inFamous - preview

Autor: Jakub Dak | 09.02.2009
Žánr:  PS3  | Preview  | Akční
Akční nářez exkluzivně pro PS3. Stojí tahle hra za vaši pozornost? Uvidíme...

Představte si město, které se potácí v chaosu. Představte si město, ve kterém nefungují žádné bezpečnostní složky a kde vládu převzaly gangy. Představte si inFamous.

Je to už nějaký ten pátek, kdy poprvé na veřejnost pronikly informace o připravované PS3 exkluzivitě inFamous. Od té chvíle vývojáři ze Sucker Punch sem tam utrousí nějaký ten drobeček informací. Nakonec je těch informací přeci jen dost na to, abychom si o hře udělali jasné představy. Nuže, jak tedy bude hra vypadat? Začneme příběhem.

 inFamous


Na začátku máme obrovské město Empire City. Vcelku klidné místo složené ze tří ostrovů. Stejně jako každé jiné, má i toto město problémy s kriminalitou, avšak není to nic závažného. Vše se však jednoho dne změní. Dojde k obrovskému výbuchu reaktoru, při němž zahynou masy lidí a je zničeno několik bloků. Vy, hlavní hrdina Dylen, jste jako zázrakem přežil. A nejen to. Máte zvláštní schopnost - můžete ovládat elektřinu a provádět s ní neskutečné věci. Bohužel upadáte do mdlob a probouzíte se až za dva týdny v objetí své přítelkyně a nejlepšího kamaráda, kteří vám popíší vše, co se za uplynulé dva týdny stalo. Krom naprostého selhání policie a jiných složek, bylo město zachváceno smrtící nákazou, kvůli níž je v karanténě. Tři ostrovy na kterých se město rozkládá si mezi sebou rozdělilo několik gangů. V ulicích vládne anarchie. Do toho všeho se začíná z rozhlasu rozléhat ,,Hlas přežití'', který doslova hypnotizuje masy lidí a svými proslovy jim dává nejen naději, ale také získává jejich důvěru. Než se stačíte rozkoukat, už jste oním rozhlasovým chlebodárcem označeni za příčinu výbuchu reaktoru a máte co dělat, aby vás rozzuření lidé neukamenovali. Nyní začíná váš boj o přežití a důvěru lidí.

 
 
 
Jedním z nejzajímavějších prvků hry je systém, který autoři nazývají ,,hrdinova karma''. Název je to vskutku výstižný. Zkrátka a dobře, veškeré postavy ve hře budou reagovat na vaše chování. Záleží jen na stylu, jakým se budete hrou protloukat. Pokud se budete chovat jako klasický grázl, je jasné, že si vás obyvatelé města příliš neoblíbí a dokonce na vás budou i útočit. Na druhou stranu, pokud jim budete pomáhat a chovat se jako správný hrdina, budou vás obdivovat a sem tam vám pomůžou. Určitě je potěší, když jim sem tam pomůžete z problému nebo jim například snesete shozený balík s jídlem, který uvízne na vrcholu vysokého domu. Je opravdu jen na vás, jestli budete činit dobro či zlo, ať tak či onak, hra z vašich rozhodnutí vždy vyvodí patřičné důsledky. Dost to připomíná propracovaná RPG a jsem si jistý, že podobných RPG prvků ještě přibude.
 
inFamous

Jak už bylo zmíněno, náš hlavní hrdina je obdařen úžasnými schopnostmi, které jsou tou jedinou věcí, na kterou se můžete v boji spolehnout. Říkáte si, proč hlavní hrdina nebude používat střelné zbraně? Jednoduše proto, že by mu během střelby explodovaly v ruce. Ale nezoufejte, elektřina se dá velmi slušně použít proti nepřátelům. Během hry se budete učit stále nové kousky a zdokonalovat ty staré. Vstříc vám občas vyjde i prostředí, ve kterém se nacházíte. Přeci jen, poslat trochu elektřiny do vody, ve které se zrovna nachází tucet nepřátel se docela vyplatí. Samozřejmě jsou zde i jiné vodivé prvky, které vám mohou během hraní prokázat příjemnou službu. V Empire City se zajisté najde spousta kovových věcí, konstrukcí atd. Je jen a pouze na vás, zdali budete přítomnost těchto materiálů ignorovat, nebo je využijete ve svůj prospěch.

inFamous
 
Empire City je město vskutku veliké a jistě všechny potěší, že v pohybu po něm budou mít naprostou volnost. Avšak nastává jedna malá otázka. Pokud je město tak obrovské, jak se po něm budeme přepravovat? Spekuluje se o tom, že hlavní hrdina bude jezdit na jakési elektrické vlně. I kdyby se však tato spekulace ukázala jako správná, tento způsob cestování by určitě nebyl přístupný hned od začátku. Vzhledem k Dylenově elektrické neschopnosti střílet je také málo pravděpodobné, že by mohl řídit vozidla. Nu což, na rozuzlení této záhady si budeme muset chvíli počkat. Ale pojďme se podívat na zpracování města.
Jelikož se město utápí v nekončící anarchii a chaosu, vypadají podle toho i jeho ulice. Vše je zničené, špinavé a nehostinné. Jeho vzhled zatím vypadá opravdu bravurně a vzhledem k zápletce hry vkusně. Navíc nám vývojáři slibují i slušnou destruktivitu prostředí. Určitě nepůjde zničit vše, to bychom tu místo města měli brzy jen holou pláň, avšak i tak to prý bude stát za to. Stejně jako možnost šplhání a lezení po všem, co vám přijde do cesty. Ať už se bude jednat o lampy či domy, Dylen si poradí takřka se vším, podobně jako Altair v Assasin's Creed.

 
inFamous
 
A u Dylena ještě chvilku zůstaneme. Ač by se mohlo zdát, že se jedná o nesmrtelného super hrdinu, skutečnost je jiná. Tento mladík sice umí krásně šplhat po budovách a provádět všelijaké skopičiny, ovšem v reálné míře. Byl tak trochu akrobatem ještě předtím, než obdržel ony elektrické schopnosti, které krom ovládání elektřiny nemají na jeho schopnosti vůbec žádný vliv. Tudíž vlastně hrajete za obyčejného člověka, který sem tam vytrousí z ruky blesk. Dylen může umřít, stejně jako kdokoliv jiný. Salva ze samopalu ho zabije, stejně jako pád z velké výšky. Není tedy zrovna hrdinou typu Spidermana.
Za zmínku stojí i nepřátelé. Kdo by čekal jen obyčejné ubohé maníky s pistolemi, je na omylu. Ubozí maníci s pistolemi tu samozřejmě budou, ale najdou se i mnohem silnější a větší protivníci. Například velcí roboti. A aby toho nebylo málo, ke slovu se dostanou i bossové. Ti hlavní mají podle všeho být tři, při čemž každý z nich má pod palcem jeden ostrov a jejich poražení určitě nebude otázkou jedné minuty.
 
 
inFamous
 
Hratelnosti dodá na síle i propracovaná grafická stránka, která podle zveřejněných videí a screenshotů určitě nebude k zahození. Spolu s mnoha jinými aspekty by se z inFamous mohla stát perfektní hra, ne-li špička ve svém žánru. Majitelé Playstationu 3 také určitě potěší, že hra je zatím vyvíjena jen pro tuto konzoli. A vzhledem k tomu, že SONY je vydavatelem hry, jsem si jist, že na jiné platformě se hra neobjeví. Podle oficiálních prohlášení bychom si mohli inFamous zahrát již tento rok, ale známe své lidi.

Detaily

Platforma: PS3

Chcete vidět další Preview platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Preview.