Magic the Gathering: Duel of the Planeswalkers - recenze

Autor: David Bezdomnikov | 27.06.2009
Žánr:  XBOX  | Recenze  | Logické
Multiplayer: ANO
Magic v počítačové podobě, sem s ním. Neváhejte.

V únoru loňského roku proběhla médii velice zajímavá zprávě, že se v letošním roce dočkáme na konzoli Xbox 360 a PC dalšího počinu z dílny Wizards of the Coast zaměřeného na nejpopulárnější sběratelskou karetní hru současnosti (vlastně všech dob) – Magic the Gathering (MTG). Čekání bylo nakonec trochu delší než je zdrávo, ale minulý týden hra konečně blikla na Game Marketplace a já neváhal a za 800 MP jsem ji stáhl a vyzkoušel.


Magic the Gathering: Duel of the Planeswalkers 


Předem něco málo z historie této hry. Kdysi dávno ji jeden pán vymyslel s tím, že by s kamarády rádi hráli něco rychlého a jednoduchého na herních setkáních. Nápad se chytl a tento pán, který se jmenuje Richard Garfield se dnes topí v penězích a může se tedy věnovat své další velké lásce a tou je vzdělávání. MTG spatřil světlo světa v roce 1993 a během chvilky se stal celosvětovým fenoménem. Koncept sběratelské karetní hry je skvělým marketingovým tahem, protože hráči neustále dokupují další karty (distribuovány náhodně v doplňujících balíčcích, ale i jako kusovky) a vylepšují své balíčky. Tyto karty jsou rozděleny podle vzácnosti a některé z nich mají opravdu ultimátní hodnotu (doporučuji se podívat na e-bay), ze které se Vám zatočí hlava. Sám těchto karet doma mám za několik desetisicíců, takže vím, o čem je řeč. V dnešní době je MTG stále velice populární hrou, i přes fakt, že za předešlé roky mu vyšlo spoustu konkurentů (WoW, Harry Potter, Star Wars, Vampires, všudypřítomní Pokémoni atd.) a pořádají se v něm dokonce profesionální turnaje, na kterých se v minulosti velice často objevovaly v popředí česká jména (někdy teda i v současnosti) a v roce 1997 se dokonce Jakub Šlemr stal mistrem světa. Takový turnaj se konal už i v Praze a v letošním roce opět bude, takže máte možnost se podívat, jak hrají profíci.


Magic the Gathering: Duel of the Planeswalkers
 


Nebudu Vás dlouze seznamovat s pravidly, ale jen krátce shrnu, co MTG nabízí. Karty jsou rozděleny do pěti barev podle elementů přírody plus bezbarvé artefakty. V arzenálu máte všemožné bytosti, kouzla, triky, očarování a vše záleží pouze na Vás, jakou strategii zvolíte. Některé balíčky jsou výsledkem několikaměsíčních testování a spoustou probděných nocí. Cílem je zničit oponenta, který je zastoupen svým planeswalkerem (což jsou takové hodně silné nadbytosti), čehož lze dosáhnout odebráním všech životů (na začátek máte po 20) nebo tím, že mu dojdou karty. Karty vyvoláváte pomocí zemí, které produkují manu a většinou platí rovnice, že čím lepší karta, tím dražší je na vyvolání, ale samozřejmě existují vyjímky, které nabízejí za málo peněz hodně muziky (respektive za málo many hodně zranění). Pro další info doporučuji projít si některou z mnoha stránek, které se věnují této hře a vyčlenit si mnoho hodin času. Nicméně základní princip je celkem jednoduchý a nemusíte se bát, že byste jej nepochopili během tutorialu.


Magic the Gathering: Duel of the Planeswalkers 


Duel of Planeswalkers nabízí několik možností. Především kampaň, kde postupně porážíte planeswalkery a tím si odemykáte nové balíčky (jedná se o předkonstruované decky stvořené z karet z nejnovějších edic), kterých je v celé hře tuším 8. Bohužel chybí tvorba vlastního balíčku, kterou bych jakožto zkušený hráč uvítal. Existuje sice možnost upravovat si ty stávající tím, že vyhráváte nové karty a vylepšujete je, ale nikde sem nenašel možnost, jak některé karty z balíčku vyhodit, takže to má jen poloviční efekt. Kampaň je relativně krátká, ale můžete si jí natáhnout tím, že si ji projedete s každým balíčkem zvlášť, abyste objevily jeho pravou sílu. Balíčky jsou vytvořeny celkem dobře, většinou se jedná o potvorové balíčky, takže žádné kontrolní balíčky nečekejte, což neznamená, že s těmito nemůže dobře taktizovat. Oproti reálnému Magicu je tady možnost jednoho tzv. volného Mulliganu (nelíbí se Vám úvodní nalízané karty, tak si je bez penalizace vyměníte, ale pouze jednou, pak už lížete vždy o kartu míň dle pravidel), což potěší. Kampaň můžete hrát dokonce i kooperativně 2 vs 2 v módu nazvaném Two-headed Giant a můžu jen doporučit, protože Magic není soliatire a právě soupeření s živým protivníkem z něj dělá to, čím se stal.


Magic the Gathering: Duel of the Planeswalkers 


Nechybí samozřejmě online možnosti, které nabízí jak zápasy proti Vašim kamarádům, tak i hodnocené matche, kde už doopravdy jde o všechno a nikdo Vám nic nedaruje. Oříškem pro Vás asi budou tzv. Challenge, což jsou určité herní situace, které mají většinou jednoduché zadání – zabij oponenta s tím, co máš na stole a na ruce toto kole nebo umřeš. Hned první mě celkem odradila, protože byla vskutku triviální, ale s následujícími šla nahoru i obtížnost a přiznávám bez mučení, že  u poslední už jsem se pěkně zapotil a málem se mi zavařila hlava (v případě zájmu mohu umístit na web guide). Jen škoda, že těchto výzev zde není víc. Ona vůbec celá tato hra působí jako taková předzvěst toho, co teprve přijde. Je evidentní, že další balíčky a karty v podobě DLC na sebe nenechají dlouho čekat a otázkou jen asi jen kdy se tak stane a kolik to bude stát. Autoři si řekli, že co funguje v reálném světě, může fungovat i na Marketplace a potvrzuji, že je tato úvaha pravdivá.


Magic the Gathering: Duel of the Planeswalkers 


Duel of Planeswalkers je určitě jeden z nejambicióznějších projektů na současném trhu. V reálném světě karty vynášejí miliardy, tak proč by se jim nevedlo i ve virtuální podobě (už léta funguje Magic Online). Pro začínající hráče je to ideální možnost, jak si osvojit pravidla a propadnout kouzlu této hry. Nám zkušeným zase navodí příjemnou nostalgii, kterou jsme kdysi zažívali, když jsme ještě hráli i s průměrnými balíčky. Za hlavní nedostatky bych označil absenci tvorby balíčku a také místy AI pokulhává, což u této hry zamrzí a proto ji raději hraji proti kamarádům. Nicméně za své peníze (slabě přes 200) dostanete solidní porci zábavy, která Vám několik dní vydrží a pravděpodobně se k ní budete vracet.

Detaily

Platforma: XBOX
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Recenze platformy XBOX? Přejděte na stránku XBOX Recenze.