Angry Birds (minis) - recenze

Autor: Miloslav Čechal | 14.01.2011
Žánr:  PSP  | Recenze  | Logické
Jak si vedla původně mobilní hra na Sony herních zařízeních – PSP a PS3? Jedná se o propadák hodný sestřelení ptačím prakem nebo o zlaté vajíčko mezi mini-hrami?


Mobilní telefon i-Phone se může v dnešní době pyšnit řadou vcelku slušných herních hříček a Apple tak pomalu proniká na trh velikánů jakými jsou Sony, Microsoft či Nintendo. Není proto divu, že se jedna z populárních i-Phone her dostala právě i na konkurenční přístroje.


Angry Birds (minis)

Ta hra se jmenuje Angry birds aneb Rozzlobení ptáci. Žánrově by spadala do lehce akčních logických her a její princip je vážně prostý. Pomocí velkého praku sestřelujete zelená prasátka rozesetá po ploše a vaší municí jsou zrovna ti rozzlobení opeřenci.A proč že jsou rozzlobení? No k tomu slouží prostá zápletka, což je vlastně jediný příběh, který zde najdete. Ona ta zelená prasátka podle uloupila vajíčka „mírumilovných ptáčků a ti jsou rozhodnuti své mladé získat za každou cenu zpět. Jejich cílem je vybombardovat celou prasečí populaci a vychutnat si sladkou pomstu.


Angry Birds (minis)

V každém kole máte k dispozici několik nábojů v podobě opeřenců a přesným mířením musíte zlikvidovat všechny nepřátele v úrovni. Ze začátku není problém zvítězit, aniž byste spotřebovali celou munici, ale později se prasátka začnou opevňovat do složitějších opevnění, takže je obtížnější se k nim dostat. Ovšem vylepšení se dočkáte i na vaší straně, protože dostanete do vínku nové typy útoků. Každý pták umí způsobit škody jiným stylem. Jeden se dokáže roztrojit a bombardovat tak více cílů najednou, další spouští vajíčka jako pumy na protivníky nebo se setkáte s jedním, co umí po dopadu vybuchnout, a tím dodatečně poničit okolí. A co teprve kamikadze pták, jenž umí na povel zvýšit svou rychlost a prorazit překážky hlavou. Jen škoda, že při smíšeném uskupení "nábojů" si nelze volit pořadí jednotlivých typů útoků a musíte se spokojit s tím, co vám hra předepsala, ale i přesto je v takovém případě nutné taktizovat a předem si promyslet své tahy, protože jedna špatně zvolená střela a výhra je nenávratně pryč. Je dobré také brát v potaz různé materiály, do nichž se nepřátelé barikádují, poněvadž sklo a dřevo jde lépe zlikvidovat než kámen, který je lepší převrhnout. Užitečné je i využívání pomůcek v kolech jako je střelný prach, jež značně ulehčí vaší snaze v hromadné destrukci. Je to zvláštní, ale ten princip ničení překážek dokáže být vskutku zábavný. Pozorovat, jak se pečlivě konstruované úkryty bortí pod vašimi útoky a protivníci bezbranně vybuchují, to je vážně chytlavé. Úrovní je zde požehnaně a za symbolickou cenu, za niž hru pořídíte (dá se hrát jak na PS3, tak na PSP) je to parádní poměr cena/zábava. Každá úroveň, kterou pokoříte dostane hvězdičkové ohodnocení podle toho, jak dobře jste si v ní vedli, čili není problém se k nim vracet a snažit se o maximální tříhvězdičkové skóre.

A aby toho nebylo málo, během hraní pátrejte po skrytých zlatých vejcích, což jsou extra úrovně založené na povedené řetězové reakci, když to správně načasujete. Obtížnost obecně je zde celkem vyvážená, s postupujícími lokacemi logicky stoupá a vy se tak často přistihnete u mačkání tlačítka „reset.“ Multiplayer tu sice nehledejte, ale ono to ani není tak špatné, s touto hrou si totiž bohatě vystačíte i sami.


Angry Birds (minis)

Pád řádků musím věnovat i chybám hry. Tyto chyby jsou patrně způsobeny nedokonalým portem z mobilní verze, takže vznikly až tady. Jedná se o pokles framerate´(sekání obrazu) tu a tam, i když není příliš rušivé, objevuje se. Dalším problémem je padání a občasné zamrzání hry, např. při nalezení zlatého vejce hra pokaždé spadla. Nebo jsem vypnul přístroj, aniž bych ukončil hru, pak jej následně zapnul a systém zcela zamrzl a pomohl jen tvrdý restart handheldu vyjmutím a opětovným zasunutím baterie. Jsou to chyby hodné zmínky, přesto by vás neměly příliš odradit od koupi, třebaže se opravného patche nejspíš nedočkáme, jelikož se jedná o mini-hru a distributor je zřejmě moc zaměstnaný sbíráním peněz na to, aby si všiml nespokojených reakcí zákazníků.


Angry Birds (minis)

Ve věci ovládání je to jednoduchá hra, kterou pochopí a zvládne opravdu každý. Vystačíte si s několika tlačítky, z nichž nejdůležitější je analogová páčka na směrování praku. Po každém výstřelu zůstane ve vzduchu pomyslná mlžná dráha a vy tak máte hrubou představu, jak poupravit další střely, aby trefily cíle.


Angry Birds (minis)

Grafika je kreslená a vtipná. Nákresy různých druhů opeřenců a prasátek jsou opravdu povedené a pěkně se na ně dívá. Překážky a konstrukce úrovní jsou rozličně a nápaditě vytvořeny. Hudba a zvuky zde mají dobrý základ. Pištění a chrochtání zvířátek je zábavné a pěkně podkresluje hravou atmosféru.


Angry Birds (minis)

Takže abych to shrnul, máme tu logickou hříčku, která má vysokou trvanlivost, chytlavou hratelnost, obsahuje několik funkčních chyb, což by se nemělo u her bez budoucích patchů stávat. Její vzhled je ovšem bláznivě veselý a hned si vás získá, připočtěte rozumnou cenu (třebaže na iPhone byla ještě příznivější) a máte tu ideálního kandidáta na chvíle zahálky pohody.Detaily

Platforma: PSP
Doporučená konfigurace: PS3, PSP

Chcete vidět další Recenze platformy PSP? Přejděte na stránku PSP Recenze.