Worms Forts - recenze

Autor: Daniel Hanák | 21.01.2008
Žánr:  Mobil  | Recenze  | Akční
Multiplayer: ANO
Worms, jedna z nejklasičtějších a zároveň nejoriginálnějších akcí historie, se dočká svého fanouškovského pokračování na mobilní telefony pod názvem Forts.

Po úspěšném prvním dílu Worms, jež přinesla valnou hromadu kladných ohlasů, připravil americký vývojový tým Team 17 jeho pokračování, o němž se hovoří jako o nejsledovanější hře pro mobilní verze. Worms bude stylově čerpat především z původní hry, ale doplní ji o řadu novinek.

Multiplayerový král je zpátky

Samotnou náplň hry si nastíníme jenom v kostce, neboť není nijak vyjímečná. Pod hráčovým velením se ocitá malý, po zuby ozbrojený červ. Jako vždy máme proti sobě několik týmů, který tvoří čtyři červi. Cílem hry je povraždit ostatní protivníky a docílit toho, aby alespoň jeden člen vašeho týmu zůstal naživu jako poslední.

Čím se nás tedy budou Worms snažit zaujmout, respektive jaká bude mít vylepšení?

Bude jich hned několik: vylepšené ovládání spoléhávající pouze na dvě tlačítka (5-3), kompletně předělaná grafika (vystihující atmosféru) ačkoliv samotné prostředí ničím neuchvátí- narazíte jenom na kopce porostlé trávou, oddělené proudícím jezerem. Již zmiňované ovládání je naprosto perfektní a intuitivní.

 

Bezesporu nejsilnějším magnetem, který přitahoval pozornost hráčů ještě před vydáním samotné hry, byl chytlavý koncept s nádechem středověku a úžasném 3d pohledu.

Příliš stereotypní a krátká trvanlivost

Kromě singleplayeru nabízí hra i multiplayer a poměrně zbytečný tutoriál. Pokud zvolíte singleplayer čekají na vás tři mise. Náplň jednotlivých misích se od sebe neliší jediným detailem. V každé misi, vás čeká téměř totožné prostředí, stejné úkoly a stejné umístění veškerých objektů-červi apod. Prakticky máte celou herní dobu pocit, že jste se nehnuli z místa a kromě zvyšující se obtížnosti ani nepostřehnete změnu. Tento největší nedostatek hry, vyvádí hráče ze správné atmosféry a dokáže znechutit natolik, že ihned po dohrání už nebude mít žádnou jinou funkci, než sloužit jako zbytečný zabírač volného místa.

Dalším nedostatkem je umělá inteligence nepřátel. Vaši nepřátelé mají totiž inteligenci asi na úrovni kojence. Nejenže že se k nim klidně můžete doplazit, střílet po nich a oni na vás jen koukají, ale občas se stane, že místo vás trefí svého kolegu. Tím se pomalu dostáváme k možná ještě většímu problému a tím je míření. Není žádnou novinkou, že místo vás trefí úplně něco jiného, než původně trefit měli. Většinou totiž zběsile střílí, vaším směrem, ale procento, že zasáhnou vás je nulové.

Zbrojní arsenál

Paleta plná zbraní je v tomto případě moc silné slovo, protože za celou hru budete mít k dispozici pouze čtyři zbraně- granát, mířenou raketu a obří katapult Zbraně budete mít hned ze začátku všechny a jediné, co budete potřebovat k jejich využití, je stavění hradeb. Bez toho aniž byste postavili „startující" hradbu totiž nebudete moct využívat žádné zbraně. Autoři dokonce zjednodušili situaci natolik, že jich do hry implantovali neomezený počet.

Závěr

Recenze se chýlí ke konci a je tedy čas na celkové shrnutí. Zpracování sice není nikterak převratné, ale ovládání a technické zpracování je vyřešeno velmi dobře. Někomu se sice může zdát tři mise trochu málo, ale díky multiplayeru, alespoň nehrozí, že by vás hraní jen tak omrzelo. Přesto musím konstatovat, že hra Worms není určena pro každého.

 

Detaily

Platforma: Mobil
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Recenze platformy Mobil? Přejděte na stránku Mobil Recenze.