Resistance 2 - recenze

Autor: Oldřich Bezdomnikov | 25.01.2009
Žánr:  PS3  | Recenze  | Akční
Multiplayer: ANO
Pokračování akčního hitu přináší spoustu zábavy a zajímavých novinek.
Čím začít recenzi na hru, na kterou se těším už nějaký ten měsíc (možná i rok). První díl byl jedním ze startovacích prvků konzole Playstation3 a podařilo se mu navodit skvělou atmosféru starých válečných filmů. Konflikt mezi lidskou rasou a „šmejdem z vesmíru“ nabýval postupem času epických rozměrů a firma Insomniac dodala hře specifický šmrnc, kterým nás bavila v povedené sérií Ratchet a Clank. Resistance: Fall of Man byl vedle Motorstormu jedním z prvních opravdových hitů, vždyť se jej prodalo víc jak 3 miliony kopií. Proto bylo jeho pokračování napjatě očekáváno a mělo být trumfem firmy Sony v předvánočním boji o zákazníka. Jestli jde skutečně o takový hit, tak to se dozvíte v následující recenzi.

Dříve než se budu věnovat příběhovému pozadí nové Resi, rád bych podotknul, že jsem hru prošel opravdu poctivě. Nemám rád recenzenty, kteří si pustí hru na půl hodiny, přečtou nějakou tu zahraniční recenzi, prosviští pár videí a hnedle vynášejí hodnotící soudy. Abych Resi2 přišel na chuť, projel jsem do konce singleplayer na dvě obtížnosti (u těch nejtěžších se většinou nechytám a tato hra není výjimkou) a následně se poměrně dlouho dobu věnoval online hraní. Proč takový zdlouhavý úvod? Chci jím vyjádřit, že tato hra rozhodně nebyla tím pověstným válcem, který vás chytne pazourou a už vás nepustí, dokud nevyjde další díl. V Resi2 je překvapivě mnoho věcí jinak, než tomu bylo v prvním díle a ne vždy je to k užitku. Po počátečním „zklamání“ začnete poznávat, že pod povrchem věcí se stále skrývá výborná hra, která ani nepotřebuje hype, který se kolem ní strhnul. Teď ale ke slíbenému příběhu.
Resistance 2
 
Hlavní postavou je opět Nathan Hale, hrdina předešlého dílu, který mezi hráči nepatří zrovna k nejoblíbenějším postavám, nicméně drsňák staré školy to rozhodně je. Dokumentární styl prvního dílu je pryč, byl nahrazen komiksovou křiklavostí, která se hodně inspiruje stylem vyprávění druhých Gearsů. Jestli je to na škodu, to musí každý hráč posoudit sám. Je pravda, že atmosféra je odlišná a Hale se dostává více do centra dění. To je způsobeno tím, že v útrobách svého těla skrývá virus Chiméry (to je zákeřná rasa mimozemšťanů), který Nathanovi propůjčuje nadlidské schopnosti, ale na druhé straně pro něj znamená bolestnou přeměnu v jeho nepřátele. Silné okamžiky hry, kdy Nathan postupuje hrou a neustále kolem něj krouží kolega, připraven ho při jakékoliv podivnosti zastřelit. Ne, žádná idyla se tentokrát nekoná. Atmosféra je jiná, ale přesto má něco do sebe. Hra se odehrává na americkém kontinentě a třeba procházka malým městečkem, kde jsou všichni obyvatelé proměněni v nechutné kokony, to je rozhodně nezapomenutelný zážitek.
Resistance 2
 
Nepřátel se nelekejme, ale teď trochu lžu, protože tvůrci si na nás připravili opravdu vypečené potvůrky. Vrátí se tak staří známí řadoví vojáci, ale připraví nás také noví nepřátelé, kam můžeme zařadit také gigantické šéfy. Zvlášť notoricky známý kolos, kráčející městem, vám vyrazí dech, protože takovou nestvůru má televize ještě nezobrazovala. Co naplat, že vše je předem naskriptováno, bavíte se a o to tady přece jde. Autoři navíc občas nehrají fér a dovolí si na vás poslat opravdu velkou přesilu odporných stvoření, takže musíte střílet všechno, co se jen trochu dokáže hýbat. Mistr zbrojíř se také činil, takže zbraně (dobré to koření každé střílečky) jsou taktéž přichystány. Má oblíbená brokovnice se koná a nová vysokofrekvenční pila (alias Arnold v Komandu) také není k zahození. Nést už můžete pouze dvě zbraně, také léčení doznalo změn – stačí se přikrčit v úkrytu a zdraví se vám automaticky doplní.

 
Resistance 2
 
Multiplayerovou část Resi2 lze rozdělit do dvou částí. Předně musím podotknout, že hra šlape jako hodinky a neměl jsem jakékoliv problémy se připojit. Je vidět, že když se chce, všechno jde. I při velkých mapách a se šedesátkou hráčů v zádech se hra nijak necuká a zachovává si své svižné tempo. Klasický deathmatch je celkem podobný prvnímu dílu. Řekl bych, že je možná trochu rychlejší, protože mapy jsou menší a více stísněnější. Samozřejmě si můžete vybrat, zda budete hrát za lidi nebo emzáky. Novinkou je také možnost si po respawnu vybrat, s jakou zbraní se ve hře objevíte. To vám umožňuje měnit rytmus během hry, takže při neúspěchu s klasickou brokovnicí si můžete vylepšit statistiku s odstřelovacím uměním. Novinkou je možnost zapnout si tzv. Berserk, který se zvyšuje zabitím nepřátel. Ten vám potom následně může výrazně pomoci – zrychlí vaše reflexy nebo zvýší údernou sílu vaší zbraně. Jednotlivé arény jsou různorodé, za sebe mohu říct, že jsem si nejvíc oblíbil lesnatou krajinu amerického venkova, kde se dá parádně schovávat. Novinkou je mód zvaný Skirmish, kde vás počítač rozdělí do několika různých týmů, abyste plnili nejrůznější úkoly.

Resistance 2
 
Kooperace je řešena odlišně než v prvním díle nebo třeba v Gearsech. Je to svébytná hra, která dotváří hlavní příběhovou linii. Na začátku si vyberete jedno ze tří povolání, které později můžete měnit. Na výběr je super voják ozbrojený těžkým kulometem. Zkrátka člověk určený do první linie, ovšem díky štítu se jeho úmrtnost podstatně snižuje. Dalším v řadě je člen speciální jednotky, který používá sniperku a zároveň doplňuje munici. Slouží na dočišťování prostoru a jako záloha. Poslední do party (ale nikoliv významem) je lékař, který pochopitelně léčí ostatní hráče. V boji není příliš praktický, dobře mířený granát ale spoustu problémů také může vyřešit. V osmi lidech je nutná spolupráce v postupu ve hře, jinak misi těžko splníte. Počítač proti vám hrne masivní přesilu emzáků, občas narazíte i na hodně vytvrdlé protivníky, do kterých musíte pálit klidně i několik minut. Za sebe mohu říct, že jsem si nejvíce oblíbil postavu doktora, který občas vykoukne za rohem, někoho vyléčí, zaleze, vystřelí, zkrátka zábava.

Resistance 2
 
Ve všech módech hry získáváte zkušenosti, na jejichž základě postupujete na vyšší vojenské hodnosti. Pokus se chcete stát generálem, bude vás to stát desítky, možná stovky hodin frenetické střelby. Opět můžete získávat různé medaile za všemožné úkoly. Prostě za své peníze dostanete pořádnou porci zábavy, která mě osobně rozhodně nezklamala. Resistance2 je jiný, než jeho starší bratříček, přesto je důstojným pokračováním a vynikající zábavou. A srovnání s Gears of War 2? Zahrajte si obě hry, rozhodně nebudete litovat.
 

 
 
Hru poskytla společnost Sony Czech, spol. s. r. o.
 

Detaily

Platforma: PS3
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.