umožňuje jednodušší hraní. Úplně nová je pětice dotykových tlačítek, které využijete při hraní frenetických sól. Systém jejich používání však není úplně doladěn, takže jsem je zatím moc často nevyužil. Přepínač ve spodní části je ji tradičně na vynikající úrovni. Jistě moc změn není přítomno, ale vše funguje na jedničku. GH poprvé ve své historii přináší nové nástroje a po vzoru Rock Bandu se tak dočkáme mikrofonu a bubnů. Mikrofon jsem použil z výše zmíněné hry, u bubnů jakbysmet. Hra s těmito konkurenčními nástroji funguje bez problémů, bubny přizpůsobuje čtyřem linkám, protože v GH je jich pět. Dle dostupných informací jsou bubny z GH výborné, zvlášť dva činely prospěly hře mírou vrchovatou. Občasné stížnosti se ozývají na vyladění hry, ale dodatečná kalibrace prý všechno vyřeší ke spokojenosti.


 

Úvodní menu je líbivé a je znát, že grafika se od posledně výrazně zlepšila. U tohoto typu her to sice není nejdůležitější věc, ale rozhodně to potěší. Na výběr máte obvyklou kariéru v jednotlivých nástrojích, včetně basové kytary se dostáváme na číslo čtyři. Můžete si potrénovat nebo si zahrát ve více lidech v kapele, to samozřejmě i po síti. To je možná ta největší přednost celé hry, zahrát si s kamarády, pobavit se a předhánět se, kdo kterou skladbu zahraje lépe. Nová je editace hlavní postavy, kde si můžete vytvářet nejrůznější kreace, podobně si užijete i editor designu vašeho hudebního náčiní. Velkým lákadlem pak může být editor vlastních písní, které můžete uploadovat na síť a umožnit tak ostatním zahrát si vaše skladby. Než začnete křičet radostí, je potřeba říci několik ale. Předně je editor hodně obtížný na pochopení a ještě těžší na samotné vytváření písní. Vymyslet jednotlivé linky zabere spousty času. Výsledek se pak jen těžko může vyrovnat oficiálním písničkám, protože je pouze v MIDI a připomíná tak úsměvné začátky melodií v mobilech. Vývojáři navíc neustále monitorují obsah a kvůli porušování autorských práv mažou příspěvky, které kopírují známé písničky. Přesto jejich kontrola není všemocná, mně se třeba podařilo stáhnout celkem solidní cover verzi písničky Come As You Are od Nirvany. Pár opravdu kvalitních kousků se na serverech najde a stojí za to si je zabrnkat. Ovšem samotné skládání? Upřímně, tohle pro mě není a asi nikdy nebude. Náročné pro mou chatrnou představivost.


 

Jestliže se bavíme o hudební hře, musíme se samozřejmě zmínit o soundtracku, který je pro takovou hru celkem zásadní. Několik desítek písniček je dostatečně různorodých, aby zaujaly prakticky každého fanouška. V tom ale může být i problém, protože ve hře se ocitnou i interpreti, které vyloženě nesnášíte. Rád bych upozornil na některé mé oblíbené kousky, ke kterým počítám živák About a Girl od Nirvany, vypalovačku Beat It od Jacksona (kdeže ty časy jsou?), populární Eye of the Tiger z filmu Rocky nebo Kravitzovo Are You Gonna Go My Way. Dva kousky přihodil Ozzy Osborne. Kapely Foo Fighters, Korn či Smashing Pumpkins jsou taktéž tradiční účastníci. Na závěr bych ještě rád připomněl lahůdku v podobě dvojice písniček od Jimiho Hendrixe. Tento legendární interpret je možná nejlepším kytaristou všech dob a třeba Purple Haze prostě nemá chybu. Pokus byste si chtěli rozšířit obzory, je možné si stáhnout další písničky z PS Storu. Zatím je na výběr třeba právě Hendrix, R.E.M. atd. Koncem ledna má mít v GH premiéru nové album od Oasis. Cena by možná mohla být nižší, protože 55 korun za jednu písničku mi příjde celkem dost.


 

Výhodou nového dílu GH je přítomnost slavných interpretů, takže si můžete zahrát se Stingem, zazpívat s Ozziem nebo zajamovat s legendou Jimim Hendrixem. Kariéra vás provede po nejrůznějších světových destinacích a připravte se na opravdu dlouho projížďku, protože písniček je ve hře opravdu velké množství. Obtížnost, která byla v předchozím díle opravdu vysoká, se trochu umoudřila a hru si tak může zahrát i obyčejný smrtelník. Navíc přibyla i obtížnost pro naprosté začátečníky, kterou zvládne opravdu každý. Teď hovořím hlavně o zkušenostech s kytarou, s mikrofonem je to o něčem jiném. Tady vám trénink příliš nepomůže, když prostě nemáte hudební sluchy, končíte rychle v propadlišti dějin. Ale samozřejmě platí známé heslo, že žádný učený z nebe nespadl.

 


Na závěr mi nezbývá nic jiného, než tuto hru doporučit. Přináší spoustu novinek a pořádný nášup písniček. Lze se samozřejmě pozastavit nad tím, zda je nutné vydávat každý rok nový díl, když si většinu písniček můžete jednoduše koupit z PS Storu a tvůrci si toho jsou zřejmě vědomi, protože v tomto roce by se měli zaměřit pouze na datadisky (první se bude věnovat legendě jménem Metallica). Zbývá dodat, že pokud si chcete zakoupit celý bundle se všemi nástroji, musíte zatím stále čekat, protože se zatím oficiálně v ČR neprodává. Jistě, cena nebude zrovna nejnižší, ale zábava za to rozhodně stojí.

 

Detaily

Platforma: PS3
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.