Forza Motorsport 3 - recenze

Autor: Oldřich Bezdomnikov | 10.01.2010
Žánr:  XBOX  | Recenze  | Závodní
Multiplayer: ANO
Závodní hry jsou pořád v kurzu a Forza3 je opravdu silný favorit na vítězství.

Závodní hry jsou už dlouhou dobu součástí mého herního portfolia. Ještě teď vzpomínám na časy, kdy jsem si na PS1 poprvé zahrál první díl závodní hry s názvem Gran Turismo. Ale je pravda, že od té doby uplynulo už moře času a já jsem si pochopitelně zahrál ještě další díly této série. A přidal jsem pochopitelně ještě Need for Speed, WRC, Colin McRae, občas jsem proložil závody formule 1. K druhému dílu Forzy jsem se na XBOXu dostal poměrně pozdě a tudíž jsem toho nenahrál tolik, kolik bych si určitě přál. Snad tedy bude příležitost ponořit se do nejnovějšího, už třetího dílu Forza Motorsport.


Forza Motorsport 3

 


Hra se rozvaluje na dvou DVD, ale v podstatě používáte pouze jedno. Z druhého si pouze nainstalujete auta a tratě. O těch se samozřejmě ještě zmíním později. Víte, co nemám rád na závodních hrách? Zdlouhavé úvody, kdy nevíte, kam se dřív vrtnout, kde koupit auto apod. Ve Forze je všechno pohodlné, jednoduchý tutoriál vás do všeho dění plynule uvede. Pochopitelně v tom hraje roli také fakt, že celá je kompletně přeložena do češtiny. Ne, že bych nevládl angličtinou, ale je to rozhodně příjemné. Hned na začátku se pozastavím nad novinkou tohoto dílu, která rozvířila hladinu celkem poklidných vod automobilových závodů. Jistě jste již zaznamenali, že ve hře můžete využít přetáčení času. Takže při závodu, kdy se vše nevyvíjí tak úplně růžově a vy třeba vyjedete z tratě, jednoduše zmáčknete tlačítko select a hra se vám převine o několik vteřin zpátky (podobně třeba ve hře Prince of Persia). Takže teď už budete vědět, že se na vás z boku natlačí váš soupeř, budete tudíž připraveni a útoku elegantně odoláte. Je to blíž arkádovosti, zeptá se kovaný závodník, který se vyžívá v naprostém realismu. Asi ano, ale hraje se to po čertech dobře. Nové vymoženosti jsem posléze začal hojně využívat a závody dostaly úplně nový náboj. Člověk může pochopitelně mnohem více riskovat než dříve. A jestli vám to připadne nečetné a nesportovní, tak prostě novou utilitu nemusíte využívat.


Forza Motorsport 3

 


Mluvíme-li o závodech, musíme se samozřejmě podívat také na automobily, které hra nabízí. Nemá asi cenu vyjmenovávat jednotlivé modely, vždyť je jich také více jak 400. Čekají na vás světoznámé automobilky jako Alfa Romeo, Ferrari nebo Lamborghini, u kterých si samozřejmě budete muset sáhnout hluboko do kapsy. Levnější proto budou některé japonské nebo americké kousky. Na své si opravdu přijdou všichni, navíc je výborně vyřešen systém zlepšování vozidla. Systém vám totiž sám oznámí, zda výkon vašeho vozidla na závod stačí nebo jestli musíte přitlačit na pilu a zakoupit nějaké to vylepšení. Tento přístup mně osobně vyhovuje, protože nemusím neustále překlikávat do dalších menu a podmenu a ušetřím tak spousty času. Forza navíc přináší neomezené možnosti aukce. Chcete si třeba koupit nablýskaný sporťák a nemáte dostatek kreditů na jeho koupi? To vůbec nevadí, můžete si najít inkriminované auto na aukci, kde se povalují tisíce nablýskaných kár. Netřeba dodávat, že vám tak třeba může do začátku pomoci kamarád, který vám prodá své auto se slevou. To se to pak bude jezdit.


Forza Motorsport 3 


Obtížnost hry mně nepřišla nějak přehnaná, alespoň zpočátku. Je to samozřejmě výhoda, protože si už nedokážu představit, že bych u závodní hry strávil takové množství času, jako třeba u prvních dílů Gran Turisma. Takhle si člověk může hodit pár závodů a nemusí se obávat, že by neustále jezdil na chvostu. V dalších sezonách se obtížnost zvyšuje, ale zase máte víc peněz, takže si můžete koupit výkonnější vozy. Tratí na vás čeká nepočítaně (víc než stovka variant), řada z nich navíc vychází z reálného základu. Nudit se tedy rozhodně nebudete.


Forza Motorsport 3

 


Bylo by samozřejmě podezřelé, kdybych se nezmínil o vizuální stránce této hry. Před jejím vydáním kolovaly internetem zvěsti, že grafická stránka není příliš zdařilá, prý dokonce horší než ve druhém díle. Věřte, jsou to pouze nesmyslné fámy. Grafika se zlepšila, i když spíše evolučně než revolučně. Hra je o mnoho svižnější (přesná čísla snímkování nečekejte, ale vypadá to hezky). Netvrdím, že si z vizuální stránky sednete na zadek, to bych zase lhal. Nicméně si myslím, že u závodních her je důležitá přehlednost a funkčnost. Příznivci krásných přírodních scenérií se však nemusejí bát, také se jich dočkají. Hudba je spíše průměrná, naštěstí ve hře vás příliš neruší. A XBOX navíc umožňuje pustit si vaši oblíbenou hudbu z mp3, takže to zas tak nevadí. Zvuky jsou naopak fantastické, s těmi si někdo vyloženě pohrál. Ačkoliv v reálu nejsem přílišným příznivcem motoristických sportů, tady jsem si připadal jako uprostřed pořádných závodů. Start motoru, brzdy v ostré šikaně, útok nebezpečného soupeře – jedním slovem pohádka.


Forza Motorsport 3

 


Kdyby vám náhodou nestačil single, tak se samozřejmě před vámi otvírají nedozírné vody online závodů, turnajů, výzev a vlastně i rozsáhlé komunity, která na Forzu nedá dopustit (např. fanouškovská videa). Závody jsou plynulé a zajezdí si i ten, kdo není úplně silný v kramflecích. O výhodách aukcí jsem již psal, zbývá ještě dodat, že kupovat můžete také součástky a přijít tak levně ke zlepšení vašeho vozového parku. Časem možná dojde k určitému stereotypu, ale tomu se u delších závodů prostě nevyhnete.


 

Hodnocení je tentokrát poměrně jasné. Jestliže si chcete zahrát skvěle zpracované závody, nemáte momentálně jinou možnost, než sáhnout po Forze 3. Hra nemá víceméně žádné výrazné zápory a když pomineme její arkádové sklony (které mně osobně nijak nevadí), máme před sebou opravdu vynikající hru. Co mě nejvíc potěšilo, je pozitivní přístup k hráči, který nemusí trávit hodiny zkoumáním nejrůznějších hejblátek a vymožeností a ušetřený čas může věnovat své závodní kariéře. V roce 2010 se na nás chystá nový a dlouho očekávaný díl Gran Turisma, ale proč na něj čekat, když se do té doby mohu bavit vynikající Forzou3. Za sebe mohu rozhodně doporučit.


 


Hru na recenzi poskytla firma Microsoft. Děkujeme.

Detaily

Platforma: XBOX
Multiplayer: ANO
Hratelnost:
95%
Velká přednost, jakmile začnete hrát, nebudete chtít přestat.
Grafika:
80%
Výborná, ale ne dechberoucí.
Zvuk:
95%
Výtečné zvuky aut, hudba spíše průměr.
Výsledný dojem:
95%
Od první minuty vás přilepí k obrazovce.

Chcete vidět další Recenze platformy XBOX? Přejděte na stránku XBOX Recenze.