Prototype - preview

Autor: Jan Kozánek | 28.03.2009
Žánr:  PC  | Preview  | Akční
Multiplayer: ANO
Další hra od Radical Entertainment nese název Prototype. Pojďme se na ni podívat blíž.
    Další produkt od Radical Entertainment nese název Prototype. Radical Entertainment se může chlubit tituly jako Simpsons: Hit & Run, Hulk: Ultimate Destruction, nebo Scarface. Jestli znáte tyto hry, tak jistě víte, že se jedná o akční žánr, kde máte volnost a děláte si co se vám zlíbí, jako například v GTA. Prototype bude pro Radical revolučním kouskem, který je ve vývoj posune o krok dál.
    Princip je podobný jako v Hulkovi. Máte neuvěřitelnou sílu a obrovskou volnost. Chvíli běháte po zdech budov, poté vyběhnete na střechu a skáčete z jedné na druhou. Ulicí se budete moci prohnat jako zběsilý býk, zničit vše co vám přijde pod ruku od automobilů, až po menší stánky a přitom odhazovat i chodce. Dokonce budete moci přepadnout vrtulník, zatímco letí ve vzduchu. Ano, tohle je, dámy a pánové, peklo!
Prototype

    Získáte nadlidské super schopnosti. Budete v podstatě padouch pobíhající New Yorkem s možností provést cokoli, co se vám zlíbí. Celý Manhattan byl sestaven z fotek, které si výrobci sami pořídili. Dohromady nafotili cca. 11 000 snímků.
    Pojďme si něco povědět o našem hlavním anti-hrdinovi. Jmenuje se Alex Mercer. Příběh začne již známou ztrátou paměti a zjištěním, že na vás byly provozovány jisté genetické experimenty. V průběhu hry se budete snažit zjistit kdo jste a kdo a proč vám tohle provedl. Jediné, co víte však je, že jste vysoce nebezpečné monstrum na které má spadeno vláda a ta udělá cokoliv, aby vás dostala zpět.
    Samozřejmě, ztráta identity a experimentování na vás samotném není tak hrozné, dokud nezjistíte, že ovládáte schopnost absorbovat do sebe sílu, podobu a vzpomínky jakéhokoliv nepřítele. Tyto schopnosti spolu nesou spoustu možností útoku a obrany. Stojí vám v cestě voják? Pouhým zmáčknutím joysticku se přeměníte na obrovské cosi s velkými tesáky na konci, které jsou schopny přepůlit cokoliv vedví. Střílí po vás helikoptéra rakety? Žádný problém, opět zmáčknete joystick, tentokrát v jiném směru a z ruky se stane obrovský masivní štít, který vás ochrání před raketami, střelami a projektily.
    Máte veliké pole schopností, které budete moci využívat, od napichování nepřátel na zubaté bodce, až po čištění dopravy ve formě obrovského tvrdého kamene, což z vás dělá v podstatě nezastavitelný stroj na destrukci. Někteří lidé by vás mohli nazvat lidským švýcarským nožíkem. Celou ideou je nastavení si jednotlivých schopností na joysticku. Zmáčknutí joysticku nahoru aktivuje vaše útoky, dolů obranu, doprava převleky a doleva "smyslovou schopnost". Tento proces by měl jednotlivé přepínání urychlit. Správná kombinace a načasování bude u vás na denním pořádku. Jeden z tvůrců Tim Benison řekl: "Tohle nebude pomalá hra…" Proto je menu navržené tak, aby jste mohli mezi nimi přepínat kdekoliv v průběhu boje, zatímco budete skákat ze střechy na střechu a rychle si tak měnit váš styl hraní. Také je ovlivněno, které z nich již vlastníte a které ještě ne. A v neposlední řadě jsou tu zbraně, které budete moci používat. Bohužel zatím nebyly žádné představeny a teprve uvidíme, co si pro nás tvůrci připraví.
Prototype
   Radical se zjevně snaží vytvořit i originální situace, ve kterých se ocitnete. V jedné z demoverzí, které bylo vidět, stojí Alex, obviněný ze zničení několika vojenských základen. Rozeběhne se proti bráně a ihned je mu vojáky na obhlídce přikázáno, ať dá ruce nad hlavu. Jednoho rozsekne na dvě poloviny a druhého odvleče do aleje, kde si z něj vezme jeho podobu (nejspíše váš převlek nebude fungovat, pokud vás u toho někdo uvidí). Tyto sekvence mají také velice kvalitní grafiku, kde se kamera přepne do jiného pohledu a vy můžete vidět Alexe, jak vstřebává tělo vojáka, přičemž se vám obrazovka zacáká krví. Také je třeba zmínit, že čím více budete využívat tyto schopnosti, tím rychleji se vám budou rozrůstat, stanou se silnějšími a časem získáte i několik nových.
    Teď, když je Alex převlečený za vojáka, může vstoupit do základny, aniž by vzbudil pozornost. Hned spatří poručíka, kterého odvleče na místečko mezi tanky a tam si vezme jeho formu. Nyní jen stačí vhodné místo a díky poručíkově možnosti seslat letecké střely můžete základnu zničit a máte za sebou první část úkolu. Samozřejmě nemusíte level procházet tímto stylem. Napodruhé to můžete zkusit hrubou silou. Půjdete přímo k poručíkovi, cestou zneškodníte vše co vás bude otravovat, rozsekáte stráže, odhodíte tanky, ukryjete se před střelami a výsledek bude stejný. Také je velice povedený způsob vloupání se do tanku. Alex vyskočí na poklop, svou obrovskou silou poklop vyrve, skočí dovnitř a vy jen uvidíte sprchu krve, jež z vnitřku vytryskne. Jedním slovem paráda.
    Tak kdo jsou ti lidé, kteří za tím vším stojí a proč je v New Yorku tolik vojenských jednotek? Záhy zjistíte, že se šíří městem virová epidemie a nakažení jedinci se stanou „Nakaženými“ – odporně zmutovanými nestvůrami, které se vám dokáží rovnat jak v rychlosti, tak i v síle. Později po vás půjdou ve větším počtu, avšak díky schopnosti nechat vyrůst ze země bodáky v určité vzdálenosti by pro vás neměl být problém se jich zbavit. Daleko zajímavější situací je taky část, kde náš hrdina utíká před hromadou monster, cestou poházel několik aut a pošlapal několik chodců. Jediné, co potřeboval, bylo utíkat před jejich hladovými žaludky tak dlouho, než je dovedl k vojenskému tažení na Times Square, které proti nim okamžitě zahájilo válku. Vojáci, tanky a helikoptéry se okamžitě pustili do nepřátel. Výsledkem byla spousta explozí, křičení, házení s objekty a střílení. V jednu chvíli po sobě šli dva Infikovaní navzájem, ve druhé chvíli vyskočili do vzduchu a snažili se sundat helikoptéru, která po nich střílela. Velice působivě to zní a určitě také i vypadá. Postupně budete moci dobývat jednotlivá území Manhattanu a  časem budou proti vám vojáci vymýšlet nové zbraně. Celkem by mělo být ve hře přes 40 druhů nepřátel.
Prototype
 
   Radical slibuje, že ve hře bude velice složitý a dramatický příběh. My z něj zatím známe pouze střípky. Ale jestli nechcete hrát příběhovou linii a prostě ji vypustit, tak tu je možnost hrát online kooperativní mód od začátku až do konce hry. Když se poté vrátíte do single-playeru, váš postup zůstane zachován.
   Hra je teprve v ranné fázi vývoje, i tak to ale vypadá dokonale. Frame rate byl i přes zaplněné ulice, spoustu explozí a střel na vysoké úrovni. Ještě je zde hodně věcí, které mohou být a budou přidány, a to co jsme měli možnost zatím vidět, byl pouze kousek z celého města a jen pár Alexových schopností. Rychlost boje a možnost vybrat si styl útočení, nebo krytí je pro Prototype dobrým znamením. Doufejme, že tým vše zvládne tak jak má a brzy se dočkáme této akční řežby.

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Preview platformy PC? Přejděte na stránku PC Preview.