Mercenaries 2: World in Flames - recenze

Autor: Radek Micopulos | 20.01.2009
Žánr:  PS3  | Recenze  | Akční
Multiplayer: ANO
Pomsta je sladká, ale nebezpečná. Zkušení žoldáci vědí o čem je řeč.

Mercenaries 2: World in Flames je pokračováním úspěšné akční hry Mercenaries na PS2. Děj se odehrává v jihoamerické Venezuele, která je ve válečném konfliktu. Máte celkem klidný život. Na účtu máte dostatek peněz a práci dostáváte od svého zaměstnavatele. Tato idylka skončí ve chvíli, kdy vás váš kápo zradí. Rozhodnete se proto vydělávat a bojovat na vlastní pěst a jemu se pomstít. Jako druhý úkol tedy bude útok na jeho vilu, která se nachází uprostřed velkého panství plného keřů, fontán, soch a okázalosti. Nemusím asi připomínat, jaká sranda vás čeká. Nejen, že si džípem zařádíte na jeho trávníku, keřích a sochách, ale získáte zpět své peníze a hlavně nové útočiště! Poté co se vyblbnete s tankem ve vstupní hale jeho honosné vily, tak si ji trochu poboříte, nicméně získáte vlastní letiště, přístav a další běžné objekty a dopravní prostředky patřící ke skromnému domku běžného žoldáka ;-).

 

Mercenaries 2: World in Flames

Po obsazení vily se váš tým postupně rozroste na čtyři členy, kteří se u vás usídlí. Získáte šikovného pilota helikoptéry, věčně opilého pilota stíhačky, pohlednou opravářku a společnici Fionu, která vám bude radit prostřednictvím PDA. To slouží hlavně jako mapa, seznam zakázek a také jako nastavení pro nejpoužívanější pokyny (nálety, dovoz vozidel a zbraní). Většinou dostanete za úkol něco zničit, někoho zabít, zachránit a nebo převézt náklad zbraní. Nejde o nic originálního, ale co čekat víc. Tyto úkoly vám občas zpestří mise, kdy musíte projet nepřátelským územím terénním vozem a nebo ve sporťáku závodit s časem. V těchto typech klání vás může docela potrápit frustrace, když vás v půlce závodu nepřítel trefí bazukou a nebo když se převrátíte. Musíte totiž začít pěkně od začátku ne zrovna krátký okruh. Checkpoity tu evidentně schází. 

Mercenaries 2: World in Flames


Za peníze z úspěšných misí si můžete nakoupit celou řadu zbraní, jako jsou bazuky, samopaly, odstřelovací pušky, granátomety apod. Můžete si rovněž přivolat vrtulník s výbušninami a nebo si rovnou objednat nálet na nedobytnou základnu. Vrtulník vám může dovézt rovněž jakékoliv dopravní či bojové vozidlo. Od vlastní frajerské harleje, přes malý džíp až po tank. Otevře se před vámi velmi rozlehlý svět a možnost pohybovat se na zemi, po vodě i vzduchem. Krajina je hodně kopcovitá a má i velké množství vodních ploch. Jsou tu ostrovy, vrcholky hor, údolí, rokliny, vodopády, džungle a města. Dostat se téměř kamkoliv není v této hře problém. Váš žoldák umí plavat a tak se není problém dostat i bez lodi na neprozkoumaná  místa. Stromy, ploty a křoví se dají bez problému projet i obyčejným autem a i tu nejstrmější stráň vyjedete za pomoci tanku. Místy narazíte na opravdu krásné scenérie s výhledem na ostrovy a mezi nimi blyštícím se mořem. Všechny objekty mají poměrně dobré textury a nasvícení. Pouze břeh je trochu nevýrazný a neuškodil by mu lepší vzhled. 


Mercenaries 2: World in Flames


Na výše položená místa se dostanete vrtulníkem, který můžete ukořistit i za letu pomocí vystřelovacího lana. Po přitažení následuje sekvence, v níž musíte včas mačkat daná tlačítka, pilota tak vyhodit a zasednout na jeho místo jako nový pilot. Lodě a obyčejná auta se dají ukrást o něco snadněji. Na obsazený tank musíte oproti tomu naskočit na kanón, rozeběhnout se po něm směrem k poklopu a pak se přetahovat o granát, který chcete hodit řidičovi dovnitř. Všechny dopravní prostředky se chovají vyloženě arkádově a stále tu chybí pocit, že se auto skutečně dotýká s vozovkou. Pochvalu zaslouží originální přetížené dodávky s věcmi a jejich chování jakoby přetížené byly. Je to dobré zpestření vozového parku, ale něco není v pořádku, když vidíte už podesáté tu samou dodávku naloženou židlemi, matrací a krabicemi naprosto stejným způsobem. Autoři si bohužel dali s tímto typem vozu tolik práce jako s odlitkem ve slévárně. Všechny jsou prostě stejné! Oproti často se opakujícím typům vozidel musím pochválit dobře vymodelované postavy. Co bych ale vytkl, je výskok z vozu, kdy i v plné rychlosti vyskočíte do polohy v chůzi! Chybí jakýkoliv kotoul nebo něco podobného a působí to tak hodně nepřirozeně. 


Mercenaries 2: World in Flames


Největší zábavu si užijete při používání trhavin a zbraní, o tom je hra především. Animace budov při odstřelení trhavinou C4 je tím nejhezčím, co zde můžete vidět. K zemi se řítí velké množství železa, betonu a prachu a vy jen s radostí sledujete, jak to vypadá reálně. Můžete označit místo, na které chcete nařídit střely artilerie a pak se kochat, jak všechno lítá. Když stojíte příliš blízko nebo když je výbuch hodně silný, tak vás to natolik oslní až ztmavne obraz. Prostě paráda. Po světě čas od času najdete zásilky s penězi, zbraněmi nebo palivem, které můžete ukořistit. Daný objekt označíte tlačítkem, pak šipkou nahoru/dolu vyberete daný pokyn, potvrdíte výběr (odvoz označením doutnicí) zmáčknutím šipky vpravo a pak tuto doutnici hodíte k zásilce tlačítkem R1 a dlouhý mačkací maratón máte za sebou! Tento postup je opravu zdlouhavý a mohl být podstatně jednodušší. Vše navíc komplikuje fakt, že mačkáte namísto klasického L2 pro hod granátu tlačítko R1 a tak se vám to bude často plést. 


Mercenaries 2: World in Flames


Nakonec ale musím přeci jen Mercenaries 2: World in Flames pochválit za zábavu, kterou jsem si v ní užil. Jako nikde jinde si do sytosti užijete ohromných výbuchů, silných zbraní a všemocných náletů. Je tu obrovský a pestrý svět plný vedlejších úkolů a volnost, o které je hra především.

 

Detaily

Platforma: PS3
Multiplayer: ANO
Doporučená konfigurace: PS3

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.