Ratchet and Clank: Size Matters - recenze

Autor: Jan Vrba | 02.04.2008
Žánr:  PS2  | Recenze  | Akční
Možná poslední Ratchet na konzoli PS2. Jak dopadl v našem testu?

Ratchet s Clankem odjeli na zaslouženou dovolenou. Idylka na písčitých plážích u azurového moře na jedné z planet, toť asi představa ideální dovolené pro naše dva hrdiny. Zpočátku to tak vypadá. Ale pouze do té doby, než se objeví první nepřátelé, což jsou něco jako krabi a domorodci. No co? Dovolená skončila a Ratchet s Clankem se vydávají na další dobrodružství. Hra vyšla na PlayStation Portable a PlayStation 2. Tyto hry se od sebe moc neliši, protože času na vytváření dvou rozlišných her Sony neměla. Takže si pojďme popsat PS2 verzi této hry.

Idylka se nekoná. Na dovolené si naše dva hrdiny vyhlédne Luna, děvče, které píše reportáž o hrdinech jako jsou Ratchet s Clankem. S prosbou o ukázku schopností našich hrdinů, což je rozbíjení strojů, uspěje. Tak se naši hrdinové vydávají rozbít pár strojů, aby ukázali Luně, o kom má psát. Ten párek robotů není zase až takovým problémem, ale průšvih nastane tehdy, když na planetu zaútočí zlí mechanoidi a Lunu unesou. Příběh je protkán špičkovými předrendovanými videi, přesně tak, jako známe z Final Fantasy X či XII (už se těším na třináctku). Samozřejmě, že nechybí nadsázka, vtip a humor typycký pro tuto herní sérii. Co více dodat? Na vše ostatní přijdete sami.

Musím se přiznat, že jsem hrál nejdříve PS3 verzi (Ratchet and Clank: Tools of Destruction), tak jsem si říkal, že tato hra nebude nic moc oproti Ratchetovi pro PS3. Doslova, že to srovnávat ani nepůjde. Musím přiznat, že hra mne velmi příjemně překvapila. Ne že ji lze srovnávat s Tools of Destruction, ale v této hře jsou patrné i prvky, ze kterých si autoři vzali ponaučení pro PS3 verzi. Ovšem hratelnost mezi tyto prvky nepatří. Je pouze "ucházející", čili dostačující. Hodně ji kazí nevyrovnaná obtížnost, nebo někdy opravdu špatně provedená kamera. No ale i tak musím uznat, že hratelnost vyvažuje právě onen humor a nadsázka, takže ve výsledku hra vypadá příjemně.

Pravda, ingame grafika mohla být ještě o něco lepší. No spíše o dost. Pokud bych měl Ratcheta and Clanka srovnávat s takovým Tekkenem 5 či nějakou jinou dobrou PS2 hrou, mám velmi vážné obavy, že ingame grafika by neobstála, protože, alespoň podle mne, se Sony na grafiku mohla trochu více zaměřit. Nedoladělné okraje skal, některé věci nejsou udělány tak detailně, jak by mohly být a výrobci tyto detaily nahrazují něčím jednodušším. Tak třeba zakulacení skal nahradí normální čárou, prostě a jednoduše - část grafiky je odfláknutá. Ale zase na obranu musím konstatovat, že se jedná o komickou sérii, takže tady nemůžeme brát každý detail váženě. Je jen na vás, jak tento aspekt posoudíte. Ano videa jsou skvělá, ale to není vše, i na ingame grafice hodně záleží.

"Na jedné straně má hra hodně chyb, ale vcelku zábavně se hraje."

Co mě velmi příjemně překvapilo, je přítomnost módu pro dva hráče na jedné konzoli. Tedy Multiplayer. Multiplayer můžete hrát buď s kamarádem proti sobě v rozných módech anebo přes rozdělenou obrazovku si můžete zahrát hru ve dvou. Toto rozhodně přispívá trvanlivosti hry, takže ji jen tak, jak se říká, z okna nevyhodíte. Hru samozřejmně můžete hrát i v normálním singleplayeru pro jednoho hráče.

Mezi klady bych vypsal humor, nadsázku, vtip, animace mezi levely, arzenál rozlišných zbraní, hodně nepřátel. No prostě bojovka. A taky Multiplayer mód. Naopak záporem hry je nevyvážená hratelnost. Někde je hra moc lehká, jinde zase přivádí k šílenství svou náročností. Ingame grafika určitě mohla být lepší. Kamera někdy dělá potíže. Pokud jste méně vytrvalý hráč, může se u vás dostavit pocit stereotypu.

I přes všechny potíže to vypadá tak, že hra Ratchet and Clank Size Matters je pouhou konverzí z PSP, která vyšla před rokem. Ano, pravda to je, ale jen do určité míry, co také měnit na skvělé hře z PSP (hodnocení PSP verze 9/10). Ale omyl. Ne vše se povedlo i na PlayStation 2. Pokud bych měl srovnat tyto dvě verze, pak PSP verze je opravdu lepší, ale neházejte tuto hru do pekel ani na PlayStationu 2, protože i přes četné zápory to je dobrá hra, která by neměla chybět ve sbírce žádného fanouška Ratcheta and Clanka.

editor: Lukáš Slavkovský
Interní reklama


www.comepod.cz

Web našeho podcastu již brzy...Detaily

Platforma: PS2
Doporučená konfigurace: PS2, PS3, PSP

Chcete vidět další Recenze platformy PS2? Přejděte na stránku PS2 Recenze.