Everybody's Tennis - recenze

Autor: Miloslav Čechal | 22.08.2010
Žánr:  PSP  | Recenze  | Sportovní
Multiplayer: ANO
Obstojí náročný sport jako je tenis v podání série Everybody's na handheldu PSP?


Série Everybody’s (Hot Shots) od Clap Hanza je vcelku populární a známá svou chytlavostí a zábavností. Většina z vás pravděpodobně zná golfovou variaci, která se dostala jak na konzole Playstation, tak na handheld PSP. Ovšem dnes tu máme jiný sport, neméně oblíbený, a to tenis. A jak že se to hraje na PSP? To vám zodpoví následující řádky.

Everybody's Tennis

 Hned po úvodním okně uvidíte, že design je stejný jako u předchozích her z dílny Everybody’s. Roztomilá hudba, grafika a hratelnost, při níž se neklade velký důraz na realističnost, nýbrž na zábavu. Na začátku nemáte moc možností v čem se přebírat, ačkoliv hra nabízí spoustu věcí k odemknutí a to vždycky byl jeden z jejích hlavních trumfů. Máte na výběr z ikon - singleplayer nebo multiplayer. My se zatím mrkneme na singleplayer, který se dále dělí na dvě složky- exhibice nebo příběhový mód. V exhibici si můžete nastavit různá pravidla a možnosti utkání, ať dvouhru nebo čtyřhru, typ trávníku, počet mačů, handicapy, atd. V dlouhé chvíli je to parádní na odreagování a trénování. Pro větší výzvu však zabrousíme do příběhu, jenž zde kombinuje sportovní hru s adventurou, kdy se s postavičkou  motáte po lokacích a hovoříte s dalšími charaktery, sbíráte bonusy, než se spustí okénko zápasu. Ze začátku jsem byl touto vlastností překvapen a docela jsem se tomu bránil, ale časem si na to zvyknete a vidinu jakéhosi příběhu celkem uvítáte. Oblasti vaší cesty se různě mění, stejně jako postavy, s kterými se utkáte. Uvidíte třeba japonský chrám, filmové studio, tropický ráj, luxusní sídlo, a další. V každém místě porážíte řadu lokajů než se postavíte bossovi, jenž je pokaždé obtížnostně vrcholem lokace. No a pokud ho porazíte, ochotně se k vám na vaší pouti přidá. Hratelnost se místy ozvláštňuje zmiňovanými čtyřhrami, které se mi osobně velice líbily, Počítačem řízený spoluhráč je důstojným parťákem a nestane se, že byste zápas prohráli kvůli jeho neschopnosti. Každá postavička se liší nejen vzhledem, ale i výkonností. Od síly úderu, rychlost, přes přesnost střely až po výdrž. Čím častěji používáte stejnou postavu, tím více se jí zvyšuje hladina loajality, za níž dostáváte další bonusy a jste tak silnější. Výhrami navíc odemykáte nové oblečení a příslušenství. Zde se nejvíce vyřádí „hračičkové“, co si rádi upravují postavičky dle svých představ a že je z čeho vybírat. Důvod převlékat charaktery ovšem není jen kvůli smyslu pro estetiku, ale též ke zvýšení vašich vlastností. Správnou kombinací tak můžete obdržet slušný bonus, který vylepší základní statistiky. Čili i tento jednoduchý RPG prvek přidává hře na stupnici zábavnosti. Zpočátku vás „počítač“ velmi šetří a i když jste nikdy digitální tenis nehráli, nebude problém vyhrávat zápasy bez většího úsilí. Později však obtížnost stoupá a občas se stane , že okusíte i hořkou porážku. Nejhorší je, když prohrajete se slabším protivníkem, to hned ztrácíte tzv. hodnost, kterou si budujete porážením silnějších soupeřů. Věřím, že hráče se slabšími nervy to zvládne pěkně vytočit. Tvůrci však nezapomněli ani na tuto variantu, jelikož jistě ví, že opakovaný neúspěch by mohl spoustu lidí odradit, a tak v případě častých proher se vám zjeví ikonka „easy mode“, jež značně sníží sílu vašich oponentů a vy se budete opět oddávat pocitu z vítězství.

Everybody's Tennis

Jakmile si užijete dostatek srandy v singleplayeru není problém si odskočit do multiplayeru a zahrát si s někým živým. Hra nabízí funkci „gamesharing“, tedy dočasné zkopírování části dat na druhý přístroj, takže kamarád nepotřebuje vlastnit další disk se hrou, aby si ji s vámi mohl vyzkoušet. Samozřejmě, že jestli je tu i druhý disk, tak je více možností, jak se pobavit, ale už toto se velmi cení.


Everybody's Tennis

K ovládání hry mohu zmínit, že je lehké a intuitivní, což je u této značky už  zcela běžné a každopádně vítané. Před samotným zápasem jsou vám předkládány užitečné tipy a rady. Opravdu nemusíte být expert na sportovní hry, nebo tenis samotný, zde se totiž chytne každý.

Everybody's Tennis
Everybody's Tennis

Vzhledově titul není kdovíjak úchvatný či realistický, naopak úmyslně sází na roztomilou kreslenou notu, která mu ve spojení s arkádovým stylem velmi sluší a odlehčuje napětí. Zvuky a hudební doprovod nijak nevybočují z řady a krásně s grafikou ladí. Není co vyčíst.

Everybody's Tennis

Takže abych to celé shrnul. Everybody’s Tennis pro PSP je skutečně chytlavou a zábavnou sportovní hříčkou, která si na pomoc bere znaky jiných herních žánrů, aniž by jí to škodilo. Touha odemykat nové věci, postavy, kurty vás jen tak od displeje nepustí. Lehkost, s níž vklouznete do tenisového světa je vážně překvapující. Nikdy jsem tomuto sportu neholdoval a to jak v reálu, tak digitální cestou, ovšem tento kousek mě dokázal zaujmout a pobavit, proto mi nezbývá než ho všem doporučit, bez ohledu na věk, pohlaví, či  žánrovou preferenci. Detaily

Platforma: PSP
Multiplayer: ANO
Doporučená konfigurace: PSP
Hratelnost:
95%
skvělá se spoustou výzev a věcí k odemknutí
Grafika:
80%
kreslená a roztomilá
Zvuk:
80%
nenápadná hravá hudba

Chcete vidět další Recenze platformy PSP? Přejděte na stránku PSP Recenze.