Wipeout HD - recenze

Autor: Radek Micopulos | 26.10.2008
Žánr:  PS3  | Recenze  | Závodní
Multiplayer: ANO
Futuristická legenda se vrací, aby předvedla co dokáže v plném rozlišení 1080p!

Wipeout HD je dostupný exkluzivně ke stažení v obchodě PLAYSTATION Store a v podstatě se jedná o remake předchozího Wipeoutu na PSP s podtitulem Pulse. Na PS3 ovšem nabízí formát vysokého rozlišení 1080p a dech beroucí zobrazování až 60 snímků za sekundu. Nemusím asi zmiňovat, že kolísání frameratu zde rozhodně nehrozí. Spíš naopak, hra vás svou plynulostí ohromí a dokonale pohltí.

 

 

Poprvé v sérii máte možnost řídit své antigravitační stroje úplně novým způsobem, a to díky funkci gyroskopu. Můžete si ho totiž aktivovat a nakláněním ovladače zatáčet, což vás do hry ještě více ponoří. Přibylo i několik typů nových vznášedel, které jsou neskutečně detailně provedené a navíc už jsou na nich vidět i nerovnosti, odřeniny a místa okouřená od výfuků. Více detailní je i proudění a obtékání vzduchu kolem lodi a nový efekt udělá i špice vašeho vznášedla rozrážející proudění trysky před vámi jedoucího soupeře. Trysky motoru realisticky osvětlují zadní části štítů lodi, jiskry létají od zásahů soupeře a kouř se valí od právě vystřelených střel – to vše teď vypadá opravdu krásně. Ochranný štít už není pouze jedno pulzující pole, ale tvoří ho několik desítek pulzujících částí. Vše vypadá detailněji, lépe a zajímavěji.

 

 

Na tratích se ve více úhlech leskne a odráží sluneční svit a také je na nich vidět mokro. Detailnější jsou i budovy okolo tratě, zeleň a diváci. Nejenže se budete po trati řítit se svým strojem neskutečnou rychlostí, ale navíc budete jezdit tratěmi položenými téměř na bok, obráceně klopenými zatáčkami a nebo smyčkami vzhůru nohama. V tomto případě vás většinou na trati drží magnetický povrch. Hodně tratí také prochází mezi vrcholky vysokých mrakodrapů, kaňony a nebo nad mořem a tak jsou navíc průhledné, abyste si té výšky více užili:-). S výkonem PS3 přichází i více světelných efektů. Tratě místy lemují obří obrazovky, které svojí barvou osvětlují trať a ještě více rozrušují její jednotvárnost, o které se zde ale už nedá mluvit. Člověku navíc připadá, jako by hrál hru z budoucnosti. Opravdu není daleko jen do vznášedla nasednout a prožít to na vlastní kůži.

 

 

Vznášedel je hned několik typů a každé má své jedinečné parametry. Jedno má například silnější štít, ale zase má horší manévrovací schopnosti. Jiné je hodně rychlé, ale má slabší štít apod. Analogovou páčkou ovládáte zatáčení a v ostřejších zatáčkách si musíte ještě pomoci vzdušnými brzdami umístěnými na bocích. Ty ovládáte tlačítky L2 a R2 a lze je používat i samotně na mírné zatáčky.

 

 

Přibyla jedna dost zásadní věc a tou je pilot asistent. Ten je pro tuto hru velkou změnou a to hlavně k lepšímu. Pilot asistent vás drží přiměřeně blízko od mantinelů a tím odpadává neustále narážení do krajů trati při sebemenším vychýlení od správné trajektorie. Narážení se omezilo na opravdu přímé najetí kolmo do mantinelu nebo na divočejší manévr. Výhodou je, že to ani zkušeného hráče Wipeoutu nijak neomezí. Naopak to skvěle zlepšilo hratelnost. Pořád je totiž správné najíždění do zatáček důležité, protože vás asistent při velkém přiblížení ke kraji trati částečně zpomalí. Odpadlo tak hlavně otravné vrážení do svodidel, které zpomalovalo a přerušovalo tak plynulost hry. Hru tedy doporučuji i hráčům, kterým dosud vadila příliš velká obtížnost, způsobená hlavně tímto problémem.

 

 

Aby nebyly závody příliš jednoduché, máte k dispozici i celou škálu zbraní a vychytávek, které sbíráte projetím přes určené body. Můžete tak získat zbraně jako kulomet, obyčejné rakety, zaměřovací rakety, pulzní zbraň, elektrický výboj a nebo tlakovou vlnu, která celou trať před vámi vyklepe jak koberec a na chvíli ochromí více nepřátel před vámi. Dále můžete získat obranné vychytávky jako štít na omezenou dobu, miny nebo autopilot na několik vteřin, který vám usnadní průlet v sérii ostřejších zatáček. Nutné je také zmínit, jak fantastické kouřové efekty doprovází zásah soupeře a jak jsou všechny typy zbraní graficky propracované. Třeba jako dvojice kolem sebe spirálovitě rotujících střel, které zaměříte na nepřítele a buď se trefíte, na chvíli ochromíte jeho akceleraci a nebo minete a střely se nádherným způsobem v silovém poli kolem dráhy ještě několikrát odrazí dokud neexplodují. Když už jste se životností svého vznášedla na kritické hranici, tak můžete použít tzv. absorpci, díky které vstřebáte získanou zbraň místo jejího použití a doplníte si tím zdraví vašeho stroje.

 

 

Dalšími prostředky k předjetí soupeře jsou všudypřítomné zrychlovače a nebo získání turbo zrychlovače, který vás vystřelí vpřed. Hlavní část hry tvoří kampaň, kterou tvoří několik typů klání. Je tu klasický Single Race, Tournament, Time Trial, Speed Lap a Zone. V posledním jmenovaném závodíte sami v upraveném vznášedle a na upravených tratích, které jsou o poznání širší a méně barevné pro lepší soustředění se na rychlost, jenž se neustále zvyšuje. Vaším cílem je proto udržet se na trati co nejdelší dobu, dokud se o svodidla neodřete až k explozi při dosažení co nejvyšší rychlosti. Režim Zone byl také trochu vylepšen. Namísto dvoubarevných tratích se nyní závodí na neonově barevných tratích měnících ve vlnách barvy při dosažení vyššího rychlostního levelu. Je to krásný efekt, jenž spolu se stejně měnící se hudbou vytváří doslova hypnutizující atmosféru. Nově je na obrazovce přítomný ukazatel zón, kterých jste dosáhli a kterých můžete dosáhnout.

 

 

Jediná výtka k Wipeoutu HD směřuje k poměrně nevydařenému menu a jeho obrazovkám, které jsou až příliš strohé a hlavně nepřehledné. Pochválit ovšem musím bleskově rychlé loadingy. K takto rychlé hře ale asi patří ;-).

 

 

Závody doprovází výborné zvuky míjejících se vznášedel, výbuchů, nárazů, škrtání o dráhu a mluvení umělé inteligence vašeho stroje, která upozorňuje o použití té a té zbraně soupeři. Hra se odehrává v daleké budoucnosti, a tak je hlavním hudebním doprovodem hlavně techno. Hudba reaguje na dění na trati a proto, když jste třeba ve výskoku, přidají se hudbě výšky a jakmile dosednete vrátí se do původního znění. Stejně tak jedete-li tunelem hudba se začne ozývat, zasáhne-li vás soupeř hudba se ztiší.

 

 

Postupem v hlavní kampani si odemykáte nové tratě, jejich obrácené verze apod. Opět máte možnost vytvářet si vlastní screenshoty ze závodu. Obraz z replaye můžete kdykoliv zastavit, přiblížit, oddálit, změnit pohled kamery nebo její polohu a poté si screenshot uložit na pevný disk. Pak už je na vás, jak s obrázky dále naložíte. Můžete si je dát jako tapetu na plochu PS3 a nebo je použít stejně jako na obrázky k této recenzi:-). Opravdu zábavná věc pro kreativní jedince. Trvanlivost tvoří poměrně dlouhá kampaň a také multiplayerové závody ať už offline nebo online.

 

 

Jak bych to tedy shrnul? Hra mě velmi mile překvapila, i když nabízí v podstatě to samé co předchozí díly. Vše je ale udělané tak precizně, že to prostě hře odpustíte. Pokud navíc vlastníte televizi s vysokým rozlišením, jedná se o výjimečný zážitek a to se cení.

 

 

Hru poskytla společnost Sony Czech, spol. s r.o.

 

Detaily

Platforma: PS3
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.