Recenze PSP Go! - recenze

Autor: Marek Škácha | 12.11.2009
Žánr:  PSP  | Recenze  | RPG
Dostala se nám do rukou testovací verze nového handheldu od SONY! Stojí za nákup, nebo vám vystačí starší verze?
Nejhůře střežené tajemství letošní E3, PSP jedna a půl, nebo oficiálně PSP go. Říkejte mu, jak chcete. Zkrátka a dobře už je nějaký ten týden na pultech a firma Sony nám jedno z nich poskytla na testování. Jedná se opravdu o předraženou slepou uličku, nebo něco po čem byste měli prahnout?

Porodní bolesti vzniku PSP go, spekulace, které se kolem něj vyrojily, rovnou přeskočím. Přece jen, herní média byla tohoto plná.

Podívejme se tedy nejprve na rozměry a "fyzickou stránku" nového handheldu. Testovaná bílá verze je opravdu něco nádherného. Černé provedení je sice elegantní, ale postrádá onu "technoidní applovitost" bílé barvy. Napoprvé vám oči nejspíše padnou na displej. Ten je menší než "klasické verze", jinak se ale jedná o podobný (ne-li stejný) typ jako ten použitý u třítisícové verze. Zmenšení není nijak drastické, de facto by mě ani nenapadlo, že nějaké je. Ovšem u komparze s "klasickou verzí" je znát. Po vysunutí na svět vykoukne ovládací kříž, analog, trojúhleník-kolečko-křížek-čtvereček sekce a dále klávesy Start a Select. Ty jsou umístěny o poznání logičtěji a téměř kopírují rozložení použité u Dualshock 2/3. Analogová páčka je o poznání menší. To co se ale může zdát jako nevýhoda, je pouze otázka cviku. Po pár dnech s PSPgo, mi naopak "starý analog" přišel až neskutečně velký a nemotorný.

To že se vám na analog vejde celý palec má ale jednu (jak pro koho) podstatnou nevýhodu. U bílé barvy se dost znatelně "sviní". Po jednom dni jsem měl pocit, že jsem si snad týden neumýval ruce (jako že hygienu ctím až moc dostatečně), tak špinavý analog byl. U černé verze se s tímto pochopitelně nesetkáte. Navíc zbavit analog nečistot není žádná sranda a můj osobní tip je použít bavlněné tričko :)

Další změnou prošla jak trojúhelník atd. část, tak křížový ovladač. Klávesy jsou poměrně dost zapuštěné, což může (a je) u her vyžadující stisk dvou kláves najednou (Tekken) dost problém. Pokud jste u podobných her "staré" PSPčko natáčeli v ruce, tady je to téměř nutnost.

Recenze PSP Go!

Když už jsme u těch her vyžadujících zběsilé mačkání kláves: PSPgo má o něco citlivější vypínací/hold posuvník. Nemám zrovna krátké prsty (hrát na Nintendu DS se pro mě rovná křečím prstů po půl hodině hraní) a u takového God Of War jsem hru celkem pravidelně pauzoval, či rovnou vypínal celou konzoli. Už už jsem si myslel, že je to pouze má vlastní demence, ale podobné výtky jsem objevil i na zahraničních serverech. Může ale pochopitelně jít o vadu jednoho konkrétního kusu.

Jak už jsem zmínil, Start a Select se nám přesunuli vedle analogu a opravdu je to milá změna. Nemilá změna je ale přesunutí klávesy s obrazovkou, notičkou a kláves pro úpravu hlasitosti na vrchní hranu přístroje. Ono nemilá, kam jinam je dát, že? Abych byl úplně přesný, místo je to dobré, ale klávesy jsou poměrně špatně (de facto vůbec) hmatově rozlišeny. V praxi to znamená to, že jsou schovány za obrazovkou a i když víte, že je dvojtlačítko na úpravu hlasitosti přesně uprostřed,  zaručeně budete mačkat  něco jiného. Ještě praktičtěji: PSPgo si zkrátka vždy natočíte, aby jste na klávesy viděli. A opět: není to neschopnost, s podobnou zkušeností jsem se setkal u zahraničních médiích.

A když už jsem zmínil onu vysunutou obrazovku: PSP se subjektivně zdá snad i o něco těžší než "stará verze". Může za to fakt, že ukazováčky vlastně podpíráte celou konzoli. Testováno na více lidech.

Recenze PSP Go!

"Fyzickou" stránku jsme zhruba probrali, co tam "psychická"? Hned zkraje výtka. Nová "vychytávka" se zobrazením hodin (pokud jste v menu a PSP "zavřete") je strašně hezká. Navíc pokud stisknete najednou obě "vrchní" tlačítka (L, R) zobrazí se výborně přehledný kalendář. Proč ale u všech rohatých nemá PSPgo budík?!?!? U PSP se to dalo pochopit jako pozapomenutí. Pokud nám ale Kaz Hirai vlévá do hlavy že PSPgo je zaměřený na jiný segment hráčů, těch kteří by se bez PSPgo pomalu ani neměli hnout, je to na pováženou. Osobně by mě to ani moc nezajímalo, ale poté co můj mobilní telefon odešel do věčných lovišť, já řešil problém jak se ráno vzbudit a PSPgo mi v tomto směru vůbec nepomohlo, mi to začalo dost brutálně vadit :)

U menu vše při starém, snad jen že u barevných schémat se asi dvě barvy :)
U "fyzična" jsem opomněl dost důležitou, ale již dost profláklou věc a to jiný konektor. Největší sranda je, když si vzpomenete, jakpak se jmenuje kamerka pro "staré" typy PSP? Správně. Jmenuje se Go! Cam. Ale na PSP go máte smůlu. Nevyužijete tak ani GPS, které by přístroji se 16GB paměti rozhodně slušela.

Změnila se také nabíječka. Ta je nyní tvořena částí se samotnou zástrčkou, do které zasunete USB konektor (PSP se přes něj samozřejmě nabíjí i při připojení k počítači). Je to řešení elegantní, ovšem také má své mouchy. Sony (podobně jako výrobci mobilních telefonů) dodává kabel opravdu krátký (jojo, ekologie..). To je fajn, při připojení k notebooku téměř ideální, ale při napájení budete holt muset PSP položit na zem. Vidina hraní při napájeném PSP se pak zvrhává v hledání nejideálnější zásuvky, ať nemusíte sedět někde na zemi, případně donesení židle.

Recenze PSP Go!

Nebudu to protahovat. Doporučit ano, nebo ne? To je kupodivu dost těžká otázka. A opravdu ne proto že by se rovnou nabízelo nedoporučení. PSPgo je krásná malá konzole, i přes úpravy ovládání vám během pár dní přejde do krve a naopak si budete těžko zvykat na "staré" PSP. Důležitou roli hraje cena. PSP go se prodává za zhruba 6500 a pokud by to pro vás měla být náhražka "velké" konzole, PS3 se této ceně blíží a Elite verze Xboxu se dají za podobnou cenu sehnat také. Ovšem i kdyby nakrásně stálo PSPgo stejně jako jeho předci vybavení UMD mechanikou, stále je tady důležitý aspekt ceny her. U PSP go rovnou zapomeňte na to, že hru prodáte do bazaru, že si ji od někoho půjčíte a podobně. Musíte si ji zkrátka koupit na Store. To ale není vše. Store není zrovna levná záležitost a takové Gran Turismo vyjde na 1200 korun. Přitom je běžně k mání za cenu o 200 korun menší. Také nejrůznější akce prodejů, jako jsou výprodeje, vám můžou být ukradené, protože vy už vlastně do obchodu s videohrami nemáte důvod chodit. To je podle mého názoru základní problém a jak už jsem napsal, i kdyby stálo PSP go cca 4500, "pouze Store" prvek by mu i tak lámal vaz.

Pokud je vám ale nějaká ta akce jedno, připlatit si vám nedělá potíže a neodrazuje vás vysoká cena přístroje, není moc důvodu váhat. PSP go je vynikající odnoží PSP (ano odnoží, Sony nemá v plánu, aby PSP go jakkoli nahradilo PSP 3000 a starší) a pokud jste typ milující "vše v jednom" (finanční stránka PSP go vás neodrazuje), vřele doporučuji.

Detaily

Platforma: PSP

Chcete vidět další Recenze platformy PSP? Přejděte na stránku PSP Recenze.